14. Hafta Hamilelik - Gebelikte 14. hafta

Hamileliğinizin 14. Haftasında bebeğiniz 8.5 cm boyu civarındadır. Gebe annelerin en güzel geçirdiği dönemdir. Mide bulantıları azalmakta ve enerjiniz çok iyi.

14. Hafta Hamilelik - Gebelikte 14. hafta
14. Hafta Hamilelik - Gebelikte 14. hafta

Hamileliğinizin 14. Haftasında bebeğiniz 8.5 cm boyu civarındadır.  Gebe annelerin en güzel geçirdiği dönemdir. Mide bulantıları azalmakta ve enerjiniz çok iyi.

14 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu haftada bebeğinizin mimik hareketleri oluşmaktadır. Gözlerini kısabilir, kaşlarını çatabilir, gülümseyebilir ve yüzünü ekşitebilir. Yüz ifadelerini ultrasonda görmek mümkündür. Bebeğiniz bu haftalarda elini sıkça ağzına götürerek parmaklarını emer.

Bebeğinizin cinsel organı gelişimini tamamlar. Fakat bebeğinizin cinsiyeti ultrason halen görülmez. İleri teknoloji ve renkli ultrason kullanılması durumunda bebeğinizin cinsiyetini öğrenme şansınız yüksektir.
Bebeğinizin böbrekleri de bu haftada gelişme gösterir. Bebeğinizin böbrekleri idrar üretebilir. Çenesi belirginleşirken, ensesi uzamaya başlar. 

Bu haftalar da bebeğiniz sesleri duymaya başlayabilir. Anne sesini duyabilir fakat bizim duyduğumuz şekilde sesleri net duymaz. 24. Haftadan itibaren sesleri net şekilde duymaya başlar.   

Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz için çok erken. İlk hissettiğiniz hareketlenmeler bağırsaklarınızdan kaynaklanabilir.

14. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

14. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 14. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü 9 cm – 11 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 40 gram – 42 gram civarındadır.

Gebeliğin 14. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Artık gebeliğinizin ikinci dönemine girdiniz. İlk dönemde yaşanan problemlerin birçoğu yaşanmayabilir. Vücudunuz artık hamileliğe alışmıştır. Yorgunluk şikayetleriniz devam ediyorsa dinlemeyi ihmal etmeyin.
Hamilelik hormonları ikinci dönem itibariyle maksimum seviyeye ulaşabilir. “Progesteron” hormonu vücut kaslarınızda gevşeme sağlar. Gevşeme sayesinde bağırsak hareketlerinde azalma olabilir buda kabızlığa sebebiyet verebilir.

Gebeliğiniz boyunca büyüyen anne rahmi, kalın bağırsağa baskı uygulamaktadır. Bu dönemlerde lifli gıdalar ile beslenmeniz, sıvı alımı önemlidir. Tuvalet ihtiyaçlarını ertelememelisiniz. Hamileliğinizin 14. Haftasında bel ağrısı ve sırt şikayetleri sık görülmektedir.

Ayrıca tansiyonunuzda inişler ve çıkışlar görülebilir. Ciddi tansiyon rahatsızlığı yaşarsanız muhakkak doktorunuza başvurmalısınız.

14 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Hamileliğinizin ikinci döneminde günde min 2 litre sıvı tüketilmesi önerilir. Günlük meyve ve sebzeler tüketilmeli ve lifli besinler seçilmesine özen gösterilmelidir. Bu haftalarda az ve sık beslenmeye dikkat edilmelidir.
Bu haftalarda doktorunuzla konuşarak K vitamini takviyesi alabilirsiniz. Kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için oldukça önemlidir. K vitamine sahip besinlerden bazıları; Ispanak, lahana, yumurta, yağsız et, süt ve yeşil yapraklı sebzeler

K vitamininin faydaları nelerdir

Halk arasında isimlendirilen “Down Sendromu”yani Trizomo 21 (11-14 hafta) aralığında tarama testi yaptırmalısınız.

Down Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

13-16 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
13-16 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   13,300 – 250,000 mIU / ml arasındadır.

14 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

14 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 14. Haftasında bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda görülmez, fakat ileri teknoloji renkli ultrasonlarda cinsiyetini öğrenme şansınız yüksektir. Ultrasonda bebeğinizin mimiklerini ve hareketlerini görmek mümkündür. Gebeliğinizin 14. Haftasında bebeğinizin boyu 9-11 cm aralığında, kilosu da 40-42 gram civarındadır.