36. Hafta Hamilelik - Gebelikte 36. hafta

Gebelik döneminin 36. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 2.7 kg ağırlığındadır. Bebeğiniz sesinizi duymaktan keyif alacaktır.

36. Hafta Hamilelik - Gebelikte 36. hafta
36. Hafta Hamilelik - Gebelikte 36. hafta

Gebelik döneminin 36. Haftasında bebeğiniz yaklaşık 2.7 kg ağırlığındadır. Bebeğiniz sesinizi duymaktan keyif alacaktır. 

36 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğiniz sesinizi duyunca keyif alır. Bebeğiniz ile konuşun, ona şarkılar söyleyin, geleceği hakkında ufak mesajlar verebilirsiniz. Size tepkisini hızlı hareket ederek ve tekme atarak gösterecektir.
Karın ve kafa çevresi ölçüleri hemen hemen eşitlenmiştir. Yağ birikimi yavaş yavaş azalmaya başlar. Bebeğinizin vücudunu kaplayan “verniks kazeoza” tabakası ve “lanugo” isimli tüyler yavaş yavaş yok olmaktadır. 

Bebeğinizin tüm organları olması gerektiği gibi çalışır ve damakları iyice sertleşmiştir. Organlar arasında gelişimine akciğerler devam eder. Akciğerlerin gelişimi doğum sonrasında da devam etmektedir.
36. hafta itibariyle bebeğiniz “prematüre bebek” olmaktan çıkar. 37. Haftadan önce doğan bebeklere prematüre bebek, 42. Haftadan sonra doğan bebek ise geç doğum olarak gösterilir. 

36. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

36. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik döneminin 36. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 47 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 2600 gram civarındadır.

Gebeliğin 36. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Doğum sürecine yaklaşıyorsunuz ve çok az kaldı. Bu haftalarda kendinizi rahat hissetmeli ve stres ortamlarından uzak durmalısınız. Rahatlamanız doğum sürecine ve doğum planlamanıza hakim olmanıza yardımcı olur.

Bu hafta ile birlikte karnınız küçülmüş gibi görünebilir. Bunun sebebi bebeğinizin karnın alt kısmına geçmesi ve doğum pozisyonu almasından kaynaklanır. Geçtiğimiz haftalarda göğüs kafesinde yaşanan baskı ve basınç azalmıştır. Fakat basınç kasıklarınızda görülmektedir. Doğum süreci yaklaştıkça bu basınç artar.

Sindirim, solunum ve mide yanması problemleri yavaş yavaş azalır. İdrar torbanıza uygulanan baskı nedeniyle sık tuvalet ziyaretiniz olmasına devam edecektir. Kendinizi doğuma hazır hissetmelisiniz. Özellikle kendinizi yormamanız ve eğilmemeye dikkat etmelisiniz.

36 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bebeğiniz vücudunuzda fazla yer işgal etmesi sebebiyle normal yediğiniz yemeklerden daha az yemek yiyor olabilirsiniz. Sık ve sağlıklı beslenmeniz enerjinizi geri kazanmada yardımcı olacaktır.

Vajinal ve Rektal Kültür Analizi

35 ile 37 haftalar arası doktorunuz rektal ve vajinal kültür analizi yapacaktır. Bu testin amacı “B grubu streptokoklar” kontrol edilmesi adına yapılır. Yetişkinlerde zararsız olan bakterilerin, doğum yolu aracılığı ile bebeğinize geçmesini sağlayabilir. Bebeğinize geçmesi durumunda kan enfeksiyonu, menenjit ve karaciğer iltihabına neden olabilir. Bu test önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Test sonucunda teşhis konulursa doğum esnasında size yapılacak antibiyotik enjeksiyonu, bebeğinize bakteri bulaşma riskini en az düzeye indirecektir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) olabilir mi? 

İdrarda albümin cinsi proteinden fazla rastlanması ve yüksek tansiyon gebelik zehirlenmesi işareti olabilir. Gebelik zehirlenmesi, gebeliğin üçüncü döneminde görülür ve hafif şekilde atlatılabilir. Fakat ağır geçmesi durumunda, bebeğin gelişimine etki edebilir. Bu durumda en iyi seçenek doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz. Lekeler ve bulanık görme, el ve yüzde şişlikler oluşması, karın bölgesinde ağrılar, şiddetli ve ani baş ağrıları gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir. Bu problemlerden bir veya birkaçı görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik sürecinde kanda ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

36 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

36 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebelik döneminin 36. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 47 cm, kilosu da 2600 gram civarındadır. Ultrason cihazında bebeğinizin büyüdüğünü göreceksiniz. Doğum süreci yaklaştıkça bebeğiniz doğum pozisyonu alır. Bebeğiniz olması gerektiği gibi durmuyorsa, doktorunuza mutlaka “dıştan döndürme manevrası” uygulanıp uygulanamayacağını sormalısınız