22. Hafta Hamilelik - Gebelikte 22. hafta

22. haftada bebeğiniz 450 gram ve 27 cm. Bebeğinizin oksijen görevi, plasenta tarafından sağlanır.

22. Hafta Hamilelik - Gebelikte 22. hafta
22. Hafta Hamilelik - Gebelikte 22. hafta

22. haftada bebeğiniz 450 gram ve 27 cm. Bebeğinizin oksijen görevi, plasenta tarafından sağlanır. 

22 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu haftalarda bebeğinizde hızlı kilo alımı olabilir. 22. Haftada bebeğinizin göz kapakları henüz açılmamıştır. Göz kapakları kapalı olsa da ışığı algılayabilir. İlerleyen dönemde göz kapakları açılmaya başlar. Anne adayları emzirme dönemine hazırlanır. Göğüs uçlarında koyulaşma olmakla beraber bebeğinizin meme ucunu bulması için aslında bir işarettir.

Bebeğiniz bu haftalarda minik tırnakları gelişimini tamamlar. Bebeğinizin cinsel organı da oluşumunu tamamlar. Doğum sonrasında bebeğinizin cinsel organında şişme görülebilir bu tamamen hormonlardan kaynaklanmaktadır. Endişe duyulacak bir durum yoktur, doğumdan birkaç hafta sonrasında şişlik normale dönecektir.

Bebeğinizin organları daha aktif ve işlevsel duruma gelmiştir. Azı ve köpek dişleri diş etinin alt kısmında oluşmaya başlar.  Bebeğiniz rahim içerisinde uyuyor ve uyanmaya devam ediyor. Bebeğinizin akciğerleri henüz gelişimini tamamlamadığından dolayı, oksijen görevini plasenta tarafından sağlanmaktadır.
Erkek bebeklerde testisler torbaya geçiş süreci başlamıştır ve tahmini 32 haftada bu süreç tamamlanır. Kız bebeklerde ise rahim oluşumunu tamamlar.

22. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

22. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 22. Haftasında bebeğinizin baş ve popo uzunluğu yaklaşık 26-28 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 450-500 gram civarındadır.

Gebeliğin 22. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bu dönemde vajinal akıntılar görülebilir. Anne adaylarının vücut şeklide değişim gösterir. Gebelik süreci ilerledikçe cilt esner ve daha esnek olur. Bu haftalarda kasık ağrıları görülür, bu ağrılar geçicidir. Fakat ağrılarınızın şiddeti yüksek ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğinizin 22. Haftasında bebeğinizin demir ihtiyacı artması sebebiyle kansızlık problemi yaşanabilir. Kansızlık kan testi ile ortaya çıkar. Kansızlık, yorgunluk, çarpıntı, halsizlik gibi problemler yaşamanıza sebep olur. Demir eksikliğine istinaden tırnaklarda kırılma ve saçlarda dökülme görülebilir. Bu haftalarda bel bölgenize dikkat etmeli ve korumalısınız.

Hamilelik sürecinde mantar enfeksiyonları ile oldukça sık karşılaşılır. Vajina çevresinde oluşan kaşıntı ve kızarıklıklar mantar enfeksiyonuna işaret eder. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız.

22 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu haftalarda demir eksikliği yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için beslenme programınıza demirden zengin besinler katmalısınız. Bakliyat, yeşil sebze, kırmızı et tüketilebilir. Doktorunuza danışarak FE Demir tabletleri alınabilir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

C vitamin değerine sahip içeçekler ve yiyecekler tüketebilirsiniz. Fe demir tableti kullanmanız durumunda kahve, çay ve süt ürünleri kullanılması önerilmez. Sebepi bu ürünler, demir emilimini azaltmaktadır.

C Vitamininin Faydaları Nelerdir

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml arasındadır.

22 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

22 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 22. Haftasında bebeğinizin baş ve popo uzunluğu yaklaşık 26-28 cm, kilosu da 450-500 gram civarındadır. Bebeğinizin oksijen görevi, plasenta tarafından sağlanır. Ultrason cihazında bebeğinizin hareketlerini görebilirsiniz.