11. Hafta Hamilelik - Gebelikte 11. hafta

Gebeliğinizin 11. Haftasında bebeğiniz 4 cm boya ulaştı. Doğum anına kadar bebeğinizin gelişimi devam edecektir.

11. Hafta Hamilelik - Gebelikte 11. hafta
11. Hafta Hamilelik - Gebelikte 11. hafta

Gebeliğinizin 11. Haftasında bebeğiniz 4 cm boya ulaştı. Doğum anına kadar bebeğinizin gelişimi devam edecektir. Artık göbeğiniz belirgin olmaya başladı.

11 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamileliğinizin 11. Haftasında bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişimine devam etmektedir. Organları hemen hemen tamamlanmış sayılır. Bebeğinizin vücudu ve başının değişim oranı bu hafta itibari ile normal değerlere ulaşacaktır. Bebeğinizin kulak zarının ve dış kulak yolunun oluşması sebebiyle dış dünya ile temas kurmaya başlayacaktır. 12. Hafta itibariyle bebeğiniz tat alma, koku ve dokunma duyusu da gelişecektir. İşitime duyusunu tam kazanması 24. Haftaya kadar sürebilir.

Bebeğiniz; kendi bedenini ve rahim içini bu haftalarda tanımaya çalışacaktır.  Anne rahminin genişlemesi ile beraber vücudunuzdaki hareketlilik artar. 2-3 hafta içerisinde bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. 

Bebeğinizin genital organı gelişmesine devam etmektedir. Bebeğinizin cinsiyetini merak ettiğinizi biliyoruz, ancak henüz çok erken. Bebeğinizin kemikleri güçlenmeye başlar, ellerini yumruk şekline getirebilir. Bu haftalarda bebeğinizin saç ve tırnakları çıkmaya başlamaktadır.

Hamilelikte en kritik ve hassas dönem ilk 10 haftadır.  11. Haftadan doğuma giden sürece “fetal” dönem ismi verilir. Bebeğinizin beyin, damar sistemi, kalp, iskelet sistemi ve sinir sistemi iyice gelişmektedir. Ultrason ile bebeğinizi artık daha net şekilde görebilirsiniz.

 

11. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

11. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamileliğinizin 11. Haftası itibari ile bebeğiniz 4 cm – 6 cm arasındadır. Bu haftada bebeğinizin kilosu 8 gram – 10 gram civarındadır.

Gebeliğin 11. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne rahminin büyümesi nedeniyle sırt ve bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu haftalarda mide bulantılarında azalma görülse de baş dönmeleri devam edebilir. Kendinizi stres den uzak tutmalısınız, unutmamanız gereken şey stresin bebeğinizi de etkilemesidir. Bol bol dinlenmeli ve sıkıntıları kafanıza takmamalısınız. 11. Hafta ve sonraki haftalarda tırnak ve saçlarınız hızlı şekilde uzayabilir, şaşırmamalısınız. Çünkü hormonlarınız sizi hala yönetmektedir.

Değişen hormonlardan dolayı duygu karışıklıkları devam edebilir. Uyku esnasında bacaklarınıza ani kramplar girebilir ve bu ağrılardan dolayı uyanabilirsiniz. Endişe edilecek bir durum yok. Hormonlarınızdaki artışlardan dolayı bu tarz sıkıntılar yaşanmaktadır. Halsizlik, göğüslerde hassasiyet, kabızlık, midede ekşime ve kabızlık gibi şikayetler devam edebilir.

11. hafta itibari ile kilo almaya başlayabilirsiniz. Alınan kiloları kalça ve göğüslerinizde hissedebilirsiniz. Karnınız belirgin olmaya başlar ve çevrenizdeki kişiler gebe olduğunuzu anlarlar.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

11 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Hamileliğinizin 11. Haftasında bel ve sırt ağrıları yaşanabilir, özellikle bu ağrıların önüne geçmek için potasyumdan zengin gıdalar tüketmelisiniz. 
Gebelik testlerinin uygulanma zamanı gelmiştir. Doktorunuz bebeğinizin sağlık durumunu görmek için bazı testler isteyecektir. 11-14 haftalık süreçte halk arasında “Down Sendromu” olarak isimlendirilen “Trizomo 21” tarama testi yapılmalıdır. 

Down Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

11 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik sürecinde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükselme olmaktadır.
7-12 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri   7,650 - 290,000 mIU / ml arasındadır.

11 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

11 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamileliğinizin 11. Haftasında bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi hızlı şekilde devam eder. Bu hafta ultrasonda bebeğinizi daha net şekilde görebilirsiniz.  Bebeğinizin büyüklüğü 4 cm – 6 cm arasındadır, bebeğinizin kilosu 8 gram – 10 gram civarındadır.