29. Hafta Hamilelik - Gebelikte 29. hafta

Gebelik sürecinin 29. Haftasında bebeğiniz 1100-1350 gram arasında ve 40 cm. Bebeğiniz akciğerleri gelişimini tamamlamak üzere.

29. Hafta Hamilelik - Gebelikte 29. hafta
29. Hafta Hamilelik - Gebelikte 29. hafta

Gebelik sürecinin 29. Haftasında bebeğiniz 1100-1350 gram arasında ve 40 cm. Bebeğiniz akciğerleri gelişimini tamamlamak üzere.

29 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğinizin doğum anında rahat nefes alması için ciğerleri gelişimini tamamlamak üzere. Beyni, vücut ısısı ve solunumunu kontrol etmeye başlamıştır. Ayrıca bağışıklık sistemi vücudu koruyacak düzeye gelmiştir. Fakat bağışıklık sistemi ne kadar korusa da, anne sütü içeriğindeki mineral ve antikorlar bebeğinizi birçok virüs ve hastalıktan koruyacaktır.

Hamilelik süresi boyunca büyüyen rahminiz bebeğiniz için elverişli bir ortam yaratır. Bebeğiniz büyüdükçe içinde bulunduğu ortama sığmakta zorlanır. Kemik ve kasları gelişmesine devam etmesinden dolayı hareketleri güçlüdür.

Bebeğiniz bu haftada gözlerini hareket ettirebilir. Işık, koku, tat ve ses algıları daha hassaslaşmıştır.
Her geçen hafta, gün bebeğinizin daha sağlıklı ve güçlü doğma orantısını yükseltir. Bazı araştırmalara göre bebeğinizin beyin aktiviteleri nedeniyle haya edildiği iddia edilmiştir.

29. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

29. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 29. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 40 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 1100-1350 gram arası civarındadır.

Gebeliğin 29. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Vücudunuz da prolaktin düzeyi yükseldikçe, göğüsleriniz kolostrum salgılamaktadır. Ayrıca prolaktin sakinleştiricidir. Bu sebeple hamilelik sürecinin ilk ayındaki gibi uyuma ve dinlenme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Rahmin büyümesi ile beraber mesaneye baskı uygulanır. Bu baskı sonucu sık idrara çıkmanıza sebep olabilir. Mide yanması ve kabızlık sorunları devam eder. Gebelik süresince bu tarz sıkıntılar normal kabul edilir. Aşırı yemek tüketimi mide de yanma, ekşime, gaz ve hazımsızlık yapabilir. Rahme uygulanan basınç nedeniyle “hemoroid” problemi ile karşılaşabilirsiniz. Doğum sonrası bu tarz sorunlar tamamıyla ortadan kalkacaktır.

Bu dönemde ani baş dönmeleri yaşanabilir, bu yüzden ani hareketlerden uzak durunuz.

29 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamak için Folik asit, demir, C vitamini tüketmeniz çok önemlidir. Hamilelik sürecinin son 3 aylık döneminde bebeğinizin kemik gelişimi için kalsiyum tüketmeniz önemlidir. Doktorunuza danışarak kalsiyumdan zengin besinleri öğrenebilir, sizin için beslenme programı oluşturmasını isteyebilirsiniz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

29 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

29 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 29. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 40cm, kilosu da 1100-1350 gram civarındadır. Bebeğinizin büyümesi ile kas ve kemik gelişimi güçlenmektedir. Bebeğinizin büyümesiyle beraber rahim içerisindeki alanı kısıtlı olacaktır.