Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebekler 6 ayı doldurduktan sonra anne sütü ile beraber ek gıda alımına başlayabilirler. Ali nin doktoru bize 6 ayın geç, 4 ayın erken olduğunu söyleyerek; 5. Ayda ek gıdaya başlatmıştı.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebekler 6 ayı doldurduktan sonra anne sütü ile beraber ek gıda alımına başlayabilirler. Ali nin doktoru bize 6 ayın geç, 4 ayın erken olduğunu söyleyerek; 5. Ayda ek gıdaya başlatmıştı. Eda’da da aynı yolu izlemeyi düşünüyorum ama Eda için ayrıca Blw yöntemini uygulayacağım. Ben de tam olarak inceleyemedim bu tekniği ama çocuğun brokoliyi ağzını şapırdatarak yediği her tekniğe varım,  Ama bu konuyu deneyimlerimle beraber daha sonra işleyeceğim.

Biz Ali’de ek gıdaya ev yapımı yoğurt ile başladık. Yoğurttan sonra meyve, en son ise çorba ile devam ettik. Sonrasında da kahvaltıya geçtik. 

Bugün size ek gıdaya başlayan bebeğinizin kahvaltısı için bir bebek bisküvisi tarifim var :) Ali bebekken yine evde olduğum için satın almak yerine evde yapmaya başladım bu tarz şeyleri. Aldığımız şeylerin içinde ne var ne yok bilemediğimiz için böylesi daha güvenli geldi bana. Daha sonra bu evde yapma olayını çok daha geliştirdim ve sizinle de bu tecrübelerimi paylaşmaya devam edeceğim.
Tatlı olmayan bu tarif ile başladım bisküvileri yapmaya. Sonrasında hurma ya da bal ile tatlandırarak devam ettim. Bazı tariflerde pekmez de kullanılıyordu tatlandırmak için ama çoğunluk pekmezin yüksek ısıya maruz kaldığında yararından çok zararı olduğu konusunda hem fikir olduğu için ben hiç kullanmadım. 

tatlı olmayan bisküvi

Tatlı Olmayan Bisküvi

  • Malzemeler:

2 çay bardağı çavdar unu 
2 çay bardağı organik pirinç unu
2 çorba kaşığı ev yoğurdu
1/2 çay bardağı organik irmik
3 çorba kaşığı organik tereyağ 

  • Yapılışı:

Çok basit, hepsini karıştırıp yoğuruyoruz :)  Yağlı kağıda yerleştirip üstlerine çatal ile desen vererek fırına atıyoruz. 175 derecede 20 dakika pişiriyoruz . Çok kurutmayın çünkü suda erimesi zorlaşıyor.

Pişince de ıhlamur ile ezdirip, içine istediğinizi koyarak bebeğinizin kahvaltısını hazırlayabilirsiniz. Ben pişmiş yumurtanın sarısı ( bunda da çeyrek yumurta ile başlanıyor), ev yapımı lor peyniri, 1 çay kaşığı tereyağ ve 1 çay kaşığı pekmez katıyorum.  İnanın satın almaktansa bu bisküvileri evde yapmak çok kolay ;) Edakuş da büyüyünce bunların tadına bakacak :) 

Miniklerinize afiyet olsun.