21. Hafta Hamilelik - Gebelikte 21. hafta

Gebelik döneminin 21. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 370-390 gram ve 27 cm. Bebeğiniz duyuları hızla gelişiyor, anne gülüşlerini artık duyabilir.

21. Hafta Hamilelik - Gebelikte 21. hafta
21. Hafta Hamilelik - Gebelikte 21. hafta

Gebelik döneminin 21. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 370-390 gram ve 27 cm. Bebeğiniz duyuları hızla gelişirken, anne gülüşlerini artık duyabilir.

21 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Geçtiğimiz haftalara göre bebeğinizin büyümesi ve uzaması biraz yavaşlamaya başlar. Fakat kilo artışı hızla devam edebilir. Kirpikleri, göz kapakları, gözleri ve kaşları tamamen oluşmuştur.

21. Haftada bebeğinizin hareketleri daha bilinçlidir. Beyin ve kas uyum içinde çalışmaktadır. Bebeğiniz rahat etmediği bir pozisyonda ise, rahat edeceği pozisyonu bulana kadar hareket eder.

21. haftada bebeğinizde kalıcı dişler oluşmaya başlar. Bu sebeple tüketilen suyun florür miktarı bebeğiniz için yeterli olmasına özen gösterin. 

Bebeğiniz “Amniyon” sıvısını yutma, sindirme ve idrar döngüsü doğum anına kadar sürecektir. Bebeğiniz sizinle ters bir hayat tarzı seçebilir. Siz uyurken o hareket edebilir yada o uyurken siz hareket edebilirsiniz. Bu dönemde kalp kasları güçlenirken sürekli kan pompalamaya devam eder. Bunun sebebi rahim içerisindeki oksijenin dış ortama göre az olmasından kaynaklanır. Kalp kası, kan akışının dolanmasından dolayı hızlı çalışır. 

21. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

21. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 21. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 26-27 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 370-390 gram civarındadır.

Gebeliğin 21. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bu haftaya kadar tahmini 5-7,5 kilo almış olabilirsiniz. Bu kilo alımı normal kabul edilir. Eğer ki bundan çok veya az kilo aldıysanız doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuzdan size özel bir beslenme programı çıkartmasını isteyebilirsiniz. Bu haftalarda kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Cildinizde akne ve yağlanma görülebilir. Bu dönemde bacaklarınızda varis oluşabilir.

Progesteron hormonu sebebiyle idrarınızda yavaşlama olabilir, idrar enfeksiyonuna yakalanma riskiniz görülebilir. Bu dönemde doktor kontrollerini atlamayınız. Rahmin büyümesi, ve damarlarınızdaki basınç sebebiyle ayak bileklerinizde şişlikler oluşabilir. Eğer bu ödemler yüz ve elde görülürse normal kabul edilmez. Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelik sürecinin 2. Döneminde burun kanamaları bazı anne adaylarında görülebilir.  Bu kanamaların sebebi damarlarınızdaki değişimlerden meydana gelir. Kanamalar şiddetli değilse çoğunlukla kendiliğinden durmaktadır. Aynı durum diş etlerinde de görülebilir. Bu tarz kanamaları doktorunuzla paylaşmalısınız.

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Neler Yapılmalı

Bu dönemde kasıklarınızda ağrılar görülebilir. Halk dilinde “apışarası” olarak isimlendirilen bacak iç kısmının kemik ile birleştiği noktada oluşan gerginlikten meydana gelir. Bu ağrılar normal kabul edilir, fakat ağrının şiddeti büyükse doktorunuza danışmalısınız.

21 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu haftalarda akneler ile başınız dertte olabilir. Bunun sebebi hormon artışından kaynaklanmaktadır. “Sebum”yağ maddesi üretimi artmasından dolayı akne oluşur.
Bol bol sıvı tüketilmeli, yüksek besin değerine sahip gıdalar tüketmelisiniz. Bu dönem aşermenin en çok görüldüğü dönemdir. Aşermeler genellikle meyvelere, tatlılara ve çikolatalara yöneliktir. Fakat sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml arasındadır.

21 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

21 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 21. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 26-27 cm, kilosu da 370-390 gram civarındadır. Bu dönemde bebeğinizin yutkunma ve emme becerisi gelişmesinden dolayı size ultrason cihazında bir sürpriz yapabilir. Bebeğinizin parmağını emdiği sırada yakalama şansınız olabilir.