18. Hafta Hamilelik - Gebelikte 18. hafta

Bebeğiniz yaklaşık 14 cm boyuna yaklaşmıştır. Cinsel organı gelişmesinden dolayı cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

18. Hafta Hamilelik - Gebelikte 18. hafta
18. Hafta Hamilelik - Gebelikte 18. hafta

Gebeliğinizin 18. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 14 cm boyuna yaklaşmıştır. Cinsel organı gelişmesinden dolayı cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Anne karnında uyuma alışkanlığına sahiptir.

18 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamileliğinizin 18. Haftasında bebeğinizin el ve ayak kıvrımları belirginleşir. Dış ortamlardan gelen sesleri duyar ve yüksek seslere karşı tepki verebilir.

Anne rahminin büyümesi ve genişlemesi nedeniyle, bebeğinizin yeni kaslarını kullanması için iyi bir alana sahiptir. Sık sık rahim içerisinde yer değiştirebilir ve bacaklarını çapraz şekilde yaslayabilir. Göz retinaları gelişmesi nedeniyle ışığa karşı duyarlı duruma gelir. Bu sebeple göz kapakları kapalı da olsa  ışık tutulduğunda algılayabilir.

Bebeğinizin ilk dışkısı oluşmaktadır. “Mekanyum” ismi verilen ölü hücreler salgılamaktadır.  Bebeğiniz ilk dışkısını doğumdan birkaç saat sonra yapar. Bazı bebekler ilk kakasını anne rahmine de bırakabilir.
Bu dönemde ilk kemikleşme yapısına sahip kısımlar köprücük ve bacak kemikleridir.  Ayrıca iç kulak kemikleri ve sinirleri gelişimine devam eder. Tat duyusu gelişmesinden dolayı, bebeğiniz tatlı ve acıyı ayırt edebilir.

Bebeğinizin yüz mimiklerini kontrol etmesi ve gelişim evresi başlar. Mutlu olduğunda gülümser, kızdığında ise suratını asabilir. Bebeğinizin yutkunma ve emme refleksleri gelişmektedir. Ultrason cihazında baş parmağını emdiğini görebilirsiniz.

18. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

18. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 18. Haftasında bebeğinizin baş ve popo aralığı yaklaşık 14 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 180 gram civarındadır.

Gebeliğin 18. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Gebeliğinizin bu  haftalarında enerjiniz düşebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Dolaşım sisteminizdeki değişimlerden dolayı tansiyonuz düşebilir. Ani hareketlerden uzak durulmalı ve yavaşca kalkmaya özen gösterilmelidir. Kan şekerinizin düştüğü durumlarda, baş dönmeleri yaşayabilirsiniz.  Kan şekerini dengede tutmak için doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

18. hafta itibariyle ağırlaşan anne rahmi ve büyüyen karnınız sebebiyle uzun süre ayakta durmak sizi çok yorabilir. Bol bol dinlenmeli ve uzun süre ayakta kalkmaktan kaçınmalısınız.

18 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu dönemde bebeğinizin kemik gelişimi ve sağlıklı olması için süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz. Hamileliğinizin 18. Haftasında şikayetleriniz azalmaya devam edecektir. Bu haftalarda yüksek kalorili gıdalardan kendiniz uzak tutmalısınız. Kilo artışı, mide şikayetlerinin artmasına ve reflüye sebep olabilir.

Probiyotik gıdalar

Hamilelik döneminin 16-20 hafta aralığında üçlü ve dörtlü testler uygulanmaktadır. Bu testler sonucu riskli durum tespit edilirse, “Amniosentez”(bebekten su alınması) yapılarak ileri test uygulanır.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml arasındadır.

18 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

18 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebeliğinizin 18. Haftasında bebeğinizin baş ve popo mesafesi yaklaşık 14 cm, kilosu da 180 gram civarındadır. Bebeğinizin el ve ayak hareketleri ultrason cihazında görülebilir.