3. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 3. hafta

Hamileliğinizin 3. Haftasın dasınız ve kucağınıza almak için sabırsızlandığınız bebeğinize tam 37 hafta kaldı. Hamileliğin ilerleyen dönemlerini rahat ve sizleri nelerin beklediğini bilmeniz için meraklandığınızı biliyoruz.

3. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 3. hafta

3. hafta hamilelik - Gebelikte 3. Haftanız!

Hamileliğinizin 3. Haftasındasınız ve kucağınıza almak için sabırsızlandığınız bebeğinize tam 37 hafta kaldı. Hamileliğin ilerleyen dönemlerini rahat ve sizleri nelerin beklediğini bilmeniz için meraklandığınızı biliyoruz.

Aklınızdaki sorularında başında “Hamileliğin 3. Haftası Gebelik Belli midir?” . Şimdi gelelim bu sorunun cevabına, Anne olmak için çok heyecanlı olduğunuzu biliyoruz. Fakat anne adayları gebeliğin 3. Haftasında gebeliğe yönelik bir değişim fark etmeyecektir. Çünkü erken dönem bulgularının anne adaylarına göre ne kadar sürdüğünü bilmiyoruz. 

Hamileliğin 3. Haftası ve 3 haftalık gebelikte neler olur?

Gebelik döneminin en kritik haftasıdır. Çünkü 3. Haftada bir değişim yaşanmazken, döllenme olayı gerçekleşmektedir. Yumurtalık ve sperm bir araya gelerek, embriyoyu oluşturmaktadır. Oluşan embriyo her dakika hızla büyümektedir. Bir haftalık Embriyo rahme yolculuğunda bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir. Yaklaşık 0.150 mm civarıdır.

Anne Adayı 3. Haftada Neler Yaşar?

Adet dönemi geçirmeyen anne adayı hamileliğin farkında olmayabilir. Ancak gebelik dönemi erken bulguları bu süreçte kendini daha iyi göstermektedir. Anne adayında akıntıda artma görülebilir, kasılmalar ve kramplar hissededilebilir. Beta hCG değerleri 5-50 mlu/L  arasında olur. Bu değerler normal olarak kabul edilmektedir.   

İmplantasyon nedir – implantasyon kanaması ne zaman olur?

Gebeliğin 3. Haftasında karşılaşılan problemler arasında yer alır.  İmplantasyon kanaması; döllenen yumurtanın rahme tutunmaya çalışırken bazı enzimler salgılamasıyla oluşur. Bu enzimler sonucu anne adayında kanama şeklinde akıntılar görülebilir. Hamileliğin 3. Haftası gerçekleşen bu durum anne adaylarının %30 azından görülmektedir. Yaşanan bu durumu implantasyon kanaması mı veya farklı nedenler ile kanama  oluştuğunu en iyi doktorunuz size söyleyecektir.

Gebelikte 3. Hafta ve Folik Asit

Gebeliğin 3. Haftası erken hamilelik bulguları ve yapılan testler sonucunda gebe olduğunuzu öğrendiniz.  Bu süreçte kendinizi hazır hale getirmek oldukça önemlidir. Hamilelik döneminin en önemli vitamini B9 vitaminidir. B9 vitamini (Folik asit, folat veya folasin) olarak da bilinmektedir.
Folik asit kullanımı bebeğinizin beyin ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.

B9 Vitaminin Faydaları

Folik asit yönünde zengin besinler;

Muz, yumurta sarısı, kuşkonmaz, avokado, karaciğer, mercimek, fasulye, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, turunçgiller, bezelye..

Bebeğiniz için ilk dikkat etmeniz kural sağlıklı beslenmedir. Bu konuda beslenme uzmanında destek alabilirsiniz.

3. Hafta Hamilelik ultrason görüntüleri

3. Hafta Hamilelik ultrason görüntüleri

Merak edilen diğer soru ise ultrasonda bebeğimi görecek miyim? Fakat sabırsız olmayın. Ultrason ile görülecek bir bebeğiniz bu haftada yok.. Yaklaşık bebeğiniz toplu iğne bası kadar. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günler de gelecektir.