6. Hafta Hamilelik - Gebelikte 6. hafta

Gebelik 6. Haftasında bebeğiniz nar tohumu büyüklüğündedir. Hamileliğinizin 6. Haftasında bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir.

6. Hafta Hamilelik - Gebelikte 6. hafta
6. Hafta Hamilelik - Gebelikte 6. hafta

6. hafta hamilelik – Gebelikte 6. Haftanız

Gebelik 6. Haftasında bebeğiniz nar tohumu büyüklüğündedir. Hamileliğinizin 6. Haftasında bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir. Boyu 2,5 mm civarındadır. Bu haftada yaşanan değişimlerin başında sinir yolu bebeğinizin omurilik yapısının üzerine kapanmaya başlamaktadır. 6. Haftalık hamilelik belirtilerinde kan akışının artması nedeniyle anne adaylarının göğüs bölgelerinde karıncalaşma görülebilir. Endişe etmenize gerek yok, bu durum vücudunuzun bebeğinizi emzirmeye hazırlamasından dolayıdır. Gebelik 6. Hafta “progesteron” hormonunun artması nedeniyle sindirimde yavaşlama olabilir. Sindirimin yavaşlamasından dolayı kabızlık sorunları gözükebilir.

6 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

6. haftada bebeğinizden büyük değişimler görülebilir. Bebeğinizin omuriliği gelişmesi ile beraber bebeğinizin yüz kısmında yanaklar, çene, gözler ve burun oluşturan kısımlar oluşmaya başlar. Hamilelik 6. Hafta itibari ile kolları, bacakları, yüz yapısı oluşmaya başlar. Bebeğinizin 6. Haftada kalp atışları 100-160 arasında olmaktadır. Normal insana göre 2 kat fazladır. Ayrıca kan dolaşımı vücudunda başlar, hipofiz bezi, beynin kalan kısmı, kemikler ve kasları şekillenir. Bebeğinizin akciğerleri tüp şeklini alır ve zamanla ilk nefes alışına hazır olması için hızla gelişir. 

 

6. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

6. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğin 6. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü nar tohumu, tahmini 2,5 mm civarındadır.

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Neler Yapılmalı

Gebeliğin 6. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamileliğinizin 6. Haftasında hormonlarınız hızlı şekilde çalışmasından dolayı duygu karmaşıklığı yaşayabilirsiniz. Günden güne değişen ruh haliniz olabilir. Bir gün mutsuzken bir gün çok mutlu hissedebilirsiniz. Bu sizi çift karakterli bir kişiye dönüştürebilir. Fakat unutmamalısınız ki bu durum gebelikte çok normaldir. Sağlıklı gebelik sürecinde hafif kanama ve lekelerin olması doğal karşılanır. Fakat bu kanamaların sebebi bazen dış gebelik ve düşüğün ilk belirtileri olabilir. Bu tarz durumlarda doktorunuza danışmanızı öneririz.

6 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Gebeliğinizin 6. Haftasında sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Doğal ve organik ürünler tüketmelisiniz. Örneğin; meyveler, yoğurt ve diğer sağlıklı gıdalar bebeğinizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununu önlemek için yüksek lifli besinler kabızlığı önlemeye yardımcı olur. 

  • Toksik Maddeler : Uyuşturucu, sigara, alkol ve teratojen içeren bazı ilaçlardan uzak durmalısınız.
  • Enfeksiyonlar : Bu dönemde bebeğinize zarar verebilecek virüs ve bakterilerden uzak durulmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapması anne aracılığı ile olmaktadır.Gebelik döneminde birçok zararlı enfeksiyona karşı korunmalısınız.
  • Radyasyon : Hamilelik döneminde gerek duyulmadıkça röntgen, mr, tomografi çektirmemek en doğru davranış olacaktır. Çok gerekli durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.

Hamilelikte Tehlikeli Durumlar

6 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Hamilelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
6 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri 1,080 – 56,000 mIU / ml arasındadır.

6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

6 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Gebeliğinizin 6. Haftasında bebeğiniz hızla büyümektedir. Bebeğinizin kalbi 2 mm civarında ve kalp atışı hızlıdır. Bebeğinizin büyük kısmı kalpten oluşur. Henüz ultrasonda görülmese bile bebeğinizin yüz bölgeleri oluşmaktadır.