5. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 5. hafta

Hamileliğin 5. Haftası gebelik belirtileri görülmeye devam eder. Ayrıca bebeğiniz gelişimi hızla ilerlemektedir.

5. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 5. hafta
5. Hafta Hamilelik Belirtileri - Gebelikte 5. hafta

5. hafta hamilelik – Gebelikte 5. Haftanız!

Hamileliğin 5. Haftası gebelik belirtileri görülmeye devam eder. Ayrıca bebeğiniz gelişimi hızla ilerlemektedir. Zaman ilerledikçe hamilelik belirtileri daha fazla görülmektedir. 5. Haftada anne adayında ; aşırı salya, sık idrar, yiyeceklerden tiksinme ve aşerme durumları yaşanabilir. Bu haftada bebeğiniz 2 mm. Civarındadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki - Bilmek İstediğin Her Şey!

5 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

5 haftalık bebek susam tanesi kadar büyüklüktedir. Hamilelikte bu haftada bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir. Bu dönemde ektoderm, endoderm ve mezoderm katmanlar oluşmaya devam etmektedir. 

  • Ektoderm : Ekto dış yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; deriyi, gözleri, saçları ve sinir sistemini oluşturmaktadır.
  • Endoderm : Endo iç yüzeyi ifade etmektedir. Bu katman; karaciğer, akciğer, sindirim sistemini oluşturmaktadır.
  • Mezoderm : Mezo orta yüzeyi ifade etmektedir. Bu Katman; Kalp, cinsel organ, böbrek, kemik ve kasları oluşturmaktadır.

5. hafta itibariyle göbek bağı ve plasenta görevini yerine getirmeye başlamaktadır.

5. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

5. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğin 5. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü susam tanesi tahmini 2 mm büyüklüğünde embriyodur.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

Gebeliğin 5. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Genelde bu haftalar bazı belirtilerin başladığı haftalardır. Göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı ve duygu değişiklikleri yaşanabilir. Bu durumlar normal olarak kabul edilmektedir. Duygu değişiklikleri ilerleyen haftalarda devam edebilir. Ailenizin desteği önemlidir ve sakin kalmalısınız gerekirse doktor desteği almalısınız. Hamileliğinizin 5. Haftasında aşırı salya, sık idrara çıkma, yiyeceklerden tiksinme ve aşerme gibi durumlar yaşanabilir. 
Anne adaylarının çoğunda duygusal yönde değişiklikler tespit edilir. Emin olun bunu bir tek siz yaşamıyorsunuz. Gebelik sürecinin tadını çıkarmalısınız.

5 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

5 haftalık gebelik dikkat edilmesi gereken listesi mevcuttur. Bebeğinizin en savunmasız olduğu dönem 5. ve 10. haftalar arası olmaktadır.  Bu haftalarda bebeğinizin organları oluşmaktadır. Embriyoya gelecek zarar doğum kusuruna neden olabilir. Gebeliğin 5. Haftasında yapılmaması gerekenler;

 

  • Toksik Maddeler : Uyuşturucu, sigara, alkol ve teratojen içeren bazı ilaçlardan uzak durmalısınız.
  • Enfeksiyonlar : Bu dönemde bebeğinize zarar verebilecek virüs ve bakterilerden uzak durulmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapması anne aracılığı ile olmaktadır.Gebelik döneminde birçok zararlı enfeksiyona karşı korunmalısınız.
  • Radyasyon : Hamilelik döneminde gerek duyulmadıkça röntgen, mr, tomografi çektirmemek en doğru davranış olacaktır. Çok gerekli durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.
  • Yetersiz Beslenme :  Yetersiz ve dengesiz beslenme gebelik süresince bebeğinize zarar verecektir. Hamilelikte dengeli ve doğru beslenme bebeğiniz için oldukça önemlidir.

5 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Hamilelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
5 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri 20 – 7300 mIU / ml arasındadır.

5 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

5 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

5. haftada ultrasonda bebek görülürmü? Bebeğiniz artık susam tanesi büyüklüğündedir. Bebeğiniz hızlı gelişimine devam etmektedir.