30 Aylık Bebek Gelişimi

30 aylık bebeğin gelişimi süresince  pek çok şeyi kendi yapmak isteyecektir. Cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Hazır olmadığı bir şeye zorlamak son derece yanlıştır.

30 Aylık Bebek Gelişimi
30 Aylık Bebek Gelişimi

30 Aylık Bebek Gelişimi

30 aylık bebeğin gelişimi süresince  pek çok şeyi kendi yapmak isteyecektir. Cesaretlendirilmesi gerekmektedir. Hazır olmadığı bir şeye zorlamak son derece yanlıştır. Bunun yanında onun bazı konularda sınırlandırılması ve bazı konularda bilgilendirilmesi önemlidir. Genellikle ilk aşamalarda kendisine bazı sınırların konulması onu memnun etmeyecektir. Ancak zamanla bu sınırları anlaması ve kabul etmesi söz konusudur. 30 aylık bebekler bu gelişim sürecinde  aynı zamanda pek çok şeyi dağıtmak isteyecektir. Bu istediğine göz yummanız gerekmektedir. Bunun yanında kendi başına ellerini yıkamasına izin vermeli banyoyu dağıtması konusunda kesinlikle katı fikirli olmamalısınız.  Oyun bittiğinde temizliğin yapılması gerektiğini ve eşyaların toplanmasının gerektiğini de belirtmeniz gerekmektedir. Oyun sürecinin bir parçası olarak bu durumu değerlendirmesi gerektiğini ona söylemelisiniz.

30 aylık bebek gelişimi pek çok beceriyi farklı şekillerde geliştirecektir. Genellikle nazı bebekler daha hızlı öğrenmektedir. Bunun yanında bazı anne babalar çocuklarının öğrenme güçlüğü yaşadığını düşünebilmektedir. Bu durumda yapılması gereken şey bir uzmana danışmak olmalıdır.

30 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır

30 aylık gelişimindeki bebeklerin ortalaması erkeklerde 13500 gram, kızlarda ise 13000 gram olmaktadır.

30 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır

•    30 aylık kız bebeklerde boy ortalama : 90,7 cm
•    30 aylık kız bebeklerde baş çevresi ortalama : 47,9 cm
•    30 aylık erkek bebeklerde boy ortalama : 91,9 cm
•    30 aylık bebeklerde baş çevresi ortalama : 48,9 cm

30 Aylık Bebek Gelişimi

30 aylık bebek aynı zamanda dil gelişimi konusunda da yetenekleri gelişen ve aynı zamanda sözel becerisi giderek artan bir bebek olacaktır. Karmaşık olan cümlelerin kurulması bebeğin kişisel gelişimini destekleyecektir. Bunun yanında bebeğinizin konuşurken uygun ses tonunu bulması da biraz zordur. Bu nedenle desteklenmesi gerekmektedir. Bebeğinizin “ben”, “sen”, beni”, “bizi”, bizim” gibi pek çok zamiri ve iyelik ekini öğrenmesi için uygun olan bir zamandır. Genellikle bebeğin iki ile üç yaş aralığında sözlük belleğinin 300 kelimeye çıktığı görülecektir. Fiilleri ardı ardına sıralayacak olan bebeğiniz aynı zamanda kendi adını ve yaşını söylemek konusunda da gelişme kaydedecektir.

Çocuğun kekelemesi ya da söylemek istediklerini söylerken heyecanlanması durumunda yapılması gereken şey onun doktora erkenden götürülmesi olacaktır. Kelimeleri tamamlamasını beklemek ve sabırlı olmak son derece önemlidir. 30 aylık bebek gelişimi süresince konuşma konusunda zorlanmamalı ve konuşamıyorsa heyecana kapılmak söz konusu olmamalıdır. Çocuğunuzun mizacına saygı göstermeniz son derece önemlidir. Maceracı, sakin, iletişimci, yansıtıcı ya da sinirli olabilir. Önemli olan size tam anlamıyla bunun nasıl yansıdığıdır. Aynı zamanda onun farklı taraflarını göstermesine engel olmanız da son derece yanlıştır.