25. Hafta Hamilelik - Gebelikte 25. hafta

Gebelik sürecinin 25. Haftasında bebeğinizin boyu 34 cm ve kilosu 670 gram. Bebeğiniz bu haftada ayaklarını uzatabilir ve ellerini sıkabilir.

25. Hafta Hamilelik - Gebelikte 25. hafta
25. Hafta Hamilelik - Gebelikte 25. hafta

Gebelik sürecinin 25. Haftasında bebeğinizin boyu 34 cm ve kilosu 670 gram. Bebeğiniz bu haftada ayaklarını uzatabilir ve ellerini sıkabilir. 

25 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu haftalardan sonra bebeğinizin akciğerlerinde bulunan kan damarları gelişirken, kulak tamamen görevini yerine getirir. Dış ortamlardan gelen seslere karşı bebeğiniz tepki verebilir.

Bu dönemde bebeğinizin saçları uzamaya başlar. Göbek bağı kalınlaşır ve vücut yağ depolamaya devam eder. Bebeğiniz ellerini sıkma ve ayaklarını uzatma becerisine sahiptir. Bebeğinizin sinirleri gelişimine devam eder, ağız bölgesinde gelişimine devam eden sinirler bebeğinizin beslenmesini kolaylaştırır. 

Doğum anından itibaren nefes alıp vermek ve ağlamasına yardımcı olacak yapı için bebeğinizin akciğerleri doğuma kendini hazırlamaktadır. Cildi düzleşirken, süt dişleri gelişimine devam eder. 25. Haftada bebeğiniz daha rahat edebilir ve dik şekilde durabilir.

25. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

25. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 25. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 33-35 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 730-750 gram civarındadır.

Gebeliğin 25. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bebeğinizin saçları uzarken, sizin de saçınız daha dolgun görünür. Hormonlarınızın etkisiyle tüylenme artar. Fakat doğum sonrasında saçlarınız dökülebilir. Anne karnı büyümesinden dolayı yorgunluk hissedilir. Bu nedenden dolayı bel ve bacak bölgelerinizde ağrılar görülebilir.

Vajinal akıntılarınız bu dönemde devam edebilir. Fakat akıntılar kokulu, renkli ve kaşıntılı ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Diş bakımına özen göstermelisiniz. Diş eti kanıyor diye, diş fırçalamayı kesmemelisiniz.

Bu dönemde açlık hissi yaşanabilir, bu durumun normal olduğunu bilmelisiniz. Unutmayın ki karnınızda bir canlı sizinle beraber besleniyor. Bebeğinizin gelişimi ve büyümesi sizin sağlıklı beslenmenize bağlıdır. 

Rahim kasları sürekli kasılma durumunda olabilir. Kasılmalar ağrıya yol açabilir. Ilık duş ve hafif masaj iyi gelecektir. Ayrıca vücudunuzda alerji olmadığı halde kaşıntı olabilir. Bu durum geçicidir ve birkaç haftada geçer.

25 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu dönemde pişmemiş et, hamura sarılı et, pastorize edilmemiş peynir ve lahana salatasından uzak durmalısınız. Pişmemiş yumurtada bakteri ve “salmonella”mikrobu bebeğiniz ve sizin için tehlikelidir. Yumurtanın iyice piştiğinden emin olmalısınız.

Gebelikte Şeker Yüklemesi

Gebelik döneminin 24-28 haftasında gebelik şeker tarama testi uygulanmaktadır. Fakat bazı doktorlar bu testin anne ve bebek için zarar vereceğini düşünürler ve alternatif testlere yönelir. Doktorunuzla konuşarak en doğru kararı vermelisiniz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testi bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

25 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

25 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 25. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 33-35 cm, kilosu da 730-750 gram civarındadır. Bebeğiniz ellerini sıkma ve ayaklarını uzatma becerisine sahiptir. Anne karnında rahat hareket edebilir ve dik oturabilir.