4. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 4. hafta!

Hamileliğin 4. Haftası anne adayları için sürprizle karşılaşması gibidir. Anne adayları adet olmayı beklerken hamile olduğundan habersizdir. Adet gecikmesi yaşandığında akıllara gelen ilk soru “Hamile miyim”

4. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 4. hafta!

4. hafta hamilelik – Gebelikte 4. Haftanız!

Hamileliğin 4. Haftası anne adayları için sürprizle karşılaşması gibidir. Anne adayları adet olmayı beklerken hamile olduğundan habersizdir. Adet gecikmesi yaşandığında akıllara gelen ilk soru “Hamile miyim” Sorunun cevabı evet gebesiniz.  Embriyo rahme ulaştı, kısa zaman sonra bebeğiniz gelişmeye başlayacaktır. Yaşamınızı artık bebeğinize göre şekillendirme vakti geldi.

4 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Döllenme ile birlikte bebeğiniz hızlı şekilde gelişmeye başlar. Bebek ve plasenta olmak üzere 2 gruba ayrılır.  Bebeğiniz doğum anına kadar artık size bağlıdır ve rahme yerleşerek, gelişimini devam ettirir. 4 haftalık gebelik ve bebek gelişimi hakkında birçok soruyu anne adayları merak etmektedir.
4. haftalık dönemde embriyo 3 katman grubundan oluşur. Ektoderm, Endoderm ve Mezoderm olarak isimlendirilir.
Ektoderm : Ekto dış yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; deriyi, gözleri, saçları ve sinir sistemini oluşturmaktadır.
Endoderm : Endo iç yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; karaciğer, akciğer, sindirim sistemini oluşturmaktadır.
Mezoderm : Mezo orta yüzeyi ifade etmektedir. Bu Katman; Kalp, cinsel organ, böbrek, kemik ve kasları oluşturmaktadır.

4. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Ne kadar büyük olduğunuzu merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğin 4. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü haşhaş tanesi büyüklüğünde embriyodur.

Gebeliğin 4. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

•    Gebeliğin 4. Haftası anne adaylarında fiziksel değişikliklerin olmadığı haftadır. Bebeğiniz küçüklük seviyesi, anne adaylarının fiziksel büyüklüğünü etkileyecek bir durumda değildir.
•    Anne adaylarının bu haftada kalp atışları normalden 15 kez daha fazla atış yapar. Vücut içerisinde kan üretimi çoğalır. Sebebi ise vücudun bebeğinize besin ve oksijen taşımasıdır. Kan akışı çoğalmasından dolayı ve kalp ritminizin artması sonucu yorgunluk e halsizlik belirtileri hissedebilirsiniz, sık sık dinlenmelisiniz.
•    Bu dönemde vücudunuzda progesteron ve östrojen hormonlarında artış görülebilir. Göğüslerinizde ağırlık ve hassasiyet hissetmek doğaldır. 
•    Rahim ağzı renk değiştirebilir, rahim çepleri kalınlaşır ve rahim ağzı yumuşama gösterebilir.

Anne adaylarının çoğunda duygusal yönde değişiklikler tespit edilir. Emin olun bunu bir tek siz yaşamıyorsunuz. Gebelik sürecinin tadını çıkarmalısınız.

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

4 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

4 haftalık hamilelikte, yaşamınızın her döneminde ki sağlık kurallarını ihmal etmeyiniz. Gebe adaylarının en sık sorularından bir tanesi “Sigara İçmek Zararlımıdır”  sorusudur. 

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Sigara içilmesi doku oluşumuna doğrudan etki etmektedir. Sigara tüketen bireylerin yaraları geç iyileşirse, sigara içen anneler de bebeklerine zarar verir. Yapılan bir çok araştırmalara göre sigara içeriğindeki nikotinin bebeği doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Aktif ve pasif sigara kullanımı, bebeğiniz üzerinde etki gösterdiğini unutmamalısınız.

4 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Gebelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı hamilelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
4 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri 5 – 425 mIU / ml arasındadır.

4 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

4 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Merak edilen diğer soru ise ultrasonda bebeğimi görecek miyim? Bebeğiniz artık haşhaş tanesi büyüklüğündedir. Yorucu uzun maratonda bebeğiniz hızla gelişim göstermektedir.