30. Hafta Hamilelik - Gebelikte 30. hafta

Hamilelikte 30. Hafta geride kaldı. Bu hafta itibariyle doğuma yaklaşık10 hafta kaldı. Gebelik süresinin 30. Haftasında bebeğiniz 1300-1350 gram ve boyu 39-40cm.

30. Hafta Hamilelik - Gebelikte 30. hafta
30. Hafta Hamilelik - Gebelikte 30. hafta

Hamilelikte 30. Hafta geride kaldı. Bu hafta itibariyle doğuma yaklaşık10 hafta kaldı. Gebelik süresinin 30. Haftasında bebeğiniz 1300-1350 gram ve boyu 39-40cm.

30 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Heyecanlı bir süreç yaşıyorsunuz ve bu sürecinin sonuna doğru yaklaşıyorsunuz.  Bebeğinizin bu haftada akciğerleri gelişmesine devam eder. Lanuga olarak bilinen ince tüğyler yavaş yavaş dökülmeye başlar. Bebeğinizin etrafına saran “Amniyotik” sıvı hayati bir öneme sahiptir. Bebeğiniz görme duyusu gelişmesine devam etse de çok keskin değildir. Doğum sonrası gözlerini açmaya başladığında yakın nesneleri seçebilecek durumda olur. Normal insan gibi görme yetisi zamanla oluşacaktır.

Beyin gelişimi hızla devam eder. Bebeğiniz bu dönemde vücut sıcaklığını kendisi ayarlayabilir. Bebeğinizin beyini kırışık görünüme bu dönemde başlar. Kıvrım tarzındaki bu kırışıklar, beyin hücresi barındırmasını sağlar. Beyin kanalları ve kıvrımların oluşmasıyla beyine benzemeye başlar. Önceki dönemlerde kan hücrelerini karaciğer üretirken artık kemik iliği kan hücresini üretmektedir. 

30. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

30. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 30. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 40 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 1300-1350 gram arası civarındadır.

Gebeliğin 30. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamilelik sürecinin 30. Haftasında ortalama 10-15 kg aldınız. Bu dönemde sık tuvalet ihtiyacı normaldir.  Mesanenize uygulanan baskı nedeniyle sık idrara çıkma normal olarak kabul edilir, endişelenmeyin. İdrar kesesi enfeksiyonu yaşamamak adına tuvaletinizi tam olarak yapınız.
Karnınız hızla büyüdüğü için denge problemi yaşayabilirsiniz. Hormon değişikliklerinden dolayı duygularınızda geçici gel git durumları yaşanabilir.

Doğum korkuları yaşayabilir, normaldir. Kendinizi yorgun hissedebilir, hormon değişikliklerinden kaynaklanan eklemlerinizde ve bağlarınızda gevşemeler görülebilir.  Kaslarda oluşan gevşemeler ayak bölgesinde şişlik hissiyatını verebilir. Çalışan anneler için bu haftalar oldukça zor olabilir.

30 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Doğum sürecinin yaklaşmasına az kaldı. Bebeğiniz her geçen gün büyüyor ve besin ihtiyacı bu oran doğrultusunda artmaktadır. Sağlıklı kalmak ve sağlıklı bebek için gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Gebelikte beslenme yetersiz yemek ve fazla yemek değildir. Gebelikte beslenme, dengeli ve doğru beslenmenin en temel ilkesidir.

Doğum uzmanları, hamilelik süresince ayda 1 kg almanın ideal olduğunu belirtir. Hamiliğinizin sonuna doğru yaklaştıkça içtikleriniz ve yedikleriniz önem kazanmaktadır. Alkol, sigara vb. maddeler hamilelik süresince yasaktır. Çay, kahve gibi içeceklerin yerine ayran, taze sıkılmış meyve suları ve bol su tüketmelisiniz. Gebelik süresince kalsiyum alımına özen göstermelisiniz. Yeterli kalsiyum alımı bebeğiniz ve sizin için çok önemlidir. Kalsiyum alımı hakkında doktorunuzdan gerekli bilgileri danışarak alabilirsiniz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

30 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

30 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 30. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 40cm, kilosu da 1300-1350 gram civarındadır. Bebeğiniz bu haftalarda dış ortamları daha fazla hisseder ve tepki verir. Tırnakları uzamasına devam ederken, dişleri damak altında yerini alır.