6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 aylık dönem boyunca bebeğinize anne sütü dışında bir gıda verilmesi önerilmemektedir. Fakat bebeğiniz bu dönemde farklı tat ve lezzetleri tanımaya başlayacaktır. 

6 Aylık Bebek Beslenmesi

6 aylık dönem, erken çocukluk dönemi ve ek gıdaya geçiş için önemli bir dönemdir.
0-6 aylık dönem boyunca bebeğinize anne sütü dışında bir gıda verilmesi önerilmemektedir. Fakat bebeğiniz bu dönemde farklı tat ve lezzetleri tanımaya başlayacaktır. 

6. Aydan İtibaren Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

İlk 6 aylık dönemde bebeğiniz anne sütü ile sağlıklı şekilde beslendi. Fakat 6. Aydan itibaren ek gıdaya doktorunuzun önerisi ile geçiş yapabilirsiniz. 
Bebeğiniz hareketli ve büyüme göstermektedir. Bu neden ile bebeğinizin enerjisini anne sütü karşılamayabilir. Anne sütünün eksik kaldığı durumlarda ek besinler alınması önerilmektedir. Bebekler bu dönemlerde oturma pozisyonu çalışmalarına başlamaktadır. Tam oturmasa da en azından çabalamaktadır. Ek gıdaya geçişlerde 6 aylık bebeğinizi mama sandalyesine oturtarak, oturma becerisini destekleyerek yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizi Ek Gıdaya Yöneltmek İçin;
•    Bebeğin aç olmasına dikkat edilmeli,
•    Ek gıda verildiğinde bebeğiniz beğenmiyorsa ısrar etmeden 7-10 gün sonra tekrar denemelisiniz.

Ek Gıdalara başlarken önemli olan;
•    Bebeğinize ek besinleri az az denetilmeli,
•    Her yeni ek besinlerde, bebeğinize az şekilde verilmeli
•    Bebeğiniz ek besinden rahatsız olmuyorsa ölçüyü yavaş şekilde artırılmalı,
•    Yeni ek besinler bebeğinize 2-3 aralıklar ile denetilmeli,
•    Besinler sonrası alerjik durum ortaya çıkarsa doktorunuza danışılmalıdır.

6. Aydan İtibaren Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Ek Gıdaya Hangi Besinlerden Başlanmalı

Bitkisel ve hayvansal olmak üzere gıdalar, ek gıda geçiş döneminde olmalıdır. 
•    Meyve suları veya püreleri
•    Sebze çorbaları ve püreleri
•    Yumurta
•    Et (Çorbalara eklenmelidir)
•    Tahıllar
•    Pekmez

6 Aylık Bebek Ne Yememeli?

Hangi besinleri bebeğime vermemeliyim? Sorusunun cevabını merak ediyorsunuz değil mi. Bazı gıdalar hemen geçiş döneminde verilmemelidir. Gıdaları bazen 8. Veya 9. Ayda vermeyi beklemeniz daha doğru olabilir. Bazı besinler 1 yaş öncesinden verilmez. Bazı gıdalar ise 2 yaş sonrası verilmesi tavsiye edilir.

•    Keçi sütü, bal, çilek, domates, inek sütü, yumurta akı ve kivi alerjik açıdan potansiyeli yüksek besinlerdir.
•    Konserve ürünler, şarküteri ürünler, tuz, şeker, bitki çayları, baharatlar ve katkılı ürünler 1 yaş öncesinde verilmez.
•    Kuruyemiş, sakız ve patlamış mısır sert ve yapışkan olmasından dolayı kesinlikle 1 yaş öncesi önerilmez.
•    Balık 7. Aylık dönemde, Turunçgiller 8 veya 9. Aylık dönemde, mercimek 8. Aylık dönemde nohut ve fasulye 9. Aylık dönemde başlayabilirsiniz.
•    Gaz yapan gıdalar arasında; pırasa, taze fasulye, bamya, ıspanak, lifli sebzeler, sakatatlar ve karnabahar 1 yaş öncesinde önerilmez.
•    Nikotin içeriğine sahip patlıcan, kilo alımını azaltan tam buğday ekmek ve bakla 2. Yaş öncesinde önerilmemektedir. 

6 Aylık Bebeklerde Beslenme Sıklığı Ne Olmalı

6 aylık bebek anne sütü beslenmeye devam ediyorsa 3 öğün anne sütü ve 3 öğün ek gıda alması önerilmektedir. Bebeğiniz anne sütü almıyorsa 3 öğün ek gıda ve 2-3 öğün formül mama alınması önerilir. 6 aylık bebeğiniz beslenmesi gün boyu 2,5-3 saat aralığına karşılık gelmektedir.

6 Aylık Bebeklerde Gece Beslenmesi Gerekli mi

6 Aylık Bebeklerde Gece Beslenmesi Gerekli mi

Bebeğiniz artık hızla gelişmektedir ve gelişmesine yardımcı olan ek gıdaların alınması sebebiyle gece beslenmesine ihtiyaç duymamaktadır. Bebeğiniz için geceler artık beslenmeden öncelikli değil, uyku daha önemli bir yere sahiptir. Fakat bebeğiniz gece uyanarak emmek istemesi durumunda bunu karşılıksız bırakmamalısınız. Zamanla gece emzirmelerini azaltarak devam etmelisiniz.
Ek Gıdaya Geçtikten Sonra Bebeklerde Kilo Alımı Nasıl Olur
En korkulan soruların başında ek gıdaya geçildiği dönemde bebeğin yeterince kilo almadığı durumlardır. Bebekler ilk 6 aylık süreçte, gelişim açısından en hızlı olduğu dönemdir. 6. Ay sonrasında büyüme eğilimi yavaşlama gösterir. Bebeğiniz yeterli kilo almıyorsa mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Ek Gıdaya Geç Başlamanın Zararları Neler

Bebeklerin ek gıda geçiş dönemi zorlu ve kolay geçiş olmayabilir. İştahsızlık sonucu bebeğiniz ek gıdayı istemeyebilir. 6 aylık dönemden sonra mutlaka ek gıdalar olmalıdır. Mama ve anne sütü ile bebeğinizin doyduğu inanarak, ek gıdalara geçiş yapmasanız, ek gıdaya geç başlamanın da zararları mevcuttur.
Bebeğinizde yutma fonksiyonları, çiğneme yeteneği gibi durumlarda aksaklıklar görülebilir. Bu sebeple bebeğinizin gelişimin de yavaşlama olabilir. Doktorunuza danışarak ve doktorunuzun önerdiği şekilde ek gıdaya başlamanız bebeğiniz için önemlidir.