33. Hafta Hamilelik - Gebelikte 33. hafta

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 44 cm boy ve 1850 gram civarındadır. Bebeğiniz ışığı algılayabilir ve göz bebekleri küçülüp büyüyebilir.

33. Hafta Hamilelik - Gebelikte 33. hafta
33. Hafta Hamilelik - Gebelikte 33. hafta

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık olarak 44 cm boy ve 1850 gram civarındadır. Bebeğiniz ışığı algılayabilir ve göz bebekleri küçülüp büyüyebilir.

33 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu haftalarda hissedebilir, görebilir ve duyabilir. Doğum süreci yaklaştıkça bebeğiniz baş aşağı pozisyonda pelvis bölgesine iner. Rahim içerisi karanlıktır ve bebeğiniz için idealdir. Bağışıklık sistemi, beyni, gözleri ve akciğerleri gelişimine devam etmektedir.

Bebeğiniz seslerinize tepki verir. Mutlu anınızda sakin bir ses tonuyla ona yaklaşırsanız size olumlu tepkiler verir ve hareket eder. Bu hareketlilik sizi daha da çok mutlu edebilir. Aranızdaki bağ, mutluluk size ve bebeğinize iyi gelecektir.

Bebeğinizin iskelet yapısı oluşmaya başlar ve kemikleri sertleşir. Kafa kemikleri doğum anında rahat çıkması için henüz kaynamamıştır.  

33. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

33. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 33. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 44 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 1850 gram arası civarındadır.

Gebeliğin 33. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Karnınızın büyümesi nedeniyle yürüyüşünüz değişebilir. Bileklerinizde, parmaklarınızda, ellerinizde uyuşukluk ve ağrı hissedilebilir. Sızlama, karıncalanma, yanma ve keskin ağrılar görülebilir. Hazımsızlık ve mide yanması sorunları devam eder.

Bu dönemde yüz bölgesinde şişlik görülebilir. Bu şişlikler doğum sonrası geçmektedir. Bu hafta itibariyle dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de rahim kanamasıdır. Yoğunluk ve miktara bakılmadan oluşan kanama görülürse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Rahimde oluşan baskı nedeniyle tuvalet ihtiyacınız artmaktadır. Vücut dokularında sıvı tutulumları sebebiyle bileklerde ve el parmaklarında uyuşmalar görülebilir. 

33 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Kendinize dikkat etmeli, ani hareketlerden kaçınmalısınız. Artık daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunuzu unutmayın. Tükettiğiniz gıdaların miktarı değil kalitesi önem taşır. Bu dönemde LCP, DHA, D vitamini ve Demir tüketimine özen göstermelisiniz. Hazımsızlık ve mide yanması sorunları yaşıyorsanız; kahve, baharatlı ve yağlı yemeklerden uzak durmalısınız.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) olabilir mi? 

İdrarda albümin cinsi proteinden fazla rastlanması ve yüksek tansiyon gebelik zehirlenmesi işareti olabilir. Gebelik zehirlenmesi, gebeliğin üçüncü döneminde görülür ve hafif şekilde atlatılabilir. Fakat ağır geçmesi durumunda, bebeğin gelişimine etki edebilir. Bu durumda en iyi seçenek doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz. Lekeler ve bulanık görme, el ve yüzde şişlikler oluşması, karın bölgesinde ağrılar, şiddetli ve ani baş ağrıları gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir. Bu problemlerden bir veya birkaçı görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik sürecinde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

33 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

33 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik döneminin 33. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 44 cm, kilosu da 1850 gram civarındadır. Ultrason muayenesinde bebeğinizin hareketlerini ve tüm vücut detaylarını görebilirsiniz.