31 Aylık Bebek Gelişimi

31 aylık bebek gelişimi için önemli olan kendini net bir şekilde ortaya koymaktır.  Bebeğiniz kendini her özelliği ile kabullenmenizi isteyecektir.

31 Aylık Bebek Gelişimi
31 Aylık Bebek Gelişimi

31 Aylık Bebek Gelişimi

31 aylık bebek gelişimi için önemli olan kendini net bir şekilde ortaya koymaktır.  Bebeğiniz kendini her özelliği ile kabullenmenizi isteyecektir. Onu olduğu gibi kabullenmeniz ve aynı zamanda onun verdiği tepkilere karşı saygılı davranmanız onun kendini güvende ve emniyette hissetmesini sağlayacaktır.

31 aylık bebek aynı zamanda arkadaşlarını isimleri ile birlikte tanıyacaktır. Çevresini genişletmek isteyecek ve bunun yanında pek çok çocuğun çevresinde toplanmasını isteyecektir. Sosyalleşmeye başlayacak olan bebeğiniz aynı zamanda hem anne hem de babasını taklit etmeye de başlayacaktır. Genellikle “lütfen”, “teşekkürler”, “alabilir miyim”, “gelir misin” gibi rica içeren cümleleri kullanmaya başlayacaktır. Bunları sizin kullanmanız onun da öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda bebeğinizin oyun arkadaşı da siz olacaksınız. Sizin sayenizde pek çok kişiyi tanıyacak ve onlarla arkadaş olacaktır.

31 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır

31 aylık gelişimindeki bebeklerin ortalaması erkeklerde 13500 gram, kızlarda ise 12900 gram olmaktadır.

31 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır

  • 31 aylık kız bebeklerde boy ortalama : 91,4 cm
  • 31 aylık kız bebeklerde baş çevresi ortalama : 48 cm
  • 31 aylık erkek bebeklerde boy ortalama : 92,7 cm
  • 31 aylık bebeklerde baş çevresi ortalama : 49 cm

31 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuklar çevrelerinde pek çok farklı arkadaşlarının bulunmasından keyif alacaktır. Ancak oyuncaklarını paylaşma konusunda bazı problemler yaşayabilirler. Bu durumda çevrelerinde çok fazla oyuncaklarının bulunması 31 aylık bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Böylelikle kızmadan oyun oynamaları daha çok mümkün olacaktır.

Genellikle 31 aylık bebek daha çok bencil davranacaktır. Onun şımarması söz konusu olabilir. Bu durumu olağan karşılamanız en doğrusu olacaktır. Çocuğunuz daha çok sizi örnek alacaktır. Dolayısıyla sizin tavırlarınızın kibar olması çocuğunuzun da daha kibar davranmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bir oyun grubuna ya da müzik grubuna dahil olması çocuğunuzun müziğe ya da jimnastiğe ilgisini artıracaktır. Bunun yanında kısa zamanda nasıl arkadaş edineceği konusunda da bilgili olacak ve sosyal hayatı aktif bir hale dönüşecektir. Genellikle çocuklar arkadaşları ile belirli dönemlerde kavga etmektedir. Bu dönem çocuğun oyuncaklarını paylaşmak konusunda istekli olmadığı bir dönemdir. Ama genellikle çocukların saldırgan davranışlar içinde olması normal değildir. Nedenlerinin öğrenilmesi önemlidir.

31 aylık bebeğin gelişimi süresince sosyalleşme konusunda kesinlikle teşvik edilmelidir. Aynı zamanda benmerkezci olan davranışları kontrol altına alınmalıdır. Cesareti teşvik edilmeli ve kesinlikle güveni kırılmamalıdır. Arkadaşları ile bir arada olmasını sağlayacak ortamlar oluşturulmalıdır. Bunun yanında onunla sık sık konuşulmalı, kitaplara ilgisi arttırılmalı, kişisel gelişimi desteklenmelidir.