24. Hafta Hamilelik - Gebelikte 24. hafta

Hamilelik döneminin 24. Haftasında bebeğiniz 30 cm boyunda. Bebeğiniz rahim içerisinde hareketli ve sizde hissedebilirsiniz.

24. Hafta Hamilelik - Gebelikte 24. hafta
24. Hafta Hamilelik - Gebelikte 24. hafta

Hamilelik döneminin 24. Haftasında bebeğiniz 30 cm boyunda. Bebeğiniz rahim içerisinde hareketli ve sizde hissedebilirsiniz.

24 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

24. haftada bebeğinizin kilosu, boyuna göre daha hızlı artar. Bu dönemde bebeğiniz uyuma alışkanlıklarını geliştirir. Saçları gelişmeye başlar, önceki dönemdeki “lanugo” denilen tüyler değildir. Bebeğinizin algıları aktif olarak çalışır. Dışarıdan gelen seslere tepki verir. Bebeğinizin vücudu yağ depolamaya devam etmektedir.

Bağışıklık sisteminin temeli olan beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) oluşmaya başlar. Bebeğinizin duyma kabiliyeti artarken, sesleri daha net ayırabilir. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin tat duyusu, kemikleri, kasları gelişmeye devam eder. Tam olarak insan görünümüne sahip olur ve en hızlı şekilde beyin gelişmeye devam eder. 

24. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

24. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 24. Haftasında bebeğinizin baş ve popo uzunluğu yaklaşık 30 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 600-630 gram civarındadır.

Gebeliğin 24. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamilelik süreci ilerledikçe rahim üst kısmı büyür ve yükselir. Karnınız futbol topu büyüklüğüne erişmiştir. Sırt ağrıları yaşayabilir, Baş dönmesi, mide ekşimesi, yorgunluk ve kas ağrıları görülebilir. Baş dönmeleri sık devam ederse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Baş dönmesi, hızlı ayağa kalkma yada kan şekerinin düşmesinden kaynaklanabilir.

Hamilelik ideal kilo 10-12 kg civarıdır. Fakat her anne adayında bu kg değişkenlik gösterebilir.Kilo kontrolü doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Hamilelik ikinci döneminden itibaren aylık 2 kg normal kabul edilir.
Diş etlerinizde çekilme ve kanama görülebilir, bu durum hamilelik döneminde normal olarak kabul edilir.

Diş kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Bu haftalarda göbek deliğiniz dışarı kısma doğru çıkacaktır. Bel ağrıları devam ederken, vajinal akıntılar bu dönemde görülebilir.
Hamilelik döneminin 24. Haftasında göğüs bölgesinde ve karın bölgesinde çatlak ve kaşıntı görülebilir. Doktorunuzdan sizin için krem yazmasını isteyebilirsiniz. 

24 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu dönemde bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı artmaktadır. Kalsiyumdan zengin gıdalar tüketmeniz oldukça önemlidir. Kalsiyumdan zengin besinler tüketmeniz sizin için ve bebeğinizin sağlıklı kemik yapısı için çok önemlidir.

Gebelikte Şeker Testi

Hamilelik döneminin 24-28 haftalarında bazı doktorlar şeker tarama testi (glukoz yükleme testi) yapmaktadır. Fakat bazı doktorlar bu tarama testinin bebeğe ve anneye zarar verdiğini belirterek, alternatif testlerin olduğunu belirtebilir. Doktorunuzla konuşarak karar vermeniz gereklidir.

17-24 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 17-24 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   4000 – 165,000 mIU / ml arasındadır.

24 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

24 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 24. Haftasında bebeğinizin baş ve popo uzunluğu yaklaşık 30 cm, kilosu da 600-630 gram civarındadır. Bu hafta ultrason cihazında daha net bebeğinizi hareketlerini görebilirsiniz. Bebeğiniz ultrason cihazında net ve tam bir küçük bebek şeklinde görünmektedir.