Aspirasyon Trombektomi ve Katater Trombolitik tedavi

Toplardamar içerisinde pıhtı oluşumu ile seyir halinde olan bir hastalıktır. 60lı yaşlarda sıklık ile görülmektedir.

Aspirasyon Trombektomi ve Katater Trombolitik tedavi

Trombektomi ve Katater Trombolitik Tedavi

Günümüzde yeni geliştirilen aspirasyon trombektomi ve kataterle trombolitik tedavi başarı oranları çok yükseldi. Ölümcül komplikasyon akciğer embolisi ve tekrar eden DVT oluşumlarını yüksek oranlarda engelleyebiliyor.

Yılda 10.000 kişiden 5-20’sinde DVT görülmektedir. DVT açılımı Derin Ven Trombozudur. Toplardamar içerisinde pıhtı oluşumu ile seyir halinde olan bir hastalıktır. 60lı yaşlarda sıklık ile görülmektedir. DVT Kan akışındaki değişiklikler, pıhtılaşma eğilimin olduğu cerrahi operasyonlar, pıhtılar, hareketsizlik, obezite, gebelik, hormon tedavisi, kanser hastalıkları durumunda ortaya çıkmaktadır.

DVT akut dönemde şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Doğru tedavi ve erken tanı DVT ve akciğer embolisi oluşumunu yüksek oranda engelleyebilir. 
Kan sulandırıcı tedaviler ve pıhtı genişlemesi bilinenin aksine hastalığı tedavi etmez. Kan sulandırıcı tedavide yan etki olarak kanamalar ortaya çıkarabilir, hastanın yaşamını tehlikeye sokabilir, kan sulandırıcı kullanan hastalar kan testlerini yaptırmalı ve kanın sulanma durumuna baktırmalıdır.

Modern tıpla gelişen Kateter yöntemleri hastalığın erken dönemde pıhtı içerisine girilerek eritilmesini ve harabiyet oluşmadan hastalığın tedavi edildiği ve etkilerinin önlendiği belirtilmiştir. Bu teknik akciğer ve atardamar tıkanıklarında kullanılmaktadır, Türkiye’de sayılı merkezlerde bulunmaktadır.