Ay Ay Bebek Beslenmesi


Bebek gelişimin de besinlerin yeri oldukça önemlidir. anne sütü ile birlikte ay ay bebek beslenmesinde hangi besinler olmalı, ek gıdalar ve tüm bilgiler için yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 aylık bebek gelişimi için şüphesiz önemli besinlerin başında anne sütü gelmektedir. Anne sütünün önemi nedir? Anne sütü yeterli olmayan anneler bebeğinizi nasıl beslemelisiniz? Ek gıda tercih edilmelimidir? Tüm cevaplar bu yazımızda.6 Aylık Bebek Beslenmesi


6 aylık dönem, erken çocukluk dönemi ve ek gıdaya geçiş için önemli bir dönemdir. 0-6 aylık dönem boyunca bebeğinize anne sütü dışında bir gıda verilmesi önerilmemektedir. Fakat bebeğiniz bu dönemde farklı tat ve lezzetleri tanımaya başlayacaktır.

Tüm Detaylar


7 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz yutma, çiğneme, ağzına götürmek gibi becerileri kazanmaya başlar. 7 aylık dönemdeki bebeğin beslenme listesi hazırlanırken, beslenme becerileri de dikkate alınmalıdır. Bebeğiniz bu ayda artık ek gıda ile beslenmesinde ki ilk ayını doldurmuştur. Anneler için kolay bir süreç değildir. Fakat unutulmaması gereken bunu yaşayan tek anne değilsiniz. Her anne bebeğinin keyifli şekilde yemek yemesini ve yemekle olan ilişkisinin iyi olmasını ister.8 Aylık Bebek Beslenmesi


Bebeğiniz 8. Ay itibariyle kendi kendine yemek yeme becerilerini geliştirdiği ve katı gıdalara geçişin olduğu aydır. Lokma büyüklüğündeki gıdaları bebeğinizin eline artık verebilirsiniz. 8. ay bebeğinizin yavaş yavaş çocuk beslenmesine geçtiği dönemdir. Bebeğinizin bu dönemde çiğneme ve yemek yeme becerileri gelişmeye devam etmektedir.

Tüm Detaylar


9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

9 ve 12 ay arası bebekler sofra kültürü ile tanışmaya başlar, sofrada kendilerine uygun gıdalar ile beslenmeye başladığı dönemdir. Bebeklere bu dönemlerde, erişkin listelerinde yer alan gıdaların bilinen tatları alması ve alışmasıdır. Eğer ki bebek bu dönemde farklı tat ve lezzetlere alışırsa ileriki dönemlerde iştahsızlık riski en az seviyeye inmiş olur.12-18 Aylık Bebek Beslenmesi


1 yaş sonunda bebeğiniz hemen hemen her türlü gıdayı yiyebilir. Unutulmaması gereken tek şey önerilmeyen birkaç gıdanın halen olmasıdır. Bu dönemde bebeğiniz kendi başına kaşıkla beslenmeye başlaması için önemli bir dönemdir.

Tüm Detaylar


18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz artık hareketli ve yemek saatlerini keyifle bekliyor olabilir. Bebekler 1,5/2 yaşlarda pek yerinde durmazlar, devamlı keşfetmek ister ve yerinde oturmazlar. Bu dönemde bebekler mama sandalyesinde oturmayı pek sevmezler. Özellikle yemek zamanlarını keyifli hale getirmeniz, bebeğiniz için önemlidir ve yemekten uzaklaşmasına engel olursunuz. Keyifli saatler dediğimizde mama sandalyesi üzerinde tablet, oyuncak, televizyon izletmekten bahsetmiyoruz.