8. Hafta Hamilelik - Gebelikte 8. hafta

Gebeliğinizin 8. Haftasında yani bebeğinizin 2. Ayında bebeğiniz hızla gelişmesine devam etmektedir. 8. Haftalık bebeğiniz artık 1 cm geçmiş durumdadır.

8. Hafta Hamilelik - Gebelikte 8. hafta
8. Hafta Hamilelik - Gebelikte 8. hafta

8. hafta hamilelik – Gebelikte 8. Haftanız

Gebeliğinizin 8. Haftasında yani bebeğinizin 2. Ayında bebeğiniz hızla gelişmesine devam etmektedir. 8. Haftalık bebeğiniz artık 1 cm geçmiş durumdadır. Hamileliğinizin 8. Haftasında bebeğiniz 1.4 cm – 2 cm civarındadır. Gebeliğinizin 8. Haftasında bebeğiniz barbunya tanesi büyüklüğünde ve insan şeklini almaya başlamıştır. Bebeğinizin dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları şekillenmeye başlamıştır. Hamileliğin 8. Haftasında annede değişiklikler yaşanmaya devam etmektedir. Anne rahmi büyümesine karşı hala dışarıdan fark edilecek büyüklükte değildir. 

8 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Bu hafta itibari ile bebeğin kilosu konuşulabilir. Hamileliğin 8. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 1.4 cm – 2 cm civarında kilosuda 1 gr civarıdır. Bu dönem bebeğinizin oldukça hızlı geliştiği bir dönemin başlangıcıdır. Bu hafta bebeğinizin göz çukuru ve göz kapağı oluşmaktadır. Aynı zamanda retinedaki siniri hücreleri gelişmektedir. Bebeğinizin  ağzı ve burnu belirgenleşirken göz kapakları da oluşmasına devam eder. Bebeğinizin kulakları içten dışa şekil alırken çene çıkıntısı da oluşmaktadır.

8. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

8. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Gebeliğinizin 8. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü barbunya tanesi büyüklüğünde, tahmini 1.4 cm – 2 cm   civarındadır.

Gebeliğin 8. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamileliğinizin 8. Haftasında anne üzerindeki deişimler devam etmektedir. Gebeliğinizin 8. Haftası itibari ile kasıklarınızda kramplar hissedilebilir. Bebeğinizin hızla gelişmesinden dolayı karın içersindeki rahim gerilir ve ağrı oluşmasına neden olabilir. Fakat endişe etmenize gerek yoktur bu ağrılar normal kabul edilir. Fakat ağrıların boyutu yükselirse mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

8 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Gebeliğinizin 8. Haftasında sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Doğal ve organik ürünler tüketmelisiniz. Örneğin; meyveler, yoğurt ve diğer sağlıklı gıdalar bebeğinizin sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır. 

  • Toksik Maddeler : Uyuşturucu, sigara, alkol ve teratojen içeren bazı ilaçlardan uzak durmalısınız.
  • Enfeksiyonlar : Bu dönemde bebeğinize zarar verebilecek virüs ve bakterilerden uzak durulmalıdır. Bebeğinizin enfeksiyon kapması anne aracılığı ile olmaktadır.Gebelik döneminde birçok zararlı enfeksiyona karşı korunmalısınız.
  • Radyasyon : Hamilelik döneminde gerek duyulmadıkça röntgen, mr, tomografi çektirmemek en doğru davranış olacaktır. Çok gerekli durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.

7-12 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Hamilelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Gebelik döneminde düşük yapmayı engelleyen progesteron hormonunun düzenli seviyede üretilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı gebelik ilerleyişinde sürekli yükseliş olmaktadır.
7-12 haftalık hamilelikte “Beta HCG” değeri   7,650 - 290,000 mIU / ml arasındadır.

8 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

8 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamileliğinizin 8. Haftasında bebeğiniz hızla büyümesi ve gelişmesi devam etmektedir. Gebeliğinizin 8. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü barbunya tanesi büyüklüğünde ve 1.4 cm - 2 cm civarında olabilir.