20. Hafta Hamilelik - Gebelikte 20. hafta

Gebelik döneminizin 20. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 300 gram ve 24-25 cm. Hamilelik sürecinin yarı dönemine geldiniz.

20. Hafta Hamilelik - Gebelikte 20. hafta
20. Hafta Hamilelik - Gebelikte 20. hafta

Gebelik döneminizin 20. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 300 gram ve 24-25 cm. Hamilelik sürecinin yarı dönemine geldiniz. 

20 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğinizin beyin gelişim süreci devam eder. Sinir ve kaslar hızlı gelişim gösterir. Beyinin, duyuları kontrol eden bölgesi gelişimine devam eder. Bebeğinizin kalp atışları güçlenir.
Bu hafta itibariyle tekmelere hazır olun. Bebeğiniz bu haftalarda tekme atma, yumruklama ve dönme hareketleri gerçekleştirir. Bebeğiniz zaman zaman uyanır ve uyur. 

Gebeliğinizin 20. Haftasında bebeğinizin cinsel organı gelişmeye devam etmektedir. Erkek çocuklarda testisler karın boşluğunda bulunan torbalara doğru iner. Kız çocuklarında yumurtalıklar gelişmektedir. Bebeğinizin kasları zaman geçtikçe güçlenmektedir.

Bu dönemde bebeğinizin kalp atışlarını daha iyi duyabilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışları, sizinkine göre daha hızlıdır. “Amniyon” sıvısı vücut sıcaklığından fazla olması nedeniyle bebeğinize ılık bir ortam sunmaktadır.

20. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

20. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 20. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 24-25 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 300-320 gram civarındadır.

Gebeliğin 20. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bu dönemde kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Bel ve sırt ağrılarında artış olabilir. Ağrıları azaltmak için belinize yastık koyabilirsiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe kalbinizin kan pompalaması artmaktadır. Ortalama dakikada 7 litre kan pompalayabilir. Bu dönemde ayaklarınızda varisler görülebilir. Bunun sebebi kan hacminin artmasından dolayı damarları genişletmesinden kaynaklanır. Doğum sonrası her şey normale dönecektir.

Gebeliğiniz boyunca rahim büyümektedir, fakat rahim büyümesinin bir standartı yoktur. 20. Hafta itibariyle rahim göbek hizasına gelebilir.

Hamilelik sürecinin 20. Haftası ve sonraki haftalarda baş dönmeleri yaşanabilir. Bu sebeple ani hareketlerden ve aniden kalkmalardan uzak durmalısınız. Vücut sıcaklığınız normalden yüksek olması sebebiyle  fazla terleyebilirsiniz. Pamuklu giyinmek ve duş almak sizi rahatlatabilir. 

20 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Hamilelik döneminin 20. Haftasında özellikle demir alınımı önemlidir. Demir, oksijeni taşıyan kırmızı kan hücresi “hemoglobin”üretilmesinde oldukça önemlidir.

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Neler Yapılmalı

Gebelik döneminin 16-20 haftasında üçlü ve dörtlü tarama testi uygulanır. Eğerki test sonuçlarında riskli bir durum görülürse ileri tektik olan “Amniosentez”(bebekten su alımı) uygulanmaktadır. 

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml arasındadır.

20 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

20 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 20. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 24-25 cm, kilosu da 300-320 gram civarındadır. Bebeğinizin el ve ayakları ultrason cihazında görülebilir. Bebeğinizin kalp atışlarını net şekilde duyabilirsiniz.