19. Hafta Hamilelik - Gebelikte 19. hafta

Bebeğinizin tat duyusu gelişimine devam eder, rahim içerisinde bulunan "Amniyotik" sıvının tadını alabilir ve sesleri duyabilir.

19. Hafta Hamilelik - Gebelikte 19. hafta
19. Hafta Hamilelik - Gebelikte 19. hafta

Hamileliğinizin 19. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 15 cm civarındadır.  Bebeğinizin tat duyusu gelişimine devam eder, rahim içerisinde bulunan "Amniyotik" sıvının tadını alabilir ve sesleri duyabilir.

19 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

19. Haftada “Verniks Caseosa” ismi verilen kremsi beyaz doku ile bebeğinizin cildi kaplıdır. Bebeğinizin cildini kaplayan doku, onu korumaktadır. Verniks Caseosa; “Amniyotik” sıvı içerisinde bulunan bebeğin, sıvı içerisinde derisini çürümesini ve bozulmasını önler.

Sinirleri çevreleyen yağ dokusu gelişmektedir. Yağ dokusu kas ve beyin arasında bağlantı sağlayan nöronları desteklemektedir. Bu haftalarda bebeğinizin bacakları ve kolları daha orantılı hale gelmektedir. 
Bebeğinizin cinsel organ gelişimi bu dönemde tamamlamaya başlar.

Kız bebeklerde rahim, erkek bebeklerde testis netleşir. Böbrekler idrar üretmeye başlar. Bebeğiniz artık sesleri duyabilir, ona bol bol kitap okuyabilir, konuşabilir ve müzik dinletebilirsiniz.

19. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

19. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 19. Haftasında bebeğinizin baş ve popo aralığı yaklaşık 14-15 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 250-270 gram civarındadır.

Gebeliğin 19. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamilelik döneminin neredeyse yarısı tamamlamak üzeresiniz. Bu dönemde karnınız iyice büyümektedir. Bu haftalarda avuçlarınızda kırmızılıklar görülebilir, sebebi “Östrojen” hormonunun fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu dönemde ciltte lekelenmeler olabilir. Bunun sebebi “pigment” fazlalığıdır. Genelde bu lekeler yanaklarda, alında, dudak üstünde, koltuk altında, uyluklarda, dış genital bölge ve meme uçlarında görülebilir.  

Karın bölgesinde oluşan ağrılar sizi rahatsız edebilir. Gününüz yorucu geçtiyse ve yattığınızda pozisyon değiştiriyorsanız bir anda ani ağrılar girebilir. Bu ağrıların nedeni yuvarlak bağlardan kaynaklanmaktadır. Diğer bir tabirle “bağ dokusu ağrısı” denilir.  Vücut ağırlığınız artıkça bu ağrılarda artış görülebilir. Bu durum gebelikte normal karşılanmaktadır. Fakat ağrılarınızda azalma olmazsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

19 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bacaklarda oluşan krampları azaltmak ve hafifletmek için kalsiyum tüketimine özen göstermelisiniz. Bu dönemde iyot(tuz) tüketiminden uzaklaşmalısınız. Çinko almanız önemlidir, çünkü vücudunuz onu karbonhidrat ve protein dönüştürmesini sağlamaktadır. Bebeğiniz bu nedenden dolayı sağlıklı beslenmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki - Bilmek İstediğin Her Şey!

Hamilelik döneminin 16-20 hafta aralığında üçlü ve dörtlü test uygulanmaktadır. Test sonuçlarında riskli bir durum tespit edilirse, ileri tektik olan “Amniosentez”(bebekten su alınması) uygulanabilir.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml aralığındadır.

19 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

19 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamileliğinizin 19. Haftasında bebeğinizin baş ve popo mesafesi yaklaşık 14-15 cm, kilosu da 250-270 gram civarındadır. Bebeğinizin kol ve bacaklarını daha orantılı şekilde ultrason cihazında görebilirsiniz.