35. Hafta Hamilelik - Gebelikte 35. hafta

Gebelik döneminin 35. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 45 cm boy civarına erişti. Doğuma hazır olmasına az kaldı.

35. Hafta Hamilelik - Gebelikte 35. hafta
35. Hafta Hamilelik - Gebelikte 35. hafta

Gebelik döneminin 35. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 45 cm boy civarına erişti. Doğuma hazır olmasına az kaldı. 

35 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamilelik sürecinin 35. Haftasında bebeğiniz dışarı çıkmak için artık hazır olduğunu size hissettirmeye başlar. Bebeğinizin karaciğeri ve böbrekleri bu dönemde gelişimini tamamlamak üzeredir. 

Kilo alımı ile beraber vücut yağ depolamaya devam etmektedir. Karnınızın alt noktasına dokunduğunuzda bebeğinizin başını hissedebilirsiniz. Doğum sürecine az zaman kalması nedeniyle, bebeğiniz rahim kanalına doğru yerleşmeye başlar.

Sinir sistemi gelişimine devam eder. Bebeğinizin tekmeleri güçlü ve sert olabilir. Akciğerleri, karaciğeri, böbrekleri ve diğer iç organları gelişimlerini tamamlamak üzeredir. Bu hafta itibariyle doğan bebekler solunum problemi yaşamazlar ve az sorunlar ile karşılaşır.

35. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

35. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik sürecinin 35. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 46 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 2380 gram civarındadır.

Gebeliğin 35. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bu dönemlerde unutkanlık ve yorgunluk gibi problemler yaşayabilirsiniz. Unutmamalısınız ki bu hamilelik sürecinin bir parçası olduğudur. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini dikkatli şekilde gözlemlemeli ve incelemelisiniz. Bebeğinizin hareketlerinde yavaşlama, duraksama ve aksama hissetmeniz durumunda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Önceki haftalarda yaşadığınız mide yanması ve idrara çıkma sorunları bu haftada devam edecektir. Bu problemlerin nedeni büyüyen ve iç organlarınıza baskı yapan bebeğinizden kaynaklanmaktadır. Doğum sonrası bu problemleriniz sona erecektir. Doğuma yaklaşmanızda dolayı doktorunuzla sık iletişim halinde olmalısınız. Bu haftalarda doğum çantanızı hazırlamanız ve hazır tutmanız gereklidir. Doğum süreci ile ilgili yaşanan sıkıntı, korku ve endişe var ise mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

35 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Hamileliğinizin 35. Haftasında ve sonraki zamanlarda düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmalısınız. Bu haftalarda kabızlık şikayetleri çoğalır ve bu sorunu yaşamamak için lifli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Lifler bağırsaklarda çözülür, diğer tür ise çözülmeden bağırsaklardan geçer. Bu sebeple sindirim sisteminiz için lifli gıdalar tüketmelisiniz.

Rektal ve Vajinal Kültür Analizi

35 ile 37 haftalar arası doktorunuz rektal ve vajinal kültür analizi yapacaktır. Bu testin amacı “B grubu streptokoklar” kontrol edilmesi adına yapılır. Yetişkinlerde zararsız olan bakterilerin, doğum yolu aracılığı ile bebeğinize geçmesini sağlayabilir. Bebeğinize geçmesi durumunda kan enfeksiyonu, menenjit ve karaciğer iltihabına neden olabilir. Bu test önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Test sonucunda teşhis konulursa doğum esnasında size yapılacak antibiyotik enjeksiyonu, bebeğinize bakteri bulaşma riskini en az düzeye indirecektir.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

35 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

35 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 33. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 46 cm, kilosu da 2380 gram civarındadır. Bebeğiniz doğum süreci yaklaştıkça rahim kanalına doğru yerleşmektedir.