3 Yaş Sendromu – Sendrom Nasıl Gelişir?

Bu makalemizde bebeğinizin psikolojisinden, bunalım döneminden ve 3 yaş sendromunun ne kadar süreceğinden detaylıca bahsedeceğiz.

3 Yaş Sendromu – Sendrom Nasıl Gelişir?
: :

Bu makalemizde bebeğinizin psikolojisinden, bunalım döneminden ve 3 yaş sendromunun ne kadar süreceğinden detaylıca bahsedeceğiz. Çocuklarımızın ilk ergenlik dönemi olarak da adlandırabileceğimiz 3 yaş sendromu herkes için sıkıntılı bir dönem. Peki nedir bu 3 yaş sendromu? Gelin inceleyelim.

İnsanoğlu yaşadığı süre boyunca pek çok evreden geçer. Bu evrelerin en sıkıntılı dönemi ise hiç şüphesiz ergenlik dönemidir. Fakat ergenlik kadar bilinmese de 3 yaş dönemide ergenlik kadar önemli ve üzerinde durulması gereken evrelerdendir.3 yaş dönemi tıp literatüründe 3 yaş sendromu olarak adlandırılır.

3 yaş sendromu 1 yaş sendromundan daha ağır geçen bir evredir. Çocuk yürüme ve konuşma yeteneklerinin gelişmesiyle sosyalleşme sürecine girmiştir. Bu dönemde çocuk keşfetmek, yeni arkadaşlıklar kurmak ve sürekli öğrenmek isteyecektir. Ebeveynlerinin her isteğini yerine getirdiğini gören çocuk herhangi bir isteği yerine getirilmediği zaman huzursuzluk çıkarabilir. Bu durum çocuğunuzun aileye tepki vermesine ve ağlama nöbetleri geçirmesine neden olabilir. Özellikle art arda gelen durumlarda bir gün evet diğer gün hayır cevabını alması gibi tutarsız durumlarda çocuğunuz zihninde içinden çıkılamaz bir durumda kalabilir.

Yazar : 

3 Yaş Bunalım Dönemi

 3 yaş sendromu evresindeki çocukların en çok kullandıkları özellik ısrar etmektir. Israr ettikleri taktirde istediklerini elde ettiklerini ya da sonuçların değiştiğini fark etmeleri bu tavırlarını kendi lehlerine kullanmasına sebep olabilir. Özellikle aile içinde yaşıyan dede ya da büyük annelerin bu durumu iyi kavraması gerekir. Aksi halde çocuk bu durumu kendi yararına kullanmak için sürekli ısrar edecektir. Ayrıca kendisine karşı gelenlerin onu sevmediğini, onaylayanların ise onu sevdiğini düşünecektir. Çocuklukta ki bu yaşlar kişilik ve karakterinin oluştuğu yaş olduğu için bu durumun farkına varılması önemlidir. Yani bir olayı çocuğunuza açıklamadan, tutarsız ve koşulsuz reddetmeniz çocuğunuzun size karşı düşüncelerini olumsuz yönde şekillendirebilir. 3 yaş dönemine, çocuğunuz ile sizin aranızda bir iktidar kurma sürecide diyebiliriz.

3-4 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

3-4 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

3 Yaş sendromundaki çocuklar etrafındaki kişilere kendisinin de bir birey olduğunu kanıtlamaya çalışırlar. Bu bağlamda çocuk normalde istemediği şeyleri ısrarla isteyebilir ve her şeye itiraz edebilir. Burada çocuğunuzla iletişim kurabilmeli, ne kadar söz dinlemez ve asi tavır sergileseler de iletişime geçmelisiniz. İsteklerinin reddedilmesi ve yaptığınız ikazları anlayabileceği seviyede ona açıklarsanız çabalarınız olumlu sonuç verecektir. Fakat kriz dönemlerinde çocuğunuzu ikna etmek yaptığı eylemleri durdurmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu aşamada çocuğunuzla inatlaşmamalısınız çünkü 3 yaş sendromu dönemindeki çocukların inadını kırmak çok güçtür. İstemediği bir olgu dayatılmamalı ve olabildiğince çocuğunuzu kendi haline bırakmalısınız. Fakat hayır denmesi gerektiği durumlar olursa?

3 Yaş Psikolojisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her şeyin temeli tutarlı ve sabırlı olmaktır. Çocuğunuzu rahat bıraktığınız kriz anları haricinde kabul edilemez durumlar vardır. Kışın kısa giysiler giymek dondurma yemek, kesici aletler kullanmak gibi vb. durumlarda çocuğunuza hayır deyip daha sonra ısrarı sonucu izin verdiğinizde çocuğunuz ısrarın sonucu değiştiren bir silah olabileceğini düşünebilir. Bu yüzden hayır kelimesinin anlamını açık bir şekilde anlatmalı ve bu gibi durumlarda tavır değiştirmemelisiniz. Kendinize sık sık çocuğuma nasıl davranmalıyım diye sormalı bunu yaparken çocuğunuzun 3 yaş sendromunun etkisinde olabileceğini ve bir birey olma çabası güden kendi çocuğunuz olduğunu unutmamalısınız.3 yaş evresi çocuğunuzla ilk sosyal anlaşmaları yapma ve disiplin kurma aşamasına gelindiğinin göstergesidir. Artık çocuğunuza aile içi kuralları öğretebilir ve sosyal kuralların temelini atabilirsiniz.

3 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer? 

Sonuç olarak 3 yaş çocuğunuzun içine kapanıklık, özgüven eksikliği gibi durumların oluşmaya başladığı ve karakterinin oluştuğu yaşlara geçiş dönemidir. Çocuğunuzu korkutarak caydırmalar, sert ikazlar, eğer dediğimi yapmazsan evden giderim” gibi duygusal travma oluşturabilecek sözler sorunlara yol açabilir. Bunlar yerine en iyi yaklaşım seviyesel ve sevgi odaklı iletişimdir. Bu evrede çocuğunuzun gerekçesini anlamadığı kısıtlamalara daima karşı koyacağını bilmelisiniz. Çocuğunuzun mutluluğu için çabalasanız da ona onun özgür bir birey olduğunu hissettirmenin büyük yarar sağlayacağını unutmamalısınız.
3 yaş sendromu ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı yoktur. Kişi ve aile 6 ayda atlatabilir kimi aileler ise 2 yılda. Ebeveynlerin tutumu 3 yaşına girecek çocuklarının gelişimiyle ilgili hazır olma durumları süreci kısaltabilir.

3 yaş sendromu ağlama krizleri

3 Yaş Sendromu Ağlama Krizleri

3 yaş sendromunun en belirgin özelliği ağlama krizleridir. Artık çocuğunuzla sürekli tartışma halindesinizdir. Ev içerisinde, sokakta, parkta hatta bir markette tartışırken bulursunuz kendinizi. Artık bilgiye aç ve sürekli bir açıklama beklentisinde olan biri var karşınızda ve istemediği bir durum olduğunda kullanabileceği 3 yaş ağlama krizleri silahı var.
Peki çocuğunuza yaptığının onun zararına olduğunu nasıl anlatacağız. İnsanların ilk düşünceleri “eğer sizin kurallarınızı çiğniyorsa bırakın ağlama krizlerine girsin emin olun daha sonra susacaktır”. Bu yanlış düşünceye girilmemeli ona ağlayabileceği ve öfkesini atabileceği bir alan yaratıp ağlasa da istediğinin olmayacağını derseniz emin olun 30 saniye içinde sakinleşip ağlaması kesilecektir.