1. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte ilk hafta!

Anne adayları hamileliğin ilk haftası itibari ile hayatlarında meydana gelen değişimleri fark etmektedir. İlerleyen haftalarda hissedilir bir duruma gelir. Anne adayları birlikte gebelik döneminde haftalık değişimleri ve neler yaşanacağını, uzun dönemde sizleri neler beklediğini inceleyerek bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız.

1. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte ilk hafta!

Hamilelik dönemin ilk haftası, hayat mucizesinin ilk bölümüdür. Anne adayları hamileliğin ilk haftası itibari ile hayatlarında meydana gelen değişimleri fark etmektedir. İlerleyen haftalarda hissedilir bir duruma gelir. Anne adayları birlikte gebelik döneminde haftalık değişimleri ve neler yaşanacağını, uzun dönemde sizleri neler beklediğini inceleyerek bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacağız.

Hamilelikte Cinsel İlişki - Bilmek İstediğin Her Şey!

38-40 hafta gibi uzun bir yolun başındasınız. Hamilelik ve bebek gelişimi hakkında birçok öğrenmeniz gereken şeyler var. İlk hafta gebelik takibi için en sıkı duyulan kelime “trimester” olacaktır. 

Trimester Nedir
Trimester Nedir?

Hamilelik 9 aydan oluşan uzun bir yol fakat mutlu bir dönemdir. Bu uzun yol döneminde kırılma noktaları olmaktadır. İlk hafta hamile anne adayları birçok terimi merak etmektedir. Gebelik 3 periyot bölümünden oluşur ve 3 aylık her bir sürece “trimester” olarak isimlendirilir. 

1.    Trimester : İlk 3 Ay
2.    Trimester : İkinci 3 Ay
3.    Trimester Üçüncü Trimester

Birinci Trimester : Anne adaylarının ilk trimester dönemi vücudun gebelik sürecine alışma dönemidir. En sık karşılanan durumların başında erken hamilelik bulguları gelmektedir. İlk trimester döneminde bebeğinizin organları oluşmaya başlamaktadır.

İkinci Trimester : Anne adaylarının en rahat olduğu dönem olarak görülmektedir. Hamilelik sürecine artık alıştınız. Erken dönem bulguları sonlandığı için gün içerisinde kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Bebek gelişimi bu dönemde hızlanmaktadır.

Üçüncü Trimester : Gebeliğiniz son dönemine giriş yaptınız. Artık bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlanıyorsunuz. Karışık duygulara sahipsiniz bir yandan doğum korkusu, bir yandan bebeğiniz ile duygular arasında gidip geliyorsunuz.  Kendinizi ve bebeğinizi doğuma hazırlamak için telaşlı bir sürece başlıyorsunuz.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri

Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri

Gebelik döneminde ilk haftalarda belirtiler anne adayları tarafından fark edilmeyebilir. Erken dönem hamilelik bulguları anne adaylarına göre farklılık göstermektedir. Gebe olduğunuzu ilk hafta öğrenmeniz oldukça zordur.  İkinci hafta hamilelik testleri sizin sorularınıza cevap verebilir. Anne adayları ilk hafta genellikle duygu değişiklikleri yaşamaktadır. 

1.    Hafta Gebelik Nasıl Anlaşılır?

9 aylık sürece öncelikle hoş geldiniz. Hayatınızın sizler için için ikinci dönemi başlamaktadır. Siz bilmeseniz bile bebeğinizin cinsiyeti bellidir. Bu uzun ve zor yolculuk da anne olma duygusu daha yoğun olacaktır. 
Gebe olduğunuzu anladığınız dönemden itibaren bir doktor ile görüşmeye başlayabilirsiniz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli beslenme, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Doktorunuz durumuza göre vitamin takviyesi ve folik asit kullanımı önerilerini dikkate almalısınız.