7 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz yutma, çiğneme, ağzına götürmek gibi becerileri kazanmaya başlar. 7 aylık dönemdeki bebeğin beslenme listesi hazırlanırken, beslenme becerileri de dikkate alınmalıdır.

7 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz yutma, çiğneme, ağzına götürmek gibi becerileri kazanmaya başlar. 7 aylık dönemdeki bebeğin beslenme listesi hazırlanırken, beslenme becerileri de dikkate alınmalıdır.
Bebeğiniz bu ayda artık ek gıda ile beslenmesinde ki ilk ayını doldurmuştur. Anneler için kolay bir süreç değildir. Fakat unutulmaması gereken bunu yaşayan tek anne değilsiniz. Her anne bebeğinin keyifli şekilde yemek yemesini ve yemekle olan ilişkisinin iyi olmasını ister.
Son zamanlarda annelerin kullandığı method mevcuttur. Bu methodun ismi “Baby Led Weaning”

Baby Led Weaning temelinde;

•    Bebeğinizin ne yemesi gerektiğine annesi,
•    Ne kadar yemesi gerektiğine kendisinin karar vermesi,
•    Aile ile birlikte sofrada yemek yeme prensibi

Doğum sürecinden itibaren bebeğiniz hızlı şekilde gelişerek farklı beceriler kazanmaya başlamaktadır. Bu dönemdeki bebek; çiğnemek, yutmak, oturmak, gıdaları ağzına götürmek gibi beceriler kazanır. 6. Ayda başlanan ek gıdalar bu dönemde de devam etmektedir, fakat listeye yeni gıdalar eklenir.

Bebek Beslenme Listesine 7. Ayda Dahil Edilen Besinler Neler

Peynir:  Bebeğinize bu dönemde kahvaltılarına peynir eklenebilir, peynirin pastorize sütten yapılması ve tuzsuz olması gereklidir. Ev ortamınızda imkanlar mevcut ise keçi sütünden çökertilerek kendiniz yapmanızı öneririz. Tuzsuz olması içinde akşam su dolu bir kaba koyulup, sabaha kadar kadar 2-3 kez suyu değiştirilmelidir. 
Yoğurt : 7. Aylık dönemde bebeğinizin ilk listesine eklenmesi gereken besinlerin başında gelir. Yoğurt evde ortamında mayalanma ve keçi sütü ile mayalamayı tercih etmelisiniz.
•    Keçi sütü daha az alerjendir.
•    Bebeğiniz keçi sütünden yapılan yoğurdu daha kolay şekilde tolare edebilir.
•    Kazein oranı inek sütüne oranla daha azdır.

Balık: Yüksek protein, amino asit ve omega-3 kaynağıdır. 7. Aylık dönemde listeye eklenmesi önerilir. Haftada bir olmak kaydıyla, sezon balığı ve balığın püre şekline getirilerek çorba ve sebze pürelerine eklenebilir.
Balık seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise; büyük balıklar ve dip balıkları ağır metal içeriğine sahip olabilir. (Uskumru, kiremit ve kılıç balığı)
Ağır metal içeren bu tarz balıklar bebeğinize verilmemelidir. Yaz döneminde ise balık seçimlerinde; balığın taze olması ve çiftlik balığı olmaması dikkat edilmelidir.
Bebeğinizde egzama ve aşırı konak mevcut ise balık tüketmesi için 1. Yaşını beklemelisiniz.

•    Tarhana ve Yayla çorbası
•    Makarna, pilav ve ekmek
•    Tavuk ve dana eti
Bu dönem itibari ile bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli

Bu dönemdeki bebek, 6. Aydaki gibi günde 5-6 öğün beslenmesi idealdir. Anne sütü gece öğünlerinde verilebilir ve sabah kahvaltılarına bebeğinizin menüsüne ekleyebilirsiniz.

7 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi Nasıl Olmalı

6. ayın sonlarına doğru bebeğinize kahvaltı verilmeye başlanmıştı. 7. Ay itibariyle  bebeğinizin kahvaltılarını çeşitlendirmek sizin elinizdedir.
Örnek vermek gerekirse;
Anne sütü içerisine yada 30cc devam mamasına, yarım dilim bebek ekmeği, 1 çay kaşığı tereyağ (pastörize olmasına dikkat edilmelidir) eklenir. İki günde bir yarım ceviz veya tuzsuz badem dönüşümlü eklenir. Bu karışıma bir kibrit kutusu tuzsuz peynir ezilerek ilave edilir ve elde edilen karışım iyice karıştırılır. 
Peynir ilk gün çeyrek kibrit kutusu ilave edilerek, ikinci gün bu oran yükseltilerek ve dördüncü gün sonunda bir kibrit kutusu büyüklüğünde karışıma ilave edilerek verilmesi önerilir.