39. Hafta Hamilelik - Gebelikte 39. hafta

Gebelik sürecinin 39. Haftasında bebeğinizin boyu 51 cm yaklaşık 3,4 kg ağırlığındadır. Artık bebeğiniz dünyaya merhaba demek için hazır.

39. Hafta Hamilelik - Gebelikte 39. hafta
39. Hafta Hamilelik - Gebelikte 39. hafta

Gebelik sürecinin 39. Haftasında  bebeğinizin boyu 51 cm yaklaşık 3,4 kg ağırlığındadır. Artık bebeğiniz dünyaya merhaba demek için hazır.

39 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bebeğinizin saçları uzamaya ve sinirsel bağlantıları eklenmeye devam eder. Bağışıklık sistemi henüz tamamlanmamıştır. Bu sebeple plasenta yardımıyla bebek, anneden antikor alımına devam eder. Anneden alınan antikorlar doğum sonrası 6 ay süresince bebeği hastalıklardan koruyacaktır. 
Pembe bir cilt yapısına sahip olan bebeğiniz bu haftalarda beyaz renge dönecektir. Deri altı katmanları gelişimine devam eder. 

Bebeğinizin endokrin mekanizması, doğum sonrası için hazırlık yapar. Endokrin mekanizması hormon ve salınımından sorumlu mekanizmadır. Bebeğiniz, dünyaya merhaba dediği anda, yüksek oranda stres hormonu salgılar. Bu sebepten dolayı bebeğin vücudu bu duruma kendini hazırlar. Vücut kendisini yönetmesi için bu hormonlar oldukça önemlidir. 

39. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

39. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelik sürecinin 39. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 50,7 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 3250-3400 gram arası civarındadır.

Gebeliğin 39. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Doğum sürecine çok yaklaştınız ve kendinizi hazır hissetmeniz gereklidir. Bebeğiniz doğum pozisyonu aldığından dolayı ciğerlerinize baskısı azaldı. Damarlarınız daha belirginleşebilir. Doğum belirtileri artık hissedeceksiniz. Bu belirtileri incelersek; mide bulantısı, mukus tıpanın ayrılması, kanlı vajinal akıntı, suyun gelmesi ve enerji çoğalmasıdır.

Büyüyen karnınız nedeniyle denge sorunu yaşayabilirsiniz, dikkatli olmalısınız. Merdivenlerden çıkarken, eğilip kalkarken ve banyo yaparken çok dikkatli olmalısınız.

39 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Kabızlık ve mide yanması şikayetleri devam etmektedir. Bu problemlerinin etkisini azaltmak için lifli beslenmeye ve bol su tüketmeye özen göstermelisiniz. Tüketeceğiniz besinleri, bebeğinize emzirmeye yönelik seçmelisiniz. Anne sütü içerisinde yer alan yağlar, proteinler, vitaminler, prebiyotikler ve antikorlar bebeğiniz için oldukça önemlidir. Tam buğday lavaşı, yoğurt ve yoğurtlu içecekler, besin katkılı yulaf tüketebilirsiniz.

Gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi) olabilir mi? 

İdrarda albümin cinsi proteinden fazla rastlanması ve yüksek tansiyon gebelik zehirlenmesi işareti olabilir. Gebelik zehirlenmesi, gebeliğin üçüncü döneminde görülür ve hafif şekilde atlatılabilir. Fakat ağır geçmesi durumunda, bebeğin gelişimine etki edebilir. Bu durumda en iyi seçenek doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz. Lekeler ve bulanık görme, el ve yüzde şişlikler oluşması, karın bölgesinde ağrılar, şiddetli ve ani baş ağrıları gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilir. Bu problemlerden bir veya birkaçı görülmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik dönemi sürecinde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık hamilelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.