Bebeklerde Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılmalı

Sağlıklı bir insan vücudunun ısısı 36,5ºC 37,70ºC derece arasındaki değerler arasında olur. Sabah saatlerinde düşen ısı akşam saatlerinde yüksek düzeye ulaşır.

Bebeklerde Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılmalı

Bebeklerde ateş aileleri tedirgin eden konulardandır. Ateş ölçümünü ateş ölçer ile yapmak gereklidir.

Bebeklerde Ateş Düşürme

Annelerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Çocukların büyüme evrelerinde çeşitli nedenlerden dolayı ateş çıkar, duruma göre bazen düşük ateş bazende bebekler için yüksek ateş ciddi sonuçlar oluşturabilir.

Bebeklerde ateş ne olmalıdır?
Bebeklerde ateş her ne kadar aile bireylerini tedirgin etsede, uzmanlar ateşin geçirmekte olduğu hastalıkla mücadelesi için beyaz kan hücresi üretmesine işaret olduğunu belirtir.

Ateş Nedir

Sağlıklı bir insan vücudunun ısısı 36,5ºC 37,70ºC derece arasındaki değerler arasında olur. Sabah saatlerinde düşen ısı akşam saatlerinde yüksek düzeye ulaşır. Genelde bu tarz değişkenlikler normal kabul edilir, fakat bu değerler dışına çıkarsa sorun olduğuna işarattir.

Kaç Derecede Ateş?

Öncelikle bebeğiniz ateşini ateş ölçer ile ölçmek gereklidir. Her derecedeki ateş tehlike anlamında olmadığını belirten doktorlar, genellikle 38ºC üzeri sıcaklıklar ateş olarak kabul edilir.
Çocuk ve bebeklerde ateş sınırları ise;

 • 34,4-37,9 derece; Ateşsiz,
 • 38,0-39,9 derece; Ateşli,
 • 40,0 ve yukarısı; Yüksek Ateşli.

olarak belirtilir. 

Ateş Nasıl Ölçülür?
Ateş makattan, alın, dilaltı, koltukaltı ve kulaktan ölçülmektedir.

Bebeklerde Ateş Düşürmenin Yolları

Ateşi çıkan bebek üç aydan küçükse hekimize başvurunuz

 • Bebeğin - çocuğun üstünü açın; Ateş olduğunda titreme son derece normaldir. Bu tarz durumlardan ateş çıktığını düşünerek üstünü örtmeyiniz, aksi taktirde ateşini daha da yükseltebilirsiniz.
   
 •  Ilık duş aldırın; Üstünü açmanıza rağmen ateşi düşmüyor 39ºC üzerinde seyrediyorsa hekimizi arayıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Ilık duşa sokmak ısıyı hızlı düşürme yöntemidir, yada ıslak havluyu tüm vucüduna sarın.
   
 •  İlaç Tedavisi ; Çocuk doktorunuz tarafından ateş düşürücü verilir. Bu ateş düşürücüler Parasetamol içerir, Asprin çocuklarda hiç bir zaman ateş düşürmek niyetiyle kullanılmamalıdır. Parasetamol içeren ilaçlar çocuk doktorunuzun vermiş olduğu saat aralıkları ile beraber kullanılır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyız?

 1. 3 aylık bebek 38ºC ölçülüyorsa doktora başvurulmalı
 2. 3 -6 aylık aralığındaki bebek 38.3ºC ve üstündeyse doktora başvurulmalı
 3. 6 - 12 aylık aralığındaki bebekler 39.4ºC ve üstündeyse doktora başvurulmalı
 4. Eğer çocugunuz 40ºC ve üzeriyse ağlıyor, halsiz ve hastalık belirtileri taşıyorsa yada havale geçiriyorsa acil servise başvurmalısınız.

Ateşli havaleler 1-5 dk kadar sürer, gözler arkaya kayabilir, ayaklar ve eller sallanabilir.