8 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz 8. Ay itibariyle kendi kendine yemek yeme becerilerini geliştirdiği ve katı gıdalara geçişin olduğu aydır.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz 8. Ay itibariyle kendi kendine yemek yeme becerilerini geliştirdiği ve katı gıdalara geçişin olduğu aydır. Lokma büyüklüğündeki gıdaları bebeğinizin eline artık verebilirsiniz. 
8. ay bebeğinizin yavaş yavaş çocuk beslenmesine geçtiği dönemdir. Bebeğinizin bu dönemde çiğneme ve yemek yeme becerileri gelişmeye devam etmektedir. 

8 aylık bebek neler yapar

Bebeğiniz artık yiyecekleri kavrar ağzına götürür, kendi kendine oturmaya başlar. Bebeğinize bu dönemde kendi kendine yemek yemesine müsade edin.  Parmak boyutunda pişmiş havuç, lokma boyutunda brokoli, karnabahar veya yumuşak ekmek bebeğinizin eline verebilirsiniz. Fakat leblebi, fındık, badem vb. gibi gıdaları vermek için erken olduğunu unutmayın. Bu tarz gıdalar bebeğinizin boğazına kaçabilir.

Bebek Beslenme Listesine 8. Ayda Dahil Edilen Besinler Neler

Mercimek : 8. Ay itibariyle beslenme listesine mercimek eklenmelidir. Demir, protein, B Vitamini, mineraller ve folik asit bakımından oldukça zengindir.

Yeşil Mercimeğin Faydaları - Kış Aylarının Vazgeçilmezi Mercimek yazımıza göz atabilirsiniz.

Karbonhidrat değeri buğday ekmeğine, protein içeriği kırmızı ete yakındır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemine güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği lif sayesinde kabızlık önlenmesine yardım eder.

Gaz oluşması endişesi yaşıyorsanız, aklınızda soru işareti oluşursa yeşil mercimeği geceden suya koyarak bekletmelisiniz ve 2-3 defa suyunu değiştirmenizi öneririz. Mercimeği öncelikle çorbası olarak hazırlanması ve bebeğinize verilmesi uygun olur dilerseniz sebze püresi hazırlayarak çorba ile karıştırılabilir.
Bebek beslenmesinde mercimeğin önemli bir yeri vardır. 8. Ay bebek beslenmesi ezogelin çorbasıda listenize eklenebilir.

8 aylık bebek çorbaları nasıl yapılır

Bebek Çorbalarındaki ana düşünce
•    Malzemeleri suda pişirme,
•    Yoğunluğu ayarlamak,
•    Pişirme sonrasında zeytinyağı ilave edilmesi,
•    Çorbalar bu dönemde un kavrularak yapılmamalıdır.

8 aylık bebek beslenme listesi ızgara köfte eklenebilir. Fakat köfteyi ezilerek vermelisiniz. Köfte yanında yapılacak sebze püresi bebeğiniz için güzel akşam öğünü olabilir.
Sabah kahvaltılarına bu dönemde bebek bisküvileride eklemeye başlayabilirisiniz. 8 aylık bebeğinize kahvaltıda (günlük) 2-3 bebek bisküvisi vermeniz yeterlidir.

8 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi

8 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

Bebeğinizi bu dönemde “3 öğün” ve “1-3 ara öğün” şeklinde beslemeniz önerilir. Günlük ara öğünlerde dahil yaklaşık 4-6 kez beslenmesi  ve 3 saat aralıklar ile beslenmesi önerilir.

8 Aylık Bebeğin Beslenme Listesi Nasıl Olmalı

Bebeğinizin öğünlerdeki beslenmesini düzenlerken, günlük alması gereken gıdaları bilmeniz durumunda beslenme düzenini oluşturmanız daha kolay olmaktadır. 

8 Aylık Bebek Günlük Beslenme Tablosu

•    1 kibrit kutusu peynir
•    1 çay bardağı meyve püresi
•    1 çay bardağı muhallebi
•    1 çay bardağı yoğurt
•    1 dilim bebek ekmeği / 2-3 bebek bisküvisi
•    1 orta boy köfte/ balık/tavuk
•    ½ yumurta sarısı
•    2 çorba kaşığı yeşil mercimek
•    2-3 çay bardağı anne sütü ve devam maması