38. Hafta Hamilelik - Gebelikte 38. hafta

Hamilelik döneminde bebeğinizin boyu 50 cm yaklaşık 2.9 kg ağırlığındadır. Mutlu haber, artık bebeğinizin sesini duyabilirsiniz.

38. Hafta Hamilelik - Gebelikte 38. hafta
38. Hafta Hamilelik - Gebelikte 38. hafta

Hamilelik döneminde bebeğinizin boyu 50 cm yaklaşık 2.9 kg ağırlığındadır. Mutlu haber, artık bebeğinizin sesini duyabilirsiniz. 

38 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Artık doğuma hemen hemen hazır olan bebeğiniz dünyaya gelmek için sabırsızlanıyor. Daha fazla hareketli olmaya başlamıştır. Bu hareketlilik vücudunuzda kasılmalara neden olabilir.

Bebeğinizin cildinde bulunan “lanugo” denilen ince tüyler bu hafta dökülür. Fakat vücudun bazı bögelerinde (boyun, alın ve omuz) tüyler kalır. Bebeğinizi amniyotik sıvıya karşı koruyan, kremsi madde olan “verniksin” çoğunlukla yok olur. Doğum sonrası bir miktar cildinde bu madde kalabilir.

Lanugo tüyleri, verniks maddeler yanı sıra safra kesesi, böbrek, pankreas ve karaciğerden gelen ölü hücreler, bağırsakta ilk dışkı yani “mekanyum” oluşturur. Doğum sonrası, ilk bağırsak hareketlerini oluşturan “mekanyum” siyahımsı ve yeşilimsi bir renge sahiptir. Bebeğiniz tam fonksiyonları doğum sonrasında kazanır.

38. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

38. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik sürecinin 38. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 50 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 2900-3080 gram arası civarındadır.

Gebeliğin 38. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne adaylarında bu haftalarda, göğüslerden “kolostrum” ismi verilen sarı renkli sıvı gelmektedir. Karnınızda ağrılar olabilir, bileklerinizde şişlikler görülebilir. Ayrıca gözlerinizde bulanıklık yada şişkinlik oluşabilir. Bel, boyun ve sırt ağrılarında artış olabilir. Bu nedenle kendinizi bitkin ve yorgun hissedebilirsiniz.

Bu haftalarda tuvalet ihtiyacınız artmakta, yine bu haftalarda akıntılarınız çoğalmaktadır. Bazı durumlarda bu akıntılar kanlı olmaktadır. Karnınızın ve bebeğinizin büyümesi nedeniyle karın kısmında kaşıntılar hissedilebilir. Karnınızın gerilmesi nedeniyle bu kaşıntılar artabilir. Bunu önlemek için doktorunuzdan sizin için krem yazmasını isteyebilirsiniz.

38 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Bol bol dinlenmeli, kendinizi yormamaya özen göstermelisiniz. Sizi ferahlatacak içecekler tüketmelisiniz. Fazla iştahınız olmayabilir fakat sık ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. 
Doğum anına az bir süre kalmasından dolayı enerji ihtiyacınız olacaktır.

Enerji veren gıdalar ve sağlıklı beslenmeniz, emzirme sırasında vücudunuza ve bebeğinize destek olacaktır. Enerjiden zengin bazı besinler; kayısı, muz, tahıl barları, fındık, yulaflı kek ve diğer kuru meyveler. Bu besinler doktorunuzun verdiği ölçüler civarında tüketilmelidir.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) olabilir mi? 

İdrarda albümin cinsi proteinden fazla rastlanması ve yüksek tansiyon gebelik zehirlenmesi işareti olabilir. Gebelik zehirlenmesi, gebeliğin üçüncü döneminde görülür ve hafif şekilde atlatılabilir. Fakat ağır geçmesi durumunda, bebeğin gelişimine etki edebilir. Bu durumda en iyi seçenek doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz. Lekeler ve bulanık görme, el ve yüzde şişlikler oluşması, karın bölgesinde ağrılar, şiddetli ve ani baş ağrıları gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir. Bu problemlerden bir veya birkaçı görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik dönemi sürecinde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.

38 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

38 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Doğum süreci yaklaştıkça heyecanınız artmaktadır. Kendinizi rahat hissetmeli ve doğum sürecine hazırlamalısınız. Bebeğiniz artık dış dünyaya gelmek için sabırsız. Hareketleri daha sert olabilir.