17. Hafta Hamilelik - Gebelikte 17. hafta

Gebelik döneminin 17. Haftasında bebeğiniz 12-13 cm arasında ve 140 gram civarındadır. Bebeğinizin kirpikleri, saçları ve kaşları uzuyor.

17. Hafta Hamilelik - Gebelikte 17. hafta
17. Hafta Hamilelik - Gebelikte 17. hafta

Gebelik döneminin 17. Haftasında bebeğiniz 12-13 cm arasında ve 140 gram civarındadır. Bebeğinizin kirpikleri, saçları ve kaşları uzuyor.

17 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz sizinle beraber kilo almaya devam eder. Bebeğinizin göbek bağı kuvvetlenir ve kalınlaşır. Bebeğinizin kıkırdak dokuları kemikleşme yönündedir. Bebeğinizin cildinde yağ dokusu oluşması nedeniyle, şeffaf cilt yapısı normal cilt görünümüne kavuşmaktadır.
Bebeğinizin anne rahmi içerisinde yutkunma ve emme refleks gelişimi devam eder. Bu haftalarda bebeğinizin ayak ve parmak izleri oluşur. Kalbi günlük 30-35 litre kan pompalamaya başlar.
16.hafta itibari ile bebeğiniz size müsaade ederse cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyeti erkekse testisleri, kız ise yumurtalıkları oluşumunu tamamlar.

Doğumda bebeğinizin dişlerinin çıktığını görürseniz, endişe etmeyiniz. Bu tarz durumlar ile karşılaşılmaktadır.  Bebeğinizin bacakları çarpık ve orantısız olabilir. Kemiklerindeki kalsiyum seviyesi artması ile beraber dengesizlik ve çarpıklık düzelecektir.

17. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

17. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik sürecinin 17. Haftasında bebeğinizin boyu 12-13 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 140 gram civarındadır.

Gebeliğin 17. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bu dönemde annelerin özellikle ağır kaldırmaması gereklidir. 17. Haftada anne rahmi, göbek deliğinin 2 parmak altına gelmiş olabilir.Bu dönemde vücut dengesi bozulabilir. Karnınızın büyümesi sebebiyle ayakta dururken denge sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Topuklu ayakkabı kullanılmamalı ve düşmelere karşı dikkatli olmalısınız.

Bu dönemde duruş pozisyonlarınıza ne kadar özen gösterirseniz, gerginlik ve ağrılarda o oranda önlenebilir. Karın bölgesindeki ağrıları önlemek için hamile korsesi kullanılabilir. Hamile korsesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Omurilik kısmından aşağı bölgelere inen “Siyatik” ismi verilen sinir bulunmaktadır. Anne rahminin ağırlaşması ve bebeğinizin büyümesi nedeniyle, bacaklarınıza doğru inen bir iğne batması ve ağrı görülürse “Siyatik” sinir batması belirtisi olabilir. Bu tarz ağrılarınız var ve şiddeti fazla ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kabızlık, şişkinlik ve mide ekşime şikayetleri devam edebilir. Göğüsleriniz süt salgısına hazırlmasından dolayı büyüme başlamaktadır.  Bu nedene bağlı hamile südyeni kullanılması önerilir. Karın bölgenizde büyüme nedeniyle çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakları önlemek için çatlak önleyici krem yazılmasını doktorunuzdan isteyebilirsiniz.

Hamileliğiniz sürece vücudunuzda oluşan değişiklikler nedeniyle fazla terleme yaşanabilir. Ayrıca vajinal akıntılarda artış görülebilir.

17 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Kabızlık ve mide ekşime şikayetlerinizin devam etmesinden dolayı sağlıklı besinler ve hafif yemekler seçmeye özen göstermelisiniz. Bebeğinizin büyümesi nedeniyle iştahınız artar ve sık sık yemek yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bebeğiniz açıktıkca sizde açıkırsınız. Bu dönemde kilo almaya başlarsınız. Doktorunuzun size verdiği önerileri göz önüne alarak beslenmenizi ve kilo alımına dikkat etmelisiniz.

Hamileliğinizin 16-20 haftalarında üçlü ve dörtlü testler uygulanmaktadır. Test sonucunda şüpheli duruma rastlanırsa “amniosentez” (bebekten su alınması) yapılır ve tekrar risk durumu değerlendirilir.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml arasındadır.

17 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 17. Haftasında bebeğinizin cinsiyeti, bebeğinizin müsaade ederse görülmektedir. Gebeliğinizin 17. Haftasında bebeğinizin boyu 12-13 cm civarında, kilosu da 140 gram civarındadır.