Antioksidan Maddeler

Araştırmalara göre yaş ilerlemesi ile beraber alkol sigara ve düzensiz beslenme nedeniyle vücudumuzdaki serbest radikal oranı daha fazla olmaktadır.

Antioksidan Maddeler

Antioksidan ne demek

Serbest radikaller, vücudumuzun normal çalıştığı durumlarda bile hücrelerimize zarar vererek hastalığa sebebiyet verebilir.  Bu zararlı serbest radikalleri önleyebilme özelliği olan besinlerde doğal olarak yer alan maddelere antioksidan denir.

Araştırmalara göre yaş ilerlemesi ile beraber alkol sigara ve düzensiz beslenme nedeniyle vücudumuzdaki serbest radikal oranı daha fazla olmaktadır.
Antioksidanlar serbest radikal düşmanıdır, vücudumuzda kanser, tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olmaktadır.
 

Antioksidan değeri yüksek besinler

Mürdüm Eriği
İçeriğinde potasyum, B2,C ve A vitaminleri, magnezyum mineralleri içermektedir.  Kuvvetli antioksidan içeriği ile hastalıklara karşı kullanılmaktadır.

Çilek
İçeriğinde bulunan Antosiyanin bileşeni yüzünden rengine sahip olan çilek tam bir antioksidan kaynağıdır. Demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, selenyum, sodyum, B6, A, B12 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. 

Tarçın
Antioksidan içeriğine sahip tarçın aynı zamanda hoş kokulu bir baharat türüdür. Ayrıca içeriğinde anti inflamatuar  içeriği bulunmaktadır. Çoğu zaman tatlı ve çaylarda kullanılmaktadır. Kalsiyum, demir ve potasyum açısından zengindir.

Pazı
İçeriğinde kalsiyum, demir, magnezyum ve A, K, C, E vitaminleri bulunduran pazı güçlü antioksidan kaynağıdır.

Yeşil Çay
Flayonoid (Bitki rengini sağlayan antioksidan) Katesin (Kuvvetli Antioksidan) Polifenol (Antioksidan grubu) içeriğinde bulunmaktadır. Ayrıca C vitaminide barındırır.