37. Hafta Hamilelik - Gebelikte 37. hafta

Hamilelik sürecinde bebeğinizin boyu 48 cm yaklaşık 2.8 kg ağırlığındadır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişimine devam etmektedir.

37. Hafta Hamilelik - Gebelikte 37. hafta
37. Hafta Hamilelik - Gebelikte 37. hafta

Hamilelik sürecinde bebeğinizin boyu 48 cm yaklaşık 2.8 kg ağırlığındadır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişimine devam etmektedir. 

37 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğinizin 37. hafta gelişimi, doğduktan sonra yapabileceği hareketlerin tümünü yapabilecek kadar gelişmiştir. Örnek vermek gerekirse; bebeğinizin hıçkırmasıdır. Bebeğiniz dışarıdan gelen seslere tepki verir ve irkilebilir. Parlak ışık ve yüksek ses rahatsız edebilir.

Geçtiğimiz haftalarda görülen parmak emme refleksi bu haftalarda görülebilir. Emme hareketi, bebeğiniz için gelişmiş bir harekettir ve beyninin geliştiğinin işaretidir. Doğum sonrası kullanacağı solunum kasları çalışmaktadır ve karnınızın içerisinde nefes almaya ve vermeye başlar. Akciğerleri oksijen ile dolmasa da, nefes alma ve verme egzersizleri gerçekleştirmesi, doğum sonrası için oldukça önemlidir.

37. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

37. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik sürecinin 37. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 47,2 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 2850 gram civarındadır.

Gebeliğin 37. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Bebeğinizin gelişimi hemen hemen tamamlanmıştır. Bebeğinizin canı isterse doğum gerçekleşebilir. Bu yüzden kendinizi zorlamanıza gerek yoktur.  37. Hafta hamilelikte geceleri uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sebeple gündüz uykularını tercih edebilirsiniz. Doğum süreci yaklaşmasından dolayı bol bol dinlenmelisiniz.

Önceki haftalarda takip ettiğiniz, bebek hareket sıklığını takip etmelisiniz. Doğum sürecine kadar size bilgiler verecektir. Gerçek doğum sancısını ve yalancı doğum sancısını birbirinden ayırt etmelisiniz. Sık, düzenli ve giderek artan şiddetli sancılar gerçek doğum sancılarıdır. 10 dakikada 3 kez bu sancıları hissedilebilir ve hissedilen her kasılma 1 dakikaya kadar sürebilir. Bu belirtileri yaşarsanız, mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Gerçek doğum sancıları dinlenme ile geçmemektedir. Hamileliğiniz süresince rahim ağzı sağlı oluşturur. Bu salgılar rahim ağzı kanalını tıkar. Mukus tıkaç olarak isimlendirilen bu salgılar, bebeğinizi enfeksiyon ve dış etkenlerden korumaktadır.

Doğum süreci yaklaştığında bu tıkaç düşer. Bu düşme “nişan gelmesi” olarak isimlendirilir. Yalancı doğum sancılarında hissedilen sancılan düzensizdir. Sancıların oluşma aralığı uzun ve şiddeti genelde aynıdır.
Doktorunuz bu haftalarda çatı muayenesi yapacaktır. Bu kontrolün amacı, rahim ağzının doğum için yeterli düzeyde ve boyutta olup olmadığının kontrolüdür. Fakat çatı yeterli seviyede değil ise doktorunuz size sezaryen doğum yapmanız gerektiğini söyler. Bu duruma kendinizi hazır hissetmelisiniz.

37 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Gün içerisinde kendinizi yormamaya özen göstermelisiniz. Kendinizi sıcaklamış ve bunalmış hissederseniz bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Vajinal ve Rektal Kültür Analizi

35 ile 37 haftalar arası doktorunuz rektal ve vajinal kültür analizi yapacaktır. Bu testin amacı “B grubu streptokoklar” kontrol edilmesi adına yapılır. Yetişkinlerde zararsız olan bakterilerin, doğum yolu aracılığı ile bebeğinize geçmesini sağlayabilir. Bebeğinize geçmesi durumunda kan enfeksiyonu, menenjit ve karaciğer iltihabına neden olabilir. Bu test önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Test sonucunda teşhis konulursa doğum esnasında size yapılacak antibiyotik enjeksiyonu, bebeğinize bakteri bulaşma riskini en az düzeye indirecektir.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik sürecinde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

37 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

37 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamilelik sürecinin 37. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 47.2 cm, kilosu da 2850 gram civarındadır. Doğum süreci yaklaşmaktadır ve kendinizi bu duruma hazırlamalısınız. Bebeğiniz dış dünyaya uyum gösterecek kadar gelişmiştir. Doğum süreci yaklaştıkça bebeğiniz doğum pozisyonu almaktadır.