26. Hafta Hamilelik - Gebelikte 26. hafta

Hamilelik sürecinin 26. Haftasında bebeğinizin boyu 36 cm ve kilosu 800 gram. Bebeğinizin dönemde akciğerleri gelişmektedir.

26. Hafta Hamilelik - Gebelikte 26. hafta
26. Hafta Hamilelik - Gebelikte 26. hafta

Hamilelik sürecinin 26. Haftasında bebeğinizin boyu 36 cm ve kilosu 800 gram. Bebeğinizin dönemde akciğerleri gelişmekte ve nefes almak için hazırlanmaktadır.

26 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu haftalarda bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlar. Bebeğinizin kas gelişimi devam ederken, akciğerini kullanarak nefes alıp verme antrenmanı yapar. Fakat bu nefes almalar hava ile değil anne rahmi içerisinde bulunan amniyotik sıvıyı soluyarak yapmaktadır.

Bu haftalar bebeğinizin göz ve işitme yetilerinin gelişmesi için önem teşkil eder. İşitme duyusu tamamen gelişirken, etrafından gelen seslere duyarlı olur ve tepki verebilir. Akciğerlerindeki “alveoller” hava kesecikleri oluşumuna başlar. 26. Haftalık bebeğin saçları, kaşları, kirpikleri ve tırnakları uzamasına devam ederken beyin fonksiyonları da tamamlanmış olur.

26. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

26. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 26. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 36 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 800 gram civarındadır.

Gebeliğin 26. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bu haftalarda vücudunuzda ani başlayan ve biten kasılmalar görülebilir. Bu durum rahmin kasılmasından meydana gelir ve normal kabul edilir. Ağrıların şiddeti yüksek ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bebeğiniz büyümesi ve gelişmesi devam etmesiyle beraber omurlarınızda meydana gelen baskıdan dolayı zorlanma yaşayabilirsiniz.

Dik pozisyonda durarak bu problemi azaltabilirsiniz. Hamilelik süreci boyunca hormonlarınızdan kaynaklanan eklem ve bağlarda çözülmeler görülebilir.  Bu çözülmeler bel ağrısına neden olabilir. Ani ve sert hareketlerden kendinizi uzak tutmalısınız.

Gebeliğiniz boyunca kan hacminiz artmaya devam eder. Akşamları parmaklarınızda ve bileklerinizde şişkinlikler görülebilir. Tansiyonunuz yükselebilir, kabızlık problemi devem edebilir. Tansiyonunuzu günlük ölçerek ve bir çizelgeye yazarak takip edebilirsiniz.

26 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Yüksek kolesterol, kalp sağlığı için tehlikelidir.  Bebeğinizin sinir sistemi ve organların gelişimi için kolesterole ihtiyaç duyabilir. Hamilelik süreci boyunca kolesterol üretimi daha fazla olur. Bu nedenden dolayı beslenme programınıza dikkat etmelisiniz. 

Hamilelikte Şeker Yüklemesi

Hamilelik döneminin 24 ile 28 haftalarında bazı doktorlar tarafından şeker yükleme testi yapılır. Fakat bazı doktorlar bunun hem size hem de bebeğinize zarar verdiğini düşünerek alternatif testlere yönelir. Gebelikte şeker yükleme testi ile ilgili en doğru kararı doktorunuzla beraber vermelisiniz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

26 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

26 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 26. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 35cm, kilosu da 800 gram civarındadır. Bebeğinizin el ve ayak izleri iyice oluşmaktadır. Ultrason cihazında, küçük ama sevimli bir canlı sizin için orada.