Aşı Takvimi - Ay Ay Bebek Aşı Takvimi

Aşılar, Aile sağlık ocaklarında ve hastanelerde uygulanmaktadır. Aşı takviminde bulunan aşılar Sağlık bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Aşı Takvimi - Ay Ay Bebek Aşı Takvimi

Aşı takvimi

Bebeklerin sağlıklı bir yaşam ve hastalıklara karşı önlem alınması için koruyucu aşı yapılması önemlidir. Yeni doğan bebeklerde ve çocuklar için aşı takvimi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aşı Takvimi 2018

  • KPA : Konjuge Pnömokok Aşısı
  • DaBT – İPA – Hib : Difteri, Boğmaca, Tetanos,  İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip b aşısı (Beşli Karma Aşı)
  • KKK : Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı
  • OPA : Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı)
  • DaBT – İPA : Difteri, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Tip B Aşısı (Dörtlü Karma Aşı)
  • Td : Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı
  • Hepatit A : Hepatit A Aşısı
  • Tablodaki R (Rapel) harfi Pekiştirme Aşılarını ifade etmektedir.

Su çiçeği : Suçiçeği aşısı %90 oranına kadar koruma sağlar, ayrıca aşı olan kişinin su çiçeği geçirme riski vardır. 
KPA : Konguge Pnömokok Aşısıdır.
BCG (Verem) : Geçmişte verem hastalığına birçok kişi yakalanmaktaydı. Verem mikrobu solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Başta akciğer olmak üzere tüm organları etkilemektedir. Verem aşısı verem hastalığına karşı çocukları korur. 
Td : Yetişkinlerde difteri tipi tetanoz aşısıdır. 
KKK : Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak  hastalıklarına karşı korur..
DTaP (Difteri – Boğmaca – Tetanoz) :  Boğmaca, tetanoz ve difteri hastalıklarına karşı korur. 
DaBT – İPA – HİB :  6 çeşit hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.  Karma grubu aşısıdır.  Aşı kapsamındaki hastalıklar Difteri, Tetanoz, Hemofilus Influenza , Aselüler, Boğmaca, İnaktif Polio  
OPA : Bu aşı Oral Polio olarak isimlendirilir.  Çocuk felçine karşı koruma sağlamak amacıyla yapılmaktadır.
Hepatit A : Hepatit A virüsüne karşı koruma amacı ile yapılmaktadır. 
Hepatit B : Hepatit B virüsüne karşı koruma amacı ile yapılmaktadır.

Aşılar Nerede Uygulanır?  Aşı Ücretli Midir?

Aşılar, Aile sağlık ocaklarında ve hastanelerde uygulanmaktadır. Aşı takviminde bulunan aşılar Sağlık bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bebeklerde aşının yan etkileri

Aşının yan etkileri

Aşılarda görebileceğimiz yan etkiler ;
•    Huzursuzluk
•    Ateş
•    Döküntü
•    Sertlik
•    Aşı yapılan bölgede sertlik
Düşmeyen ateş, uykuya eğilim, aşırı huzursuz durum ve genel durumunda farklılık görülürse mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bebek Aşı takvimi

aşı takvimi 2018

1. Ay aşıları;

Aşı takvimine göre , 30 günlükken ve doğumda yapılmış olan Hepatit B aşısının 2. Dozu bacaktan yapılmaktadır.  Ciddi yan etki görülmemektedir, fakat istenmeyen yan etkilerin önüne geçmek için doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz gereklidir.

2. Ay Aşıları;

Not : Kalça çıkıklığı için yapılan kalça ultrasonu oldukça önemlidir.  
2. ayda BCG (Verem) aşısı sol omuz kısmında deri altına uygulanmaktadır. Dikkat etmeniz gereken aşı sonrası 3 gün banyo yapılmaması önemlidir.

BCG(Verem) aşısı yapılan bölgede lezyon olabilir. Ayrıca şişlik, kızarıklık ve iltihaplı sivilce görümünde görülebilir. Aşı yapılan bölgeye kapatma, krem sürme ve oynama gibi hareketlerden uzak durmalısınız, kendi kendine iyileşmesine izin vermeniz daha doğru olacaktır. Fakat aşı kızarıklık büyük alana kaplıyorsa doktorunuza danışmalısınız. 
2 ay aşı takviminde 5’li karma aşı uygulanmaktadır. Boğmaca, Tetanos,  İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip b aşısı (Beşli Karma Aşı) bacak üzerinde kas içine doğru yapılmaktadır. Diğer bacaktan ise KPA (zatürre) aşısı uygulanmaktadır. Aşı bölgesinde şişlik ve kızarıklık olursa soğuk tampon uygulayabilirsiniz. Kızarıklık normal sayılırken fazla olması durumunda doktorunuza danışmalısınız, antibiyotik kullanımı gerekli olabilir.

3. Ay aşıları;

3. ay aşı takvimi içeriğinde herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Fakat özel aşı olarak rota virüs aşısı uygulanmaktadır. 
2. ayda ve 4. ayda veya 3. Ayda yada 5. Ayda uygulanmaktadır. İlk doz 14. haftadan sonra verilmesi önemlidir. 

4. Ay aşıları;

4. ay aşı takviminde 2. Ayda bacaktan yapılan . Boğmaca, Tetanos,  İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip b aşısı (Beşli Karma Aşı) 2. Dozları bacaklardan uygulanmaktadır. KPA aşısı yakabilir fakat zatürre hastalığı göz önüne alınırsa 15 saniyelik yanma hissi çok küçük kalmaktadır.
Bebeğiniz aşı yapılırken çıngırak gibi şeyler ilgisini dağıtacaktır. Denemesi bedava birçok bebek çıngırak ya da tef salladığınızda 5’li karma aşısının yapıldığını hissetmeyecektir.

6. Ay aşıları;

6. ay aşı takviminde 4 aşı uygulanmaktadır. OPA (Çocuk felci) aşısı ağızdan uygulanmaktadır. Daha sonra KPA(zatürre), DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı) ve Hepatit B aşısı bacaklardan uygulanmaktadır.  Aşı bölgesinde şişlik ve kızarıklık olursa soğuk tampon uygulayabilirsiniz.

9. Ay aşıları;

9. ay aşı takviminde içeriğinde herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Fakat sonradan Sağlık Bakanlığı tarafından eklenen kızamık aşısı yapılmaktadır. Zorunlu olmasa da önemli ve önerilen aşıdır.  Özel aşı olarak meningakok aşısı olarak bilinen menenjit aşısı 9. Ayda ve 13. Ayda uygulanmaktadır. 

1. Yaş aşıları;

1. yaş aşı takviminde 3 aşı bulunmaktadır. KKK (kızamık,kızamıkçık,kabakulak), KPA (zatürre) ve suçiçeği (Suçiçeği hastalığı geçirmediyse) aşısı uygulanmaktadır. 

18. Ay aşıları;

18 . ay aşı takviminde OPA (çocuk felci), Hepatit A ve DaBT-İPA-Hib (Beşli karma aşı) aşıları uygulanmaktadır.  Aşı koldan uygulanabilir fakat kol zayıfsa doktorunuz bacağı da tercih edebilir. Ciddi etkileri görülmemektedir, fakat doktorunuz tavsiyelerini dikkate alınız.

2. Yaş aşıları;

2. yaş aşı takviminde Hepatit A aşısının 2. dozu uygulanmaktadır. 
4-6 yaş aralığında KKK (kızamık,kızamıkçık,kabakulak) aşısı, ilkokul 1. Sınıfta DaBT – İPA : Difteri, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Tip B Aşısı (Dörtlü Karma Aşı), KKK (kızamık,kızamıkçık,kabakulak) aşısı ve 8. Sınıfta Td : Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı uygulanmaktadır.
 

Devletin karşılamadığı aşılar

Özel aşılar
Aşı takvimine göre sağlık bakanlığı tarafından yapılan aşıları yukarıda belirttik. Özel aşılar nelerdir?

Rotavirüs Aşıları

2-5 yaş aralığında çocukları olumsuz etkileyerek ishale sebebiyet veren hastalıktır. Sağlık bakanlığı aşı listesinde yer almaz.  Doktorunuza danışarak temin edebilir veye herhangi bir sağlık kuruluşunda aşıyı yaptırabilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanseri / HPV Aşıları

Siğil mikrobu olarak bilinmektedir. Genital bölge ve deride siğiller oluşmaktadır ve rahim ağzı kanserinin sebepleri arasında yer almaktadır.