Baharat Grupları

Dünyada ve ülkemizde baharatlar yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında ve lezzet artırılmasında kullanılmaktadır.

Baharat Grupları

Baharat çeşitleri

Dünyada ve ülkemizde baharatlar yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında ve lezzet artırılmasında kullanılmaktadır.

Karabiber: Hindistan kökeninden gelmektedir, her tür yemeklerde kullanılmaktadır. Acı tadı vardır, toz halinde kullanılan karabiber iyi bir lezzet sunmakta ve her türlü yemekte kullanılmaktadır.

Kırmızı biber: Güney  Amerika kökenli olan kırmızı biberler acı ve tatlı olmak üzere 2 grupta yer alır. Yemeklerde tat ve acı vermesi amacı ile kullanılır. İştah acıcı özelliği vardır ayrıca sindirim sistemine fayda sağladığı gibi metabolizmayı da hızlandırır.

Nane: Ferah koku ve tada sahiptir, kuru ve taze şekilde tüketilebilir. Çorba ve salatalarda kullanılmaktadır, özellikle kuzu etli yemeklere çok kullanılır.

Kimyon: Kökeni Ortadoğu ve Doğu Akdenizdir. Mutfağımızda sıkça kullanılmaktadır. Maydanozgiller den gelen bir bitki türüdür, Et yemeklerinde, köftelerde ve kurubaklagiller gibi yemeklerde kullanılır. Mide problemlerine iyi gelmektedir.

Kişniş: Akdeniz kökenli olan kişniş tüm yemeklerde kullanılmaktadır. Sebze, etli yemeklerde ve özellikle zeytinyağlı dolmada  tercih edilmektedir.

Kekik: Akdeniz kökeninden gelen kekik kuru ve taze olarak tüketilir. Koku ve lezzet bakımından güzel bir tat bırakmaktadır. Mide problemlerine iyi gelmektedir.

Biberiye: Akdeniz yöresine özgün biberiye kurutularak veya taze şekilde tüketilmektedir. Özellikle salatalarda et yemeklerinde kullanılmaktadır.

Köri: Kökeni Uzak doğu olan köri 13 baharatın harmanlanmasıyla oluşmaktadır. Acı biber, karanfil, kişniş, kimyon, zencefil vs.. Et, sebze ve balık yemeklerine çok yakışmaktadır.

Fesleğen: Akdeniz mutfağında oldukça kullanılan fesleğen yaprakları kurutularak ve taze olarak tüketilmektedir. Sıcak yemeklerde son anda atılmaktadır, sebebi ise pişirildikçe ferahlık kokusunu kaybetmektedir. Deniz ürünlerinde, salatalarda tercih edilmektedir.