15. Hafta Hamilelik - Gebelikte 15. hafta

Gebeliğinizin 15. Haftasında bebeğiniz 10 cm boyuna erişti. Bebeğinizin bacakları kollarından uzun ve eklemlerini hareket ettirebilir.

15. Hafta Hamilelik - Gebelikte 15. hafta
15. Hafta Hamilelik - Gebelikte 15. hafta

Gebeliğinizin 15. Haftasında bebeğiniz 10 cm boyuna erişti. Bebeğinizin bacakları kollarından uzun ve eklemlerini hareket ettirebilir.

15 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 15. Haftada boyu 10 cm – 15 cm arasında, kilosu da 70 gram civarında olabilir. Bebeğinizin göz kapakları kapalıdır fakat ışığa karşı hassasiyet göstermektedir. Karın bölgenize ışık tuttuğunuz zaman bebeğiniz hareket edebilir. Bebeğinizin bu dönemde akciğerleri gelişmeye devam etmektedir. 

Bebeğimin cinsiyetini ne zaman öğrenirim

Hamileliğinizin 15. Haftasında bebeğinizin cinsiyetini ultrason da tam olarak görebileceğiniz bir haftadır. “Bebeğiniz cinsiyetini sizin görmenize izin verirse, bebeğinizin cinsiyetini ultrason cihazından görülebilir.”

Bebeğinizin saçları ve vücudu ince tüyler ile kaplanmaya başlar. "lanugo" adı verilen bu tüylerin gelişmesi 27. Haftaya kadar devam edebilir. Bu tüyler kulak ve yüz bölgesinde görülebilir. Bebeğinizin el ve ayakları ultrasonda artık daha net görülmektedir.

15. Hafta itibari ile bebeğiniz de bazı ölçümler yapılmaktadır. Bu ölçümler boy ölçümü, popo ve baş mesafesi, karın çevresi (AC), baş çevresi (BPD) ve uyluk kemik uzunluğu (FL) ölçülür. Yapılan ölçümler sonucu bebeğinizin gelişimi değerlendirilmektedir. 

Bebeğinizin sinir ve eklem gelişimi iyice tamamlanır. Bebeğinizin cildi şeffaf şekildedir, kemikler her geçen gün sağlamlaşmakta, iç organları işlevsel hale gelmektedir. Bu dönemde bebeğinize şarkı söyleyebilir, müzik dinletebilir ve onunla konuşabilirsiniz.

15. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

15. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 15. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü 10-15 cm boyu aralığında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 70 gram civarındadır.

Gebeliğin 15. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne karnı gözle görülebilir düzeyde büyümeye başlamaktadır. Göbeğiniz yuvarlaşırken, içinizde canlı bir varlığın olduğunu hissedebileceğiniz bir döneme girdiniz. Anne adaylarında bu dönemde 2-5 kilo artışı görülebilir. Bu kilo artışı normal bir durumdur. 

Hormonal değişikliklerden dolayı kan damarları genişler ve kan seviyesi artmaktadır. Bu sebepten dolayı burun kanaması ve burun tıkanıklığı yaşanabilir. Dişlerinizde bakteri artışı ve plak oluşumu izlenebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı enfeksiyonlara karşı daha açık duruma gelebilirsiniz. Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

Vücudunuzun bazı bölgelerinde koyulaşma görülebilir. Meme uçları koyulaşabilir aynı şekilde çillerinizin rengi de koyulaşabilir. Bunun sebebi “pigment” içeren hormonal aktivitelerinin artmasından kaynaklanır. Karın bölgeniz el ile hissedebilecek şekilde büyümektedir.

15 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Enerji artışlarından dolayı mutlaka günlük ihtiyacınızı karşılamak için enerji alımınızı artırmalısınız. Emzirme döneminde kullanılmak üzere vücudunuz vitamin ve enerji stoklayacaktır. Bu dönemde yapılacak doğru ve sağlıklı beslenme, emzirme döneminizin rahat geçirilmesini sağlar. Doktorunuzla beraber beslenme programları oluşturmalısınız. 

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

15. hafta itibariyle bebeğinizin tiroit bezleri çalışmaya başlar. Bunun anlamı kendi hormonlarını üretebilir. Bebeğinizin 15. Hafta itibari ile büyümeye başlaması nedeniyle vücudunuzdaki gereksinimler artmaktadır.

Gebeliğiniz boyunca vücut ağırlığınızın uygun şekilde artması oldukça önemlidir. Yetersiz kilo alınırsa düşük yapmanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenden dolayı gebelikte normal kilo alanlar, düşük kilo alan kişilere göre daha az sıkıntı yaşamaktadır. 

Hamilelikte Tehlikeli Durumlar

13-16 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testinde ilk bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. Sağlıklı hamilelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
13-16 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   13,300 – 250,000 mIU / ml arasındadır.

15 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

15 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Bebeğiniz cinsiyetini sizin görmenize müsaade ederse, bu haftada bebeğinizin cinsiyeti ultrason cihazında tespit edilir. Ultrason cihazında bebeğinizin el ve ayakları artık daha net görülmektedir. Ayrıca bu hafta ultrasonda boy ölçümü, popo ve baş mesafesi, karın çevresi (AC), baş çevresi (BPD) ve uyluk kemik uzunluğu (FL) ölçümleri yapılabilir.