13. Hafta Hamilelik - Gebelikte 13. hafta

Gebeliğinizin 13. Haftasında bebeğiniz 25 gram ağırlıkta ve 8 cm civarı boy uzunluğuna ulaşmıştır. Annelerin süt kanalları emzirme dönemine hazırlanmaktadır.

13. Hafta Hamilelik - Gebelikte 13. hafta
13. Hafta Hamilelik - Gebelikte 13. hafta

Gebeliğinizin 13. Haftasında bebeğiniz 25 gram ağırlıkta ve 8 cm civarı boy uzunluğuna ulaşmıştır. Annelerin süt kanalları emzirme dönemine hazırlanmaktadır.

13 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamileliğinizin 13. Haftasında bebeğinizin ağzı, kulakları, burnu ve gözleri tamamen oluşur. Bebeğinizin derisi ince ve damar, organlar görülebilir. Bebeğinizin büyük olan kafası vücuduna göre dengelenmeye devam etmektedir.

13 haftalık bebeğinizin kas ve eklemleri gelişmektedir. Bu haftalarda bebeğinizin karaciğeri safra sıvısını salgılayabilir. Ayrıca pankreas içerisinde insülin hormonu salgılanmaya başlamaktadır.
Bebeğinizin ses telleri gelişimine devam etmektedir. Amniyon sıvısını yutan bebek ayrıca idrarını da bu sıvının içerisine yapmaktadır.

Bebeğinizin vücudunda yağ bulunmaz, cildi bal mumu tarzında ve şeffaf şekildedir. 15. Hafta sonrasında cildi belirginleşir.   

13. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

13. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 13. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü 8 cm ve bu haftada bebeğinizin kilosu 25 gram civarındadır.

Gebeliğin 13. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne rahminin genişlemesinden dolayı gerilmeler görülebilir ve kasıklarınıza baskı uygulayabilir. Bu nedenle kasık ağrıları yaşayabilirsiniz. Gerilme nedeniyle karın alanında çatlaklar oluşabilir. Bu hafta itibariyle mide bulantıları çok azalmaktadır. Hamileliğinizin 13. Haftasında kendinizi daha enerji dolu ve iyi hissedebilirsiniz. Bu haftada devam eden şikayetler midede yanma, göğüs hassasiyetliği, baş ağrısı ve kabızlık  olabilir. Anne süt kanalları emzirme dönemine kendini hazırlamaktadır. Göğüsleriniz büyümekte ve sertleşir. 

Hormonlarınızın değişiklik yaşamasından dolayı halk dilinde “Hamilelik maskesi” yani “Chloasma” cildinizde görülebilir. Fakat bu her annede görülecek bir durum değildir. Genelde bu lekeler doğum sonrasında geçmektedir.

13 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Gebeliğinizin 13. Haftasında bağırsaklarınızı hareket ettirmek için yüksek lif oranına sahip besinler tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz. Arpa, yulaf, çavar, fasulye, bakliyat, sebze ve meyvelerden lif desteği alabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

Gebeliğiniz boyunca doktorunuz anne ve bebeğinizi gözlemlemek adına testler uygulayabilir. Özellikle 11-14 haftalık dönemlerde halk dilinde “Down Sendromu”olarak bilinen Trizomo 21 tarama testini yapılmalıdır.

Hamilelikte Tehlikeli Durumlar

13-16 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
13-16 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri   13,300 – 250,000 mIU / ml arasındadır.

13 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

13 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 13. Haftasında bebeğinizin kol ve ayak hareketleri ultrasonda görülebilir. Bebeğinizin büyüklüğü 8 cm civarında, kilosu da 25 gram civarındadır.