Baharat Grupları

Baharat Grupları

Baharat çeşitleri

Dünyada ve ülkemizde baharatlar yiyecek ve içeceklerin hazırlanmasında ve lezzet artırılmasında kullanılmaktadır.

Karabiber: Hindistan kökeninden gelmektedir, her tür yemeklerde kullanılmaktadır. Acı tadı vardır, toz halinde kullanılan karabiber iyi bir lezzet sunmakta ve her türlü yemekte kullanılmaktadır.

Kırmızı biber: Güney  Amerika kökenli olan kırmızı biberler acı ve tatlı olmak üzere 2 grupta yer alır. Yemeklerde tat ve acı vermesi amacı ile kullanılır. İştah acıcı özelliği vardır ayrıca sindirim sistemine fayda sağladığı gibi metabolizmayı da hızlandırır.

Nane: Ferah koku ve tada sahiptir, kuru ve taze şekilde tüketilebilir. Çorba ve salatalarda kullanılmaktadır, özellikle kuzu etli yemeklere çok kullanılır.

Kimyon: Kökeni Ortadoğu ve Doğu Akdenizdir. Mutfağımızda sıkça kullanılmaktadır. Maydanozgiller den gelen bir bitki türüdür, Et yemeklerinde, köftelerde ve kurubaklagiller gibi yemeklerde kullanılır. Mide problemlerine iyi gelmektedir.

Kişniş: Akdeniz kökenli olan kişniş tüm yemeklerde kullanılmaktadır. Sebze, etli yemeklerde ve özellikle zeytinyağlı dolmada  tercih edilmektedir.

Kekik: Akdeniz kökeninden gelen kekik kuru ve taze olarak tüketilir. Koku ve lezzet bakımından güzel bir tat bırakmaktadır. Mide problemlerine iyi gelmektedir.

Biberiye: Akdeniz yöresine özgün biberiye kurutularak veya taze şekilde tüketilmektedir. Özellikle salatalarda et yemeklerinde kullanılmaktadır.

Köri: Kökeni Uzak doğu olan köri 13 baharatın harmanlanmasıyla oluşmaktadır. Acı biber, karanfil, kişniş, kimyon, zencefil vs.. Et, sebze ve balık yemeklerine çok yakışmaktadır.

Fesleğen: Akdeniz mutfağında oldukça kullanılan fesleğen yaprakları kurutularak ve taze olarak tüketilmektedir. Sıcak yemeklerde son anda atılmaktadır, sebebi ise pişirildikçe ferahlık kokusunu kaybetmektedir. Deniz ürünlerinde, salatalarda tercih edilmektedir.