40. Hafta Hamilelik - Gebelikte 40. hafta

Anneler için en özel an ve mutlu son! Bebeğiniz, doğum anında plasentadan ayrılarak ilk nefesini aldı.

40. Hafta Hamilelik - Gebelikte 40. hafta
40. Hafta Hamilelik - Gebelikte 40. hafta

Anneler için en özel an ve mutlu son! Bebeğiniz, doğum anında plasentadan ayrılarak ilk nefesini aldı.

40 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Gebelik sürecinin 40. Haftasında bebeğinizin vücut su oranı %75, yağ oranı %15 civarındadır. Bebeğinizin vücut içerisinde bulunan yağ katmanlarının kalınlaşması, dünya ortamındaki ısıya adapte olması için çok önemlidir. Bebeğinizin beyin gelişimi, doğum anından itibaren 3-4 yıl daha gelişimi devam edebilir.

Doğum anında bebeğinizin rahimden kolay çıkması için kafatası kemikleri henüz sertleşmez. Doğum sonrası kafa yapısı yassı görülebilir fakat ilerleyen süreçte düzelecektir. Saç ve tırnakları uzamaya devam eder, deri katmanları gelişmektedir.
Bebeğinizin gelişimi ve büyümesi tamamlamış olmasından dolayı rahimde hareket alanı çok azdır. Bu neden dolayı hareketleri oldukça kısıtlıdır.

40. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

40. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Gebelik döneminin 40. Haftasında bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 51,2 cm boyu civarında ve bu haftada bebeğinizin kilosu 3250-3460 gram arası civarındadır.

Gebeliğin 40. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Vücudunuzda doğum belirtilerine rastlanmıyorsa endişe etmeyiniz. Bazı anne adayları 41. Ya da 42. Haftada doğum yapmaktadır. Doktorunuz size durumunuzla ilgili gereken bilgileri verecektir.
Hamilelik döneminin 40. Haftasında hazımsızlık ve mide ekşime problemleri çok fazla olabilir. Doğum sonrası bu problemlerin çoğu normale dönecektir.  Bu haftada sancılarınız ve kasılmalarınız en hat safhadadır.  Pelvis bölgesine baskı yapan bebeğiniz sizi oldukça rahatsız etmektedir. Sancı ve kasılma devamlı artış gösterebilir. Doğum süreci yaklaştıkça bağırsaklarınızda gevşemeler oluşabilir. Bu gevşemeler yüzünden ishal olabilirsiniz.

Hamilelik sürecinin 40. Haftasında ishal ve mide bulantısı en sık karşılaşılan problemlerdir. İshal yüzünden vücutta su kaybı görülür. Vücudun kaybettiği su nedeniyle ve suyun yeniden kazanılması için bol su tüketmelisiniz. Sırt ve bel ağrıları yaşanır. Bu ağrıları hafifletmek için ılık su ile duş alabilirsiniz.
Hastaneye gittiğinizde ilk muayenenizi doktorunuz yapacaktır. Bu kontrol sırasında rahim ağız açıklığı kontrol edilir. Bebeğiniz son durumunu görmek için ultrason cihazında kontrol sağlanır. Kasılma aralığınız ve bebeğiniz kalp atışları NST cihazı ile kontrol edilir. Eğer normal doğuma engel bir durum görülürse sezaryen doğum yapılır.

40 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Doğum sonrası, DHA ve LCP önemlidir. Bebeğinize anne sütü ile aktarmanız için yeterli seviyede tüketmeniz önemlidir. LCP’ler belli gıdalarda bulur ve yağ grubudur. DHA, omega 3 grubudur. Beyin gelişimi için Omega 3 önemlidir. Balık yerine tohum, koyu yeşil sebze ve çerez tüketebilirsiniz. Omega 3 kaynağı gıdalar : Buharda pişen sebze, ızgara somon..

25-40 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik sürecinde kan testi ile bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir. 25-40 haftalık gebelik “Beta HCG” değeri   3640 – 117,000 mIU / ml arasındadır.