13 Aylık Bebek Gelişimi

Bir yaşını doldurması ile birlikte çevreyi tanıma ve tepki verme konusunda inanması güç bir atağa geçen 13 aylık bebek gelişimi ne ailesi ve akranlarının yardımı ile devam eder.

13 Aylık Bebek Gelişimi
13 Aylık Bebek Gelişimi

13 Aylık Bebek Gelişimi

Bir yaşını doldurması ile birlikte çevreyi tanıma ve tepki verme konusunda inanması güç bir atağa geçen 13 aylık bebek gelişimi ne ailesi ve akranlarının yardımı ile devam eder. Ayaklarını hali hazırda rahatlıkla kullanabilen bebek, çevresinden görmesi ile beraber herhangi bir eşyayı istediği zaman işaret parmağını kullanmaya başlar. Ailenin bu evredeki bebeğin kelime haznesini bir an önce geliştirmeye başlaması için parmak ile gösterilen eşyanın ismini defalarca tekrarlaması tavsiye edilmektedir. Bu sayede bebek yalnızca gösterme yolu ile herhangi bir eşyayı elde edemeyeceğini anlayarak zaman içinde ismi ile hitap etmek zorunda kalacaktır. Yine çevresinden tecrübe ettiği el çırpma hareketini taklit ederken alkışlamanın olumlu bir tepki olduğunu kavrar ve iyi bir davranış sergilediğinde ailesi ile birlikte kendisini de bu şekilde tebrik eder.

Dişlerinin büyümesi 13 aylık bebek gelişiminde en yoğun fark edilen değişikliktir. İki ilâ sekiz arası yeni dişe sahip olan bebek, gelecek bir yıl boyunca süt dişlerini hızlı bir şekilde çıkaracaktır. Dişlerin oluşmaya başlaması ile birlikte gelen kaşıntıyı gidermek için çevredeki eşyaları kullanabileceği için, ailenin ev sınırları içinde hiçbir kesici veya delici eşyayı ulaşılabilir noktada tutmaması gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde ağza sokulan çatal, kaşık ve benzeri gereçler, bebeğin narin ağzında geri dönülmez sonuçlar oluşturabilecektir.

13 Aylık Bebek Gelişimi

13 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır

13 aylık gelişimindeki bebeklerin ortalaması erkeklerde 7600-12900 gram, kızlarda ise 7200-9900 gram olmaktadır.

13 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır

•    13 aylık kız bebeklerde boy ortalama : 77,5 cm
•    13 aylık kız bebeklerde baş çevresi ortalama : 45,7 cm
•    13 aylık erkek bebeklerde boy ortalama : 79,1 cm
•    13 aylık bebeklerde baş çevresi ortalama : 46,8 cm

13 aylık bebek gelişimi ni ciddi bir kararlılık ile sürdürürken, ağlama ve bağırma dışında tepkilerini arttırır. Herhangi bir aktiviteyi yapmak istemediğinde sırtını dönerken, arzu ettiğinde ise alkışlayarak veya kafa sallayarak bunu belli edebilir. Aile bireylerinden gelen emir kabul edilebilecek davranışları yapması gerektiğinin bilincinde olan bebek, bu davranışların yanlış dikte edilmesi durumunda yalnızlaşma ve aileden kopma durumları yaşayabilir. Her ne kadar duygusal anlamda gelişim tam anlamı ile bitmiş olmasa da, bebeğe karşı uygulanacak yasak ve katı kurallar yavaş şekilde ve sert mizaçlar kullanılmadan gerçekleştirilmelidir. Bireyin hayatındaki ilk iki senelik sürecin genel yaşantı bazında yoğun bir etkisi olduğu düşünüldüğünde aile ve sosyal çevrenin davranışlarında hassasiyeti maksimum düzeyde tutmaları gerekmektedir.