12. Hafta Hamilelik - Gebelikte 12. hafta

Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 6.1 cm ve kilosu 14 gram civarındadır.

12. Hafta Hamilelik - Gebelikte 12. hafta
12. Hafta Hamilelik - Gebelikte 12. hafta

Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 6.1 cm ve kilosu 14 gram civarındadır. Çoğunlukla kilo artışı, boy artışına göre daha hızlı olmaktadır. 12. Hafta itibariyle bebeğinizin yapışık olan parmakları ayrılmaya başlamaktadır. 

Gebeliğin 12. Haftasında Cinsiyet Belli Olurmu

Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğin cinsiyeti belli olmaktadır. Fakat ultrasonda tam olarak görülmez. Bu nedenden dolayı 3-4 hafta daha beklemeniz gereklidir.

 

12 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamilelik süresi boyunca bebeğinizin organları gelişimini, doğum anına kadar sürdürmektedir. Bu haftada bebeğinizin el ve ayak tırnakları oluşmakta, kemikleri sertleşmekte ve süt dişlerinin olacağı tomurcuklar meydana gelmektedir. Bu haftalarda bebeğinizin ses telleri gelişimi tamamlar. Bebeğinizin kemik iliğinde akyuvar üretimi başlamaktadır.

Bu haftada bebeğinizi kamera ile izleme şansınız olsaydı, onun ne kadar hareketli olduğunu görebilirdiniz. Bebeğiniz sürekli ağız açıp kapama ve yutkunma gibi hareketleri yapabilir. Yutkunmayı yeni öğrenmesinden dolayı, çok iyi yapamaz ve hıçkırık tutar. Bu haftalarda bebeğinizin hıçkırıklarını hissedebilir hatta duyabilirsiniz.

Bebeğiniz bu haftada parmağını emebilir. Bu güzel anı 15. Hafta civarında ultrasonda yakalayabilirsiniz. Bebeğinizin sinir sistemi güçlenmesine devam ederken gelişimi de hızla devam etmektedir. 

12. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

12. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü 6,1 cm ve bu haftada bebeğinizin kilosu 14 gram civarındadır.

Gebeliğin 12. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamilelikte 12. Haftada anne rahmi, “pelvisten” yukarı doğru hareket etmektedir. Bu nedenden dolayı mesanenize uygulanan baskı düşmekte ve sık idrara gitme durumu azalmaktadır. Yorgunluk ve mide bulantı şikayetlerinde azalmalar görülebilir. Unutmamalısınız ki gebelik süresince bol bol dinlenmelisiniz. Gebeliğiniz iyice belirgin durumdadır. Vücudunuzdaki kan hacminin artmasından dolayı baş ağrısı sorunları yaşanabilir.

Bu hafta itibariyle cildinizde değişiklikler görülebilir, bazı anneler cildinin iyileştiği belirtir, bazı anneler ise tam ters bir durum olduğunu söylemektedir. Bunun sebebi hormonları ve cilt yapısından kaynaklanmaktadır. Fakat endişe duyacak bir durum değildir, 12 haftada beklenen semptomlardır. Cildinizde aksi durum olması durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

12 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu haftada bağırsak fonksiyonlarının hareket ettirmek için yüksek lifli gıdalar tüketmelisiniz ve bol bol su içmelisiniz.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

2. Haftada gebelik testini yaptırmayı unutmayınız. Günler ilerledikçe ve bebeğiniz büyüdükçe bazı testlerin yapılması oldukça önemlidir. “Down Sendromu” olarak isimlendirilen Trizomo 21 tarama testi yapılmalıdır.

Down Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

12 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
7-12 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri   7,650 - 290,000 mIU / ml arasındadır.

12 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

12 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamileliğinizin 12. Haftasında bebeğinizin cinsiyeti belli olmaktadır. Fakat ultrasonda tespit edilmez. Bunun için 3-4 hafta daha beklemeniz gereklidir.  Bebeğinizin büyüklüğü 6,1 cm civarında, kilosu da 14 gram civarındadır.