9. Hafta Hamilelik - Gebelikte 9. hafta

Hamileliğinizin 9. Haftası yani birinci trimester döneminin son ayının ilk haftasıdır. Gebeliğin 9. Haftasına girildiğinde anne üzerinde değişimler devam etmektedir.

9. Hafta Hamilelik - Gebelikte 9. hafta
9. Hafta Hamilelik - Gebelikte 9. hafta

Hamileliğinizin 9. Haftası; yani birinci trimester döneminin son ayının ilk haftasıdır. Gebeliğin 9. Haftasına girildiğinde anne üzerinde değişimler devam etmektedir. Gebelik belirtileri; sık idrara çıkma, yorgunluk, bulantı ve açlık seviyeleri artmaktadır. Tüm hamilelik şikayetlerinin yaşandığı en kötü dönem ilk 3 aylık dönemdir. İlk 3 ay dönemden sonra anne rahatlar ve gebeliğin tadını çıkarmaya başlamaktadır. 

9 Haftalık Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamileliğinizin 9. Haftasında bebeğiniz 2 cm civarında olmaktadır. Bebeğinizin ayaklar belirginleşir ve ayak parmakları gelişimini tamamlar. Gebeliğinizin 9. Haftasında bebeğiniz 2-3 gram civarında olabilir. Bebeğinizin büyüklüğü hemen hemen orta boy zeytin tanesi olduğunu söyleyebiliriz.
Gebeliğinizin 9. Haftasında bebeğinizin tüm sistemleri, organları ve kasları evresini tamamladığı haftadır. Beyin ile kas sinir iletim sistemi arasındaki bağ tamamlamasından dolayı, bebeğinizin el ve kol hareketlerinde artış görülmektedir. Göz kapakları şekillenen bebeğinizin gözleride belirgenleşir. Agız, burun ve kulak memeleri gelişimine devam etmektedir. Bebeğinizin cinsel organı yerini alsa da biraz daha cinsiyetini öğrenmek için zamana ihtiyaç vardır. Bebeğinizin ense bölümü tamamlanırken, parmak uçları belirginleşmektedir. Ayrıca bebeğinizin kalbi dört ayrı ayrılarak, kalp kapakçıları oluşmaya başlar. Gebeliğinizin 9. Haftasında bebeğiniz oksijen ihtiyacını anne üzerindeki kan dolaşımı ile sağlamaktadır.

9. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

9. Haftada Bebeğin Büyüklüğü

Bebeğinizi çok merak ettiğinizi biliyoruz. Hamileliğinizin 9. Haftası ile birlikte bebeğinizin büyüklüğü orta boy zeytin tanesi büyüklüğünde, tahmini 2 cm   civarında olmaktadır.

Gebeliğin 9. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

Hamileliğinizin 9. Haftasında anne ve bebekte değişimler hızla devam etmektedir. Fakat bu haftada gebe olduğunuz pek belli olmaz. Embriyonik dönemden 10. Hafta başı itibari ile fetal döneme geçiş olacaktır.
Hamilelik döneminin 9. Hastasında annenin şikayetleri devam etmektedir. Bu dönemde gaz sorunları, hazımsızlık yaşanabilir, mide yanması şikayetleride görülür. Midenize dokunacak besinlerden uzak durmalısınız. Duygu degişiklikleri bu dönemde artış gösterir, birçok duruma karşı ağlama eğilimde olabilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken bunlar hormonlarınız üzerindeki etkilerdir.Bebeğinizin büyümesi ile beraber rahminiz büyümeye devam eder, bu nedenden dolayı bel çevrenizde kalınlaşma hissedilebilir. Gebeliğiniz boyunca kan hacminiz artmaktadır. Hamileliğinizin 9. Haftasında göğüslerinizde dolgunluk ve hassasiyet yükselir. Bu dönemde yorgun hissetmenizden dolayı uyku ihtiyacınız artabilir. Bol bol dinlenmeye özen gösterin.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

9 Haftalık Hamilelikte Dikkat Edilecekler

Hamileliğinizin ilk 3 ayında sık aralıklarda az miktarlarda beslenmenize dikkat etmelisiniz. Özellikle raf ömrü uzun olan ve katkı maddesi barındıran besinlerden uzak durmalısınız. Kimyasal madde içeren, sucuk, salam, sosis vb. ve asitli içecekler, hazır çorbalardan uzak durulması ve kesinlikle tüketilmemesi gereklidir. Ayrıca toksit maddeler (uyuşturucu, alkol, sigara vb.) maddelerden uzak durmalısınız. Gebelik döneminde gerek görülmedikçe röntgen vb. tarz radyasyon içeren görüntü cihazlarına girmemeniz önerilir. Gerekli ve zorunlu durumlarda doktorunuz ile konuşarak karar vermelisiniz.

Hamilelikte Tehlikeli Durumlar

7-12 haftalık hamilelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Gebelik döneminde kanda bakılan ilk hormon “Beta HCG” testidir.  Sağlıklı hamilelik dönemlerinde sürekli yükselme olmaktadır.
7-12 haftalık gebelikte “Beta HCG” değeri   7,650 - 290,000 mIU / ml arasındadır.

9 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

9 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

Hamileliğinizin 9. Haftasında bebeğinizin koları ve bacakları uzamasına devam etmektedir. Hamileliğinizin 9. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü orta boy zeytin tanesi ve 2 cm civarında olmaktadır. Bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir.