28. Hafta Hamilelik - Gebelikte 28. hafta

Hamilelik sürecinin 28. Haftasında bebeğiniz 1000-1100 gram ve 38 cm. Bebeğiniz kokularıi tatları alabilir ve gözyaşı üretebilir.

28. Hafta Hamilelik - Gebelikte 28. hafta
28. Hafta Hamilelik - Gebelikte 28. hafta

Hamilelik sürecinin 28. Haftasında bebeğiniz 1000-1100 gram ve 38 cm. Bebeğiniz kokuları, tatları alabilir ve gözyaşı üretebilir. 

28 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamilelik sürecinin 28. haftasında olan bebeğinizin beyin sinir hücreleri oluşmaktadır. Akciğerleri doğum sonrasında nefes alıp ve vermek için gelişimine devam ediyor. Erken doğum olması durumunda bebeğinizin akciğerleri nefes alıp verebilmesi için yeterli gelişimi sağlamıştır. 

Hamilelik sürecinin 28. Haftasında bebeğinizin rüya görmesini sağlayan “REM” dalgaları saptanır. Bebeğiniz artık rüya görebilir. Doğum süreci yaklaştıkça kendinizi bu duruma hazırlamalısınız. 

Bebeğinizin cilt altındaki yağlar dış yaşama ayak uydurmak için hazırlanıyor. Ayrıca refleksleri güçleniyor ve tüm organları olması gerektiği gibi çalışmaktadır.

28. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

28. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 28. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 38 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 1000-1100 gram civarındadır.

Gebeliğin 28. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne karnı artık iyice büyümüştür ve orada bir canlı varlığın olduğu bilinmektedir. Fakat karnınızın büyümesinin, size de etkileri vardır. Sindirim sorunları, uykusuzluk ve nefes almada zorluk bu problemlerin birkaç tanesidir. Bu şikayetler doğum sürecine kadar devam eder.

Hamilelik sürecinin üçüncü dönemine girerken, mide sorunları, cilt kaşıntıları, bacaklarda oluşan kramplar ve bel ağrıları en çok görülen problemler arasındadır.

Karnınızın büyümesi ile midenize baskı artacaktır. Bu baskıdan dolayı midenizde acı ve yanma hissedilebilir. Normal bir ağırlığa sahip bir doğum süreci geçiriyorsanız bu dönemde yaklaşık 4-5 kilo almış olmalısınız. Fakat bu durum her anne adayı için farklılık gösterebilir. Bacaklarınızda karıncalanmalar görülebilir ve hareketlerinizi kısıtlayabilir. Sindirim sisteminizde yavaşlama, şişkinlik ve hazımsızlık yaşanabilir.

28 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bu haftalarda mide problemlerinizde artış görülür. Yemek yedikten sonra mideniz yanma ve acı görülebilir. Yemek öğünlerinden 1-2 saat sonra yatmak bu sorunu az olsa da engeller. Mideniz sindirimi gerçekleştirmeden yatmanız, reflü ve mide yanmasını artırabilir. Bu konuda doktorunuza danışarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gebelikte şeker yüklemesi

Hamilelik sürecinin 24-28 haftaları arası bazı doktorlar şeker yükleme testi uygulamaktadır. Ancak bazı doktorlar  şeker yükleme testinin anne ve bebeğe zarar verebileceğini düşünerek alternatif testlere yönelmektedir. En doğru kararı doktorunuzla ile beraber karar vererek size uygun olan testi yaptırmalısınız.

Erken doğum olabilir mi?

Hamilelik sürecinin 24. Haftası ve 37. Hafta aralığında doğumun gerçekleşmesine “erken doğum” olarak isimlendirilir. Genital bölgede görülen enfeksiyon, rahim boyu yetmezliği ve plasenta problemleri erken doğum sebebi olabilir. 

Erken doğum belirtileri; Vajinal akıntıda değişiklik ve akıntıda çoğalma, adet sancıları, pelvik bölgede basınç ve bel bölgesinde daha önce hissetmediğiniz şiddetli ağrılar erken doğum belirtisi arasında yer almaktadır. Bu belirtilerden bir veya birkaçı ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

28 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

28 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 28. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 38cm, kilosu da 1000-1100 gram civarındadır. Siz ve bebeğiniz artık doğum sürecine kendini hazırlamaktadır.