7. Hafta Hamilelik - Gebelikte 7. hafta

Gebeliğinizin 7. Haftası yani hamilelik döneminizin 2. ayındasınız. Bebeğinizdeki büyümenin, büyük bölümü baş bölgesindedir.

7. Hafta Hamilelik - Gebelikte 7. hafta
7. Hafta Hamilelik - Gebelikte 7. hafta

7. hafta hamilelik – Gebelikte 7. Haftanız

Gebeliğinizin 7. Haftası yani hamilelik döneminin 2.ayındasınız. Bebeğinizdeki büyümenin, büyük bölümü baş bölgesindedir. Gebeliğinizin 7. Haftasında anne üzerinde değişiklikler, bebeğe nazaran daha yavaştır. Anne bu dönemde birkaç kilo almış veya vermiş olabilir. Gebeliğinizin 7. Haftasında bebeğinizin baş bölgesinden popo kısmına kadar uzunluğu 4-5 mm civarındadır. 

7 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamileliğinizin 7. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü 10-12 mm civarında olabilir. Bebeğinizin kolları ve bacakları iyice ortaya çıkmaktadır. İlerleyen haftalarda bebeğinizin parmakları oluşmaya başlamaktadır. 7. Haftada bebeğinizin kuyruk sokumu kuyruk gibi görünebilir fakat birkaç hafta sonunda kuyruk kısmı yok olmaktadır. Bebeğiniz geçen haftaya göre iki kat daha büyümüştür.

7. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Hamilelikte Cinsel İlişki - Bilmek İstediğin Her Şey!

7. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Gebeliğinizin 7. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü fasulye büyüklüğünde, tahmini 10-12 mm civarındadır.

Gebeliğin 7. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Anne rahmi normale göre 2 kat daha büyüme gösterir. Anne rahminde oluşan basınç sebebiyle sık idrara çıkma durumları görülmektedir. Sabahları mide bulantıları yaşayabilirsiniz. Fakat bu bulantılar 14-18 haftalarda azalmaya başlar. Hamileliğinizin 7. Haftasında %10 kanınız daha fazladır. Hamileliğinizin son haftalarına doğru %40 civarında olabilir.

7 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Gebeliğinizin 7. Haftasında sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Doğal ve organik ürünler tüketmelisiniz. Örneğin; meyveler, yoğurt ve diğer sağlıklı gıdalar bebeğinizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununu önlemek için yüksek lifli besinler kabızlığı önlemeye yardımcı olur. 

  • Toksik Maddeler : Uyuşturucu, sigara, alkol ve teratojen içeren bazı ilaçlardan uzak durmalısınız.
  • Enfeksiyonlar : Bu dönemde bebeğinize zarar verebilecek virüs ve bakterilerden uzak durulmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapması anne aracılığı ile olmaktadır.Gebelik döneminde birçok zararlı enfeksiyona karşı korunmalısınız.
  • Radyasyon : Hamilelik döneminde gerek duyulmadıkça röntgen, mr, tomografi çektirmemek en doğru davranış olacaktır. Çok gerekli durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

7-12 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Hamilelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
7-12 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri   7,650 - 290,000 mIU / ml arasındadır.

7 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

7 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamileliğinizin 7. Haftasında bebeğiniz hızla büyümesine devam etmektedir. Gebeliğinizin 7. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü 10-12 mm civarında olabilir.