Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Bel fıtığı hastalığının kısa bir tanımını yapmak istersek öncelikle omurgamızın bel bölgesinden başlamalıyız. Omurgamızın bel bölgesindeki omurlar arasında 5 adet disk adı verilen kıkırdak bulunmaktadır.

Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir ?

Bel fıtığı hastalığının kısa bir tanımını yapmak istersek öncelikle omurgamızın bel bölgesinden başlamalıyız. Omurgamızın bel bölgesindeki omurlar arasında 5 adet disk adı verilen kıkırdak bulunmaktadır. Dışları sert bir doku ile kaplı olmakla beraber, içlerinde jelatinimsi yumuşak bir doku bulununan bu diskler, omurganın hareketliliğine, zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurganın maruz kaldığı şok darbelerin emilmesine ve bu darbe kuvvetinin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet ederler. Bel bölgemizin, omurgamızın boyundan sonra en hareketli yeri olması dolayısıyla, uygun olmayan pozisyonlarda maruz kalınan zorlamalar ile birlikte disk içerisinde bulunan bu yumuşak doku diskin dış dokusunu zorlayarak dışarıya doğru bir fıtık oluşturmaya başlar. Bel fıtığı oluştuktan sonra çevreden geçen sinirlere baskı yapar. 

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri öncelikle belde ve bacakta hissedilen ağrılardır. Bu ağrılar sadece belde olduğu gibi sadece bacakta da hissedilebilir. Bel fıtığının oluşumu sonrasında çevrede bulunan sinirler üzerinde oluşan bası, bu sinirlerin bacaklara devam etmeleri nedeniyle, ağrıların bel fıtığının ileri safhalarında yoğun olarak bacaklarda da hissedilmesine yol açar. Bütün bunlar, bacaklarda güç kaybına, ağrı hissedilmesine, uyuşmalara ve bazı hallerde karıncalanmalara yol açar. 

 • Bel ağrısı
 • Kalçada hissedilen ağrılar
 • Tek ya da iki bacağa birden yayılan ağrı
 • Yürümede güçlük
 • Topallayarak yürüme
 • Bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük hissedilmesi
 • Vücudun bir tarafa doğru çarpılması ve
 • Çok nadir olmakla beraber idrar kaçırma

başlıca bel fıtığı belirtileri olarak sayılabilir. 

Bel fıtığı hastalığının ileri safhalarında çabuk yorulma, cinsel fonksiyon bozuklukları, iktidarsızlık ya da yürüyememe gibi bel fıtığı belirtileri de gözlemlenebiliyor. 

Bel Fıtığı Nedir

Bel Fıtığı Teşhisi

Bel fıtığı teşhisi öncesinde her bel ağrısının bel fıtığı olmayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bel ve bacak ağrısı ile kendini gösteren hastalıklar oldukça çeşitlidir. Romatizma, bel kayması, kanser, spor esnasında meydana gelen incinmeler vs gibi sorunlar bel fıtığı benzeri belirtiler gösterebilirler. Bu nedenle bel fıtığı teşhisi oldukça dikkat gösterilmesi gereken bir konudur. Dolayısı ile tedaviye başlamadan önce doğru teşhis konulmuş olmasının önemi yüksektir. Sorunun nerede ve hangi dokuda olduğunun doğru olarak tespit edilebilmesi için bel fıtığı teşhisinde MR (emar) çekilmesi önemli bir rol oynamaktadır. Kemiğin durumunu daha iyi ortaya koyabilmesi açısından ayrıca bilgisayarlı tomografi de tercih edilmektedir. 

Bel fıtığı hastalığında erken teşhis çok önemlidir ve bunun için en kısa sürede ilgili uzman hekime müracaat edilmelidir. Hastanın şikayetleri ve rahatsızlığı ile ilgili hikayesinin dinlenmesi, muayenesinin iyi bir şekilde yapılması ve hastalıkla ilgili bütün tetkik ve tahlillerin kusursuzca yerine getirilmesinin önemi büyüktür. 

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının çeşitli aşamalarında farklı bel fıtığı tedavisi yöntemleri kullanılmaktadır. Eğer tıbbi bir zorunluluk söz konusu değilse öncelikle ameliyat dışı yöntemler tercih edilmelidir. 

Bel fıtığı hastalarının çoğu, ameliyat dışı tedavi yöntemleri, ilaç ve fizik tedavi ile sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Fizik tedavi yapılabildiği gibi uygun dönemlerde egzersizler de verilebilir. 

Hastaya yapılacak öneriler: 

 • Oturma esnasında bel ile koltuk arasında oluşan boşluğun yastık ile desteklenmesi
 • Ağır kaldırmamak
 • Yerden alınacak şeylerin eğilmek yerine çömelerek alınması
 • Yüksek seviyelerden bir şey alınırken, uzanmak yerine iskemle veya merdiven kullanılması
 • Belin daima sıcak tutulması ve soğuk hava akımına maruz kalmaması
 • Yatak istirahati yapılması