12-18 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu dönemde bebeğiniz kendi başına kaşıkla beslenmeye başlaması için önemli bir dönemdir. 

12-18 Aylık Bebek Beslenmesi

1 yaş sonunda bebeğiniz hemen hemen her türlü gıdayı yiyebilir. Unutulmaması gereken tek şey önerilmeyen birkaç gıdanın halen olmasıdır. Bu dönemde bebeğiniz kendi başına kaşıkla beslenmeye başlaması için önemli bir dönemdir. 

Bebek beslenmesinde yeni bir dönem
Bebeğiniz artık yürümeye başlamış veya yakın dönemde yürüyecek olan bebeğinizin beslenmesi ömür boyunca gelişimini, davranışlarını ve sağlığını etkiler. Bu dönem de bebeklerin beslenme şekilleri, çocukluk ve ergenlik dönemindeki beslenme şekillerinin alt yapısını oluşturmaktadır.

Hemen hemen her gıdayı bebeğiniz yemeye başlar. Fakat patlıcan ve bakla için erkendir 2 yaş olması beklenmelidir.  Bebeğinizin kilosu az ise, 2 yaşından önce tam buğday ekmeği verilmesi önerilmez.

Bebekler bu dönemde kaşıkla yemek yemeyi öğrenmeye başlar. Anneler bu dönemde bebeklerine bu yönde fırsat vermelidir. Mama sandalyelerinin altına serilecek bir örtü, bebeğinizin kaşıkla beslenmesine müsaade edilmelidir. 12 aylık bebek kilosu doğum kilosunun üç katına ulaşabilir.

Bebekler bu dönemde birçok şeyi keşfetmek ister, bunlardan bir tanesi de farklı lezzetler ve tatlardır. 
Bebek Beslenme Listesi
Anne sütü geliyorsa 1 yaş sonrasında hatta 2 yaşına kadar bebeğinizi emzirmeniz önerilir. 1 yaş sonrası verilen anne sütünün önemi besin değerinden çok vücut organlarını sağlam tutmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça önemlidir.

Bebek Beslenme Listesine 12. Ayda Dahil Edilen Besinler Neler

Bir yaşından önce bebeğinizin beslenme programında bazı besinlerin yeri yoktu. 12 aylık bebek beslenme tablosu bazı besinler yer almaya başlar.
Annelerin merak ettiği soruların başında 12 aylık bebeğe süt ne zaman vermeliyim. Bebeğinize muhallebiyi keçi sütü ile yapabilirsin, çorbalarına süt ilave edebilirsin.

Probiyotikler nedir ve yararları nelerdir 
Probiyotikler nedir ve yararları
Bebeğiniz süt ürünlerine ihtiyaç duyar mı?

Sağlıklı beslenme de, süt ve süt ürünlerinin yeri önemlidir. Diş gelişimi, göz sağlığı ve kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Gelişim ve büyüme için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. 
Süt ve süt ürünleri günde 3 porsiyon bebeğiniz için 12-18 aylık bebek beslenmesi oldukça önemli yeri vardır. 3 porsiyonu örneklendirmek gerekirsek alt kısımda görüldüğü gibidir.
•    Bir çay bardağı kefir yada yoğurt
•    Bir çay bardağı keçi sütü
•    Bir yemek kaşığı lor yada bir kibrit kutusu tuzsuz peynir

Fermente edilen yoğurt vücut için dost bakteriler barındırmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme için önemli yeri vardır. Bir başka süt ürünlerinden bir tanesi de kefirdir. Besleyici değeri yüksek ve sindirim kolaydır. Bağırsak florasını faydalı etkileri bulunmaktadır.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

•    Süt ürünlerinin fazla verilmesi çocuğunuzda demir eksikliğine bağlı kansızlığa sebep olabilir.
•    İki yaşında altında yağsız ya da yarım yağlı süt ürünleri tüketilmemelidir.

Bal, domates, kivi, yumurta akı ve çilek 1 yaş sonrası beslenme tablosuna eklenebilir. Fakat hepsi alerji riski taşıyabilir. Bu nedenle bebeğinizin beslenme programına yavaş yavaş dahil edilmelidir. Bebeğinizin vücudu reaksiyon göstermez ise miktarlarda artırım yapabilirsin.
Pırasa, börülce, ıspanak, bamya, karnabahar, taze fasulye gibi sebzeler ve tuz, şeker, salça, bitki çayları gibi besinler 12 aylık bebek beslenme programına ilave edebileceğin besinlerdir.

12-18 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi Nasıl Olmalı

12 ve 18 aylık bebekler günlük 750-1000 kalori almalıdır. 12 ve 18 aylık bebeğiniz için beslenme tablosuna örnek vermek gerekirsek;
Süt Grubu ;
•    Bir çay bardağı yoğurt
•    Bir su bardağı süt
•    Bir kibrit kutusu beyaz peynir
Et Grubu ;
•    Bir yumurta
•    150 gram et
Sebze Grubu ;
•    200 gram sebze
Meyve Grubu ;
•    Bir elma (Küçük)
•    Bir muz (Küçük)
Ekmek Grubu ; 
•    Bir dilim ekmek
•    İki Yemek kaşığı tahıl
Yağ Grubu ;
•    Bir tam ceviz
•    Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ya da tereyağı

12-18 Aylık Bebek Beslenme Örnek Tablosu

Sabah : Bir yemek kaşığı lor yada bir kibrit kutusu tuzsuz peynir, Bir adet yumurta, Yarım dilim ekmek ve bir tatlı kaşığı tereyağı
Kuşluk : Bir küçük elma, bir tam ceviz
Öğle : Bal kabak çorbası, bir çay bardağı yoğurt
İkindi : Ballı muhallebi, bir küçük muz
Akşam : Yarım dilim ekmek, iki adet ızgara köfte, yarım çay bardağı sebze yemeği
Gece : Bir çay bardağı anne sütü yada devam sütü