36 Aylık Bebek Gelişimi

36 aylık bebek gelişimi sürecinde genellikle daha fazla uyumlu bir bebek olacaktır. Yapmak istediği şeyler arasında ilk aşamada çevresinde bulunan daha fazla sayıda çocukla iletişime geçmek ve onlarla konuşmak olacaktır.

36 Aylık Bebek Gelişimi
36 Aylık Bebek Gelişimi

36 Aylık Bebek Gelişimi

36 aylık bebek gelişimi sürecinde genellikle daha fazla uyumlu bir bebek olacaktır. Yapmak istediği şeyler arasında ilk aşamada çevresinde bulunan daha fazla sayıda çocukla iletişime geçmek ve onlarla konuşmak olacaktır. Aynı zamanda inatçılığı azalan bebeğiniz oyun kuran bir rol üstlenecektir.

Kim, ne, nerede gibi sözcükleri sık sık kullananın 36 aylık bebek gelişimi boyunca aynı zamanda kendi giysilerini kolaylıkla çıkaran ve kolaylıkla giyen bir çocuktur. Aynı zamanda düğme iliklemesini öğrenmiştir. Bunun yanında iki aşamalı komutları algılama konusunda son derece yeteneklidir.

36 aylık bebek motor becerileri gelişmiş bir bebektir. Kolaylıkla yürüyebilen, zıplayabilen ve hatta koşabilen bebeğiniz her ay söz konusu becerileri daha ileri bir aşamaya taşıyacaktır. Bunun yanında topla oynanan oyunları daha fazla keyifle oynamakta ve diş fırçalama ve ellerini yıkama konusunda son derece ustalaşmış bulunmaktadır.

36 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır

36 aylık gelişimindeki bebeklerin ortalaması erkeklerde 14400 gram, kızlarda ise 13800 gram olmaktadır.

36 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır

  • 36 aylık kız bebeklerde boy ortalama : 95  cm
  • 36 aylık kız bebeklerde baş çevresi ortalama : 48,5 cm
  • 36 aylık erkek bebeklerde boy ortalama : 95,2 cm
  • 36 aylık bebeklerde baş çevresi ortalama : 49,5 cm

36 Aylık Bebek Gelişimi

36 aylık bebek aynı zamanda kendi kendine bakma konusunda da yeterli bir konuma gelmiştir. Bunun için sizin yardımınıza gerek duymayabilir. Blokları istifleme, kuleleri yıkma, ayakkabılarını çıkarma konusunda son derece başarılıdır. Kitap sayfalarını çevirme konusunda da yeterlidir. Herhangi bir konuda anne ve babası arasından birini rahatlıkla tercih edebilir. Renkleri ayırt etme konusunda son derece beceriklidir. Bu dönemde çocukların gece 11 saat, gündüz öğleden sonra ise 1,5 ya da 2 saat uyudukları gözlemlenmektedir. Akşam vakitlerinde 7.00-9.00 saatleri arasında yatan çocuklar sabah saatlerinde 6.30-8.00 arasında kalkacaklardır. 

Yeni bir bebek edinmek isteyen anne babaların çocukları 36 aylıkken buna hazırlanmaları teşvik edilmektedir. Çünkü bu dönemde çocuğun yeni kardeşine alışması daha kolay olacaktır. 36 aylık bebek gelişimi anne için yardımcı rol üstlenebilecektir. Ama onun üzerindeki ilginin sürmesi de son derece önemlidir. 36 ay bebeğin dil becerilerinin son derece geliştiği bir aydır. Dolayısıyla çocuk pek çok cümleyi rahatlıkla kurabilecektir.