16. Hafta Hamilelik - Gebelikte 16. hafta

Bu hafta bebeğinizin kilosu 100 gram civarı, baş ve popo uzunluğu 11-11,5 cm boyundadır. Bebeğinizin artık yüz ifadelerini yaptığı bir döneme girdiniz.

16. Hafta Hamilelik - Gebelikte 16. hafta
16. Hafta Hamilelik - Gebelikte 16. hafta

Bu hafta bebeğinizin kilosu 100 gram civarı, baş ve popo uzunluğu 11-11,5 cm boyundadır. Bebeğinizin artık yüz ifadelerini yaptığı bir döneme girdiniz.

16 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu dönemde başını dik tutma becerisine sahiptir. Bacakları uzun el ve ayak tırnaklarıda tamamlanmıştır. Sinir sistemi hızla gelişmeye devam etmektedir.
Hamileliğinizin 16. Haftasında bebeğinizin ultrasonda organları daha net izlenmektedir. Vücut yapısı, diyafram, kalp, idrar kesesi gözlemlenir. Kordon ve plasenta içindeki kan akışı görülebilir.

Acaba erkek mi kız mı ?

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için çok heyecanlı olduğunuzu biliyoruz. Yüksek ihtimal bebeğinizin cinsiyeti öğrenebilirsiniz. Fakat bebeğiniz cinsiyetini size göstermek isterse.
Bebeğinizin kalp atışları 2 kat hızlıdır. Gün içerisinde 10 litre civarı kan pompolayabilir. Plesenta ve kordon boyu tahmini birbirine yakındır.

16. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

16. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 16. Haftasında bebeğinizin baş ve popo uzunluğu 11 cm – 11,5 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 100 gram civarındadır.

Gebeliğin 16. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne rahmi bu haftada göbek deliğinin hemen altındadır, dokunulduğunda hissedilebilir. Geçen hafta 140 gram olan anne rahmin bu hafta 250 gram civarına ulaşabilir. Omurga şekliniz S şeklini alırken, sırt kısmınız arkaya bel kısmınız ise öne şekil almaya başlayabilir. Bacaklarınızda şişlik görülebilir. Mümkün oldukça bol bol dinlenmelisiniz.

Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için çok istekli ve heyecanlısınız. Bu haftalarda bebeğinizin hareketleri az olarak hissedilse de ileri ki haftalarda daha iyi hissedeceksiniz. Bu nedenle telaş ve acele etmenizi gerek yok, gebeliğinizin tadını çıkarmalısınız. Bu haftalarda bebeğinizi ve kendinizi tehlikeye atacak durumlardan uzak tutmalısınız.

Bu haftalarda mide bulantılarınız azalacak, kendinizi iyi ve enerjik hissedeceksiniz. Damarlarınızdaki kan miktarının artmasından dolayı burun kanaması ve tıkanıklığı görülebilir. Bu tarz problemler yaşarsanız doktorunuz ile paylaşmalısınız.

16 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

16. hafta itibariyle mide bulantılarınızın azalması sebebiyle iştahınız artabilir. İştahın artması ile beraber aşerme de başlamaktadır. Bu nedenle sağlıklı gıdalar seçmeniz önemlidir. Çünkü tüketilen her besin bebeğinizin sağlığını doğrudan etkiler. Doktorunuz yan yatarak uyumanızı size önerebilir. Sırt üstü yatıldığı zaman kalpten çıkan damarlar baskı oluşturabilir.

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Neler Yapılmalı

Bu haftalarda bağırsaklarınız ağır çalışabilir. Bunun sonucunda kabızlık durumları devam edebilir. Lif oranı yüksek gıdalar, posalı gıdalar ve bol su tüketmelisiniz.
Hamileliğinizin 16-20 hafta aralığında üçlü veya dörtlü tarama testi yapılır. Test sonuçlarında şüpheli duruma rastlanırsa “amniosentez” (Bebekten su alınması) yapılarak tekrar risk durumu değerlendirilmektedir.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

13-16 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. Sağlıklı hamilelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
13-16 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   13,300 – 250,000 mIU / ml arasındadır.

16 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

16 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 16. Haftasında bebeğinizin cinsiyeti yüksek ihtimal görülmektedir. Fakat bebeğinizi cinsiyetini göstermeye müsaade ederse. Hamileliğinizin16. Haftasında bebeğinizin baş ve popo uzunluğu boyu 11-11,5 cm kilosu da 100 gram civarındadır.